Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: II-a
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematica
Subiectul:Adunarea și scăderea numerelor până la 100
Tipul lecției: consolidare-dezvoltare

Unități de competență
1.4.Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +,-)
în rezolvarea și sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să însușească noul algoritm de calcul al scăderii;
O2 – să aplice corect algoritmul în exercițiile propuse;
O3 – să folosească terminologia matematică corespunzătoare operației de scădere;
O4 – să efectueze corect operații de adunare și scădere în concentrul 0 -100;
O5 – să rezolve problemele date prin operațiile corespunzătoare;
O6 – să participe activ în desfășurarea scenariului didactic.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, observația, exercițiul, jocul didactic,
problematizarea;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: manualul, fișă de lucru, instrumente de scris, caietul
elevului, fișă cu ghicitori;
FORME DE DE ORGANIZARE: individual, frontal, în perechi.

4, BIBLIOGRAFICE:
 Curriculum Național- Curriculum pentru învățământul primar, M.E.C.T.S., 2013
 Manual pentru clasa II
DEMERS DIDACTIC
Timp Ob Strategii didactice
Momentele op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme Evaluare
Nr. procedee de de
crt.
lecției
învățământ organizare
1. Moment 1min. O6 Asigurarea climatului corespunzător unei bune Conversația Catalog Frontal Capacitatea
organizatoric desfășurări a orei de Matematică. elevilor de a
Pregătirea materialul didactic necesar pentru se organiza
activitate. pentru oră.
2. Reactualizarea 3 Verificarea cantitativă și calitativă a temei scrise. Capacitatea
cunoștințelor min. Evidențierea elevilor care au rezolvat corect tema, Conversația Caiete de Frontal elevilor de a
asimilate O3 care au caiete ordonate și îngrijite. lucru Individual utiliza în
anterior teme răspunsurile
O4 Verificarea cunoștințelor prin intermediul date
întrebărilor: terminologia
Cum se numesc numerele care se adună? specifică
Cum se numește numărul din care scădem? matematicii.
Cum se numește numărul pe care îl scădem?
Cum se numește rezultatul operației de adunare?
Cum se numește rezultatul de scădere?

Exerciții de calcul oral:


Află suma numerelor 8 și 7, 5 și 9, 47 și 4.
Află diferența numerelor 13 și 6, 15 și 8, 16 și 6.
3. Captarea 3 O4 Ghicitori matematice: Conversația Ghicitori Frontal Capacitatea
atenției min. O6 Iată, niște albinuțe elevilor de a
elevilor Vesele și hărnicuțe formula
Mătură praful prin stup răspunsuri la
Și sunt 60 în acel grup. ghicitorile
Vin 14 să le ajute; matematice
În total câte-s văzute? adresate de
către cadrul
didactic.
20 de lebede pe lac Capacitatea
Gălăgie mare fac elevilor de a
Dar, vai! 16 au zburat efectua
Din vina unui băiat calcule
Care tare le-a speriat. mintale.
Știți câte rămân la sfat?
4. Anunțarea 1 Dragi copii, astăzi la ora de Matematică vom Capacitatea
temei și a min. rezolva exerciții și probleme prin operații de Tablă Frontal elevilor de a
obiectivelor scădere cu trecere peste ordin cu numere naturale fi atenți la
formate din zeci și unități. mesajele
Scriu la tablă titlul lecției, iar elevii scriu în transmise.
caiete.
5. Dirijarea 15 Elevii sunt rugați să deschidă manualele la Conversația Manual Frontal Capacitatea
învățării min. pagina 41 exercițiul 1 și 2. elevilor de a
O1 Voi solicita câte un elev să vină la tablă Observația Individual particip a
pentru a rezolva în scris operații de scădere și Explicația activ în
Caiete
adunare cu trecere peste ordin .Le voi oferi ajutor desfășurarea
Exercițiul Instrumente
unde este cazul. de scris
scenariului
O5 didactic si de
Se rezolvă la tablă următoarea problemă: a rezolva
O6 O veveriță a adunat 43 de alune. Câte alune îi sarcinile de
rămân veveriței, dacă a mâncat 25 de alune? lucru.

