Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

~MATEMATICĂ~

Profesor coordonator: Conf. univ. dr. Daniela Jeder

Profesor metodist: Lect. univ. dr. Tudor Colomeischi

Profesor învățământ primar: Maricica Andronache

Student: Irina-Raluca Rîmbu


DATA: 28.11.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava

CLASA: a IV-a A

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului Științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: UNITATEA 3: Înmulțirea numerelor naturale în

concentrul 0 -1000000

SUBIECTUL LECȚIEI: Înmulțirea cu un număr de o cifră cu trecere peste ordin

TIPUL LECȚIEI: Lecție de consolidare

SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea înmulțirii unui număr de o cifră, cu trecere peste ordin în
concentrul 0-1000000, prin exerciții și probleme.

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre
și de împărțiri la numere de o cifră sau două cifre

5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000

OBIECTIVE OPREAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1- să aplice corect algoritmul de rezolvare a înmulțirilor; Am schimbat ordinea și un obiectiv.


O2- să efectueze corect exerciții care conțin operații de înmulțire;
O3- să utilizeze corect proprietățile înmulțirii;
O4- să completeze casetele cu cifra corespunzătoare;
O5- să rezolve probleme care presupun operația de înmulțire a unui număr cu un număr de o
cifră, cu trecere peste ordin.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: explicația, exercițiul, conversația, jocul didactic;


 Mijloace de învățământ: tablă, laptop, fișe, jetoane;
 Moduri de organizare: frontal, individual, în grupe.
TIPURI DE EVALUARE: orală, autoevaluare, observare sistematică.

RESURSE:

 Materiale: manual, caiet special, caiet.


 Umane: 32 de elevi, un propunător
 Timp