Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.01.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Miron Costin”, Bacău
Clasa : a II-a A
Propunător: Cojocariu Diana-Elena
Aria curricular: Matematică și științe ale naturii
Obiectul: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Farmecul iernii
Subtema: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0-100. Adunarea repetată de termini egali
Tipul lecței: consolidare de priceperi și deprinderi
Competențe generale:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
3.Identificarea unor fenomene /relații/ regularități/ structuri din mediul apropiat;
4.Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date
Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulțiri/ împărțiri , în concentrul 0-100, prin adunări și scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice( sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, +
,- , x ,...) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social;
4.2.Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple;
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a+b=x, a+/-b+/-c=x, în concentrul 0-1000; a.b=x,,a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematice

Comunicare în limba română:


2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite context de comunicare.

Arte vizuale și abilități practice:


2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile.
Obiective operaționale:
Cognitive:

OC1- să identifice adunările repetate/înmulțirile corespunzătoare unor imagini date;


OC2- să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;
OC3- să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul algoritmului cunoscut;
OC4- să compună oral problema având ca sprijin imagini date;
OC5- să-și exprime părerea în legătură cu necesitatea protejării pădurilor.
Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru toate etapele lecției;
Psihomotrice:
OPM1: să adopte o poziție corectă în bancă
Strategii didactice:
a) Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, problematizarea,jocul Bingo;
b) Resurse:-materiale: jetoane sub formă de globuri,braduti din carton,plansa Bingo,recompense .
- umane: 28 elevi
- temporal: 50 min.
c) Forme de organizare: frontal, individual.

Forme și tehnici de evaluare: observare sistematică, evaluare orală, aprecieri verbale,autoevaluare.


Bibliografie:

1. Pachiţa Domniţeanu- Didactic matematicii în învăţământul primar, Editura Geneze, Galaţi, 2002;
2. Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Curriculum pentru clasa I, Bucureşti, 2013;
3. Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici. Program de formare de tip
„blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2012

Resurse
Secvențele instruirii Procedural Materiale Organizatorice

Conținutul informațional al lecției Evaluare

Captarea atenției Captarea atenției se realizează prin intermediul unui Explicația Cartonașe frontal
joculeț. Copiii primesc cartonașe pe care sunt scrise cifre
de la 0 la 9. Apoi, învățătoarea va spune o cifră, copiii exercițiul
care au acea cifră se ridică în picioare. Primul copil va
spune 9+0, al doilea copil va aduna cifra lui plus cifra
colegului, al treilea copil care va avea aceeasi cifra va
aduna cifra lui, cifra celui de-al doilea cole și cifra celui
de-al treilea coleg. Exercițiul continuă până cand se
epuizează toate cifrele.
Reactualizarea *-Unde trăiește bradul?Ce fel de mediu de viață este Exercițiul frontal Observare
cunoștințelor pădurea?De câte feluri sunt pădurile?Unde întâlnim
păduri de conifere ?Dar de foioase? Explicatia Sistematică
*Verificarea terminologiei matematice.
_Cum se numesc numerele care înmulțesc?Dar rezultatul
inmulțirii?
*Calcul mintal. Calcul mintal
-5 adunat de 2 ori egal cu..;
-Dacă adun pe 3 de 3 ori obțin….;
-10 repetat de 4 ori egal cu…..;
-9 luat de 2 ori egal cu ….;
-11 adunat cu el însuși face….;
Aprecieri
-dublul lui 7 este ……;
-numărul de 2 ori mai mare decât 50 este….; verbale
-de 3 ori mai mare decât 100 este….;
-4 grupe a câte 25 de obiecte fac……

Copiii primesc globulețe cu numere,se vor grupa în


functie d culoarea globulețelor și vor afla rezultatul prin
adunare repetată. Astfel, vom îmbodobi Brăduțul
adunărilor repetate.
Anunţarea -Astăzi, la matematică și explorarea mediului vom Conversația frontal
subiectului continua să rezolvăm exerciții și probleme folosind
operația de înmulțire, vom afla rezultatul înmulțirilor
prin adunare repetată de termeni egali.

Dirijarea învăţării - *Elevii vor avea de rezolvat fise de lucru.Se va explicatia Fișe de lucru Individual Observare
verifica la tablă modul de lucru. Exercițiul frontal
Vom modela cu ajutorul plastilinei, vom forma diferite Sistematică
Calcul oral
multimi, vom aduna și în final, vom înmulți.
Obținerea Elevii , având ca suport o imagine, vor avea de alcătuit o Explicația Plansă cu frontal Observare
performanței problemă care să se rezolve prin operația de înmulțire, Problematizarea problema
printr-o operație de scădere sau prin două operații. Sistematică
exercițiul ilustrată Evaluare orală
Evaluarea Elevii primesc aprecieri si recomandări pentru activitatea frontal Observare
pe care au desfasurat-o.
sistematică

Asigurarea retenției *Elevii își exprimă părerea cu privire la necesitatea Exercițiul frontal Observare
protejării pădurilor.
si a transferului
sistematică

Înmulțirea numerelor naturale

Calculează prin adunare repetată și prin înmulțire:


1. numărul florilor

____________________________ ____________________________

2. numărul lalelelor

____________________________________ ____________________________

3. numărul ouălor

____________________________ ____________________________

4. numărul vazelor

______________________________ ____________________________

5. numărul inimioarelor
________________________________ ____________________________

6. numărul fructelor

_______________________________________ ____________________________

7. numărul boabelor de mazăre

____________________________ ____________________________

8. numărul pachetelor de cadou

____________________________ ____________________________
9. numărul clapelor de xilofon

____________________________ ____________________________

10. numărul roților

_____________________________________ ____________________________

11. numărul bulinelor de pe căni

S-ar putea să vă placă și