Obținerea 15 Elevii primesc o fișă de lucru (Anexa 3), în care Explicația Fișe de lucru Individual Capacitatea
6. performanței min. au următoarele exerciții: Observația elevilor de a
Exercițiul rezolva
sarcinile de
O2 lucru și de a
Fişă de lucru se exprima
corect
O4 1.Efectuează: utilizând
terminologia
O5 52- 83- 56- 24- 26- 95- specifică
15 18 47 12 19 29 matematicii
în
2.Află diferența numerelor: 71 și 57, 43 și 25, 67 răspunsurile
și 39, 94 și 65. date

3. Din cele 63 animale de la Zoo, 38 sunt din țara


noastră, iar restul din alte zone ale lumii. Câte
animale sunt din alte zone ale lumii?

4*.Completează cu „+” sau „-”:


37 _ 26 = 63 96 _ 8 = 89 45 _ 16= 29
21 _ 15 = 16 24 _ 68 = 92 36 _ 28 = 64

* - pentru elevii cu ritm de lucru rapid .

Urmăresc modul cum lucrează elevii, ofer


sprijin și îndrumări acolo unde este nevoie, apoi
când termină se verifică oral exercițiile și
problemele din fișă.
Se verifică frontal activitatea independentă.
7. Asigurarea 3 Se va realiza prin întrebări despre lecție. Explicația Individual Capacitatea
retenției și a min. Cum vi s-a părut lecția? elevilor de a
feed-back-ului Aveți întrebări? se exprima
Le voi răspunde dacă au nelămuriri. corect în
răspunsurile
date.
8. Activitate în 10 Elevii vor lucra un PUZZLE MATEMATIC: Jocul Piese puzzle În perechi Capacitatea
completare min. Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în didactic de a ordona
ordine crescătoare și vei descoperi imaginea corect piesele
ascunsă! (Anexa 5). de puzzle.
9. Încheierea 2 Ob Voi face aprecieri generale și individuale asupra Conversația Frontal Aprecieri
activității min. 1 participării elevilor la lecție, precum și asupra verbale și
Ob comportamentului lor pe parcursul activității. calificative
6 Voi acorda calificative.
Tema pentru acasă: problema 3 (c,d),exercițiul
5,7 pagina 41,42.
Le explic modul de rezolvare.
ANEXA 1

Ghicitori matematice:

Iată, niște albinuțe

Vesele și hărnicuțe

Mătură praful prin stup

Și sunt 60 în acel grup.

Vin 14 să le ajute;

În total câte-s văzute?

20 lebede pe lac

Gălăgie mare fac

Dar, vai! 16 au zburat

Din vina unui băiat

Care tare le-a speriat.

Știți câte rămân la sfat?


ANEXA 3

Fişă de lucru

1. Efectuează:

52- 83- 56- 24- 26- 95-


15 18 47 12 19 29

2. Află diferența numerelor: 71 și 57, 43 și 25, 67 și 39, 94 și 65.

3. Din cele 63 animale de la Zoo,38 sunt din țara noastră, iar restul din alte
zone ale lumii. Câte animale sunt din alte zone ale lumii?

4. *Completează cu „+” sau „-”:

37 26 = 63 96 8 = 89 45 16= 29 21 15=16

24 68 =92 36 28 = 64 76 57=19 45 47 = 92
*- pentru elevii cu ritm de lucru rapid
ANEXA 4

PUZZLE MATEMATIC

Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în ordine crescătoare și vei descoperi imaginea


ascunsă!

27- 9 =

43- 17=

52- 23=

65-27=

72-24 =

91-7 =

S-ar putea să vă placă și