Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Şcoala Gimnazi
ală „Ion Creangă”, Bacău
Data: 13.05.2019
Clasa: a III-a A
Cadrul didactic: Mihaela Doltu
Observator: Cojocariu Diana Elena
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învăţământ: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: „Comunicarea politicoasă și relațiile cu ceilalți”
Tema: „Matilda”, după Roald Dalh
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibi
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la
întrebări de sprijin

Obiective peraţionale:
Cognitive:

OC1: să descopere proverbele de pe cartonașe;


OC2: să enumere cuvinte/expresii care au legătură cu tema dată;
OC3: să citească corect, fluent și expresiv textul;
OC4: să formuleze cel putin 3 întrebări conform cerinței;
OC5: să răspundă la întrebări;
OC6: să respecte regulile cvintelului;

Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru lecție;
OA2: vor participa cu bucurie la activitate;

Psihomotrice:
OPM1: să lipească cartonașele cu proverbe în ordine pe tablă;
OPM2: să se deplaseze la tablă;

Strategia didactică:

Metode şi procedee: conversația, explicația, brainstorming, explozia stelară, cvintetul,


demonstrația;
Mijloace de învăţământ: manualul, coli flipchart, caiete, markere, cartonașe colorate, tabla,
caietele;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Resurse:
 Temporale: 50 minute
 Spațiale: clasa de elevi
 Umane: 30 de elevi

Bibliografie:

1. C. Alexe, O. Brebenel; A. Dulman, M. Mihaescu, S. Pacearca, Manual de Limba și


literatura română, clasa a IV-a, semestrul al II-lea, Ed. Intuitext, București, 2016;

2. Cojocariu, V., Teoria și metodica instruirii, Editura Didactică și Pedagogică, București,


2002

3. Savin, P.; Fichioș, M., Ghid metodologic pentru învățământul primar, Editura Institutul
European, Iași, 2017
Scenariul didactic
Strategia didactică
Obiective
Etapele activităţii Conţinuturi Metode Mijloace Forme de Evaluare
operaţionale
organizare
1. Captarea atenţiei Se vor împărți în clasă cartonașe de
diferite culori pe care sunt scrise cuvinte
care alcătuiesc proverbe cu privire la
carte. Fiecărui proverb îi aparține o Cartonașe Frontal Aprecieri verbale
culoare. Elevii care au primit cartonaș Conversația proverbe
OC1 de aceeași culoare se vor ridica pe rând
din bancă și vor încerca să alcătuiască
OPM1
proverbul. După ce vor fi descoperite
proverbele vor fi lipite pe tablă în
OPM2 ordine. Se va purta o discuție cu elevii:
„Care este tema comună a tuturor
proverbelor? Sunt importante cărțile?
De ce este important cititul în viața
noastră?”
Proverbe:
 De fiecare dată când deschizi o
carte înveți ceva!
 Ai carte, ai parte!
 O carte este un dar pe care îl poți
deschide iar și iar!
2. Reactualizarea Fiind o lecție de consolidare și Brainstor- Coală Frontal Observarea
cunoştinţelor OA1 sistematizare de cunoștințe, textul ming flipchart comportamentului
“Matilda” a fost citit și interpretat ora Markere elevilor
anterioară.
OC2 Pentru această etapă a lecției se va
folosi metoda
BRAINSTORMINGULUI. Elevii vor
spune cuvinte care au legătură/la care se
gândesc atunci când aud cuvântul
CITIT. Se va realiza un cerc, în
interiorul cercului va fi scrisă tema
brainstormingului Cititul. Plecând de la
această idee, elevii vor spune cât mai
multe cuvinte și expresii iar
învățătoarea le va nota cu săgeți pornind
de la temă. (Anexa 1 )
3. Enunţarea titlului şi a Se va explica elevilor ceea ce se va Explicația Frontal
obiectivelor activităţii realiza astăzi. Astăzi ne vom apropia
mai mult de prietena noastră, Matilda și
vom înțelege cât este de important
cititul în viața noastră.
4. Prezentarea conţinutului OC3 În cadrul acestei etape, se va citi textul Conversația Manualul Frontal Aprecieri verbale
şi dirijarea învăţării „Matilda”, după Roald Dalh integral de
către un elev. Apoi, textul va fi citit pe
OA2 fragmente, de către toți elevii din clasă,
fiecare copil câte un fragment. În final,
textul va fi citit pe roluri: tatăl, Matilda
și bibliotecara. După ce a fost citit și
înțeles textul, se va răsăunde la
întrebările pe baza textului din manual.
15. Obţinerea performanţei OC4 Pentru această etapă, se va folosi Explozia Fișe Pe grupe
OC5 metoda EXPLOZIEI STELARE. Se va stelară Coala
lucra pe grupe. Pe tablă este desenată o flipchart
stea, fiecare echipă va primi fișa din markere
OA1 dreptul vârfului și vor avea de realizat
sarcina scrisă pe fișă. Pe fișe vor fi Explicația
scrise următoarele întrebări: Ce? Cine?
Unde? Când? De ce? (Anexa 2)
Formandu-se grupe de câte 6 elevi,
aceștia vor avea de realizat întrebări pe
baza textului folosind acești indicatori.
Grupa 1-Ce?
 Ce își dorea Matilda să îi
cumpere tatăl ei?
 Ce vârstă avea Matilda când a
învățat să citească?
Grupa 2-Cine?
 Cine a ajutat-o pe Matilda să
găsească cărți frumoase? Conversația
Grupa 3-Unde?
 Unde a mers personajul principal
să găsească cărți?
Grupa 4-Când?
 Când a învățat Matilda să
citească?
Grupa 5-De ce?
 De ce a fost refuzată Matilda de
tatal ei?
 De ce a rămas bibliotecara
uimită?
Fiecare echipă va formula câte trei
întrebări. După ce au terminat toate
echipe de alcătuit întrebările, fiecare
echipă le va adresa în clasă, și ceilalți
elevi vor răspunde.
6. Feedbackul OC6 În cadrul acestei etape a lecției elevii Aprecieri verbale
vor avea de realizat un CVINTET.
Elevii au mai lucrat cu această metodă, Conversația Caiete individual
OA1 de aceea va fi mai eficientă. Cvintetul
va fi realizat individual, iar tema
acestuia va fi CITITUL.
Regulile metodei:
Explicația
 Primul vers-format dintr-un
singur cuvânt ce denumește
subiectul
 Al doilea vers-format din două Cvintetul
cuvinte care definesc
caracteristicile subiectului(două
adjective)
 Al treile vers-format din trei
cuvinte care exprimă
acțiuni(verbe la gerunziu)
 Al patrulea vers-format din patru
cuvinte care exprimă starea
copilului față de subiect
 Al cincilea vers-format dintr-un
cuvânt care arată însușirea
esențială a subiectului

7. Evaluarea Evaluarea se va realiza pe tot parcursul Conversația Frontal Pe parcursul


lecției, elevii vor primi atât aprecieri, lecției
cât și recomandări cu privire la
activitatea desfășurată.
8 Retenția și transferul OA1 Elevii vor fi întrebați despre ce au făcut Conversatia tabla Frontal
la activitate, ce text au studiat.
Se va scrie tema pentru acasă pe tablă și Explicația
se va explica, dacă este cazul exercițiile
cu un grad de dificultate mai ridicat.

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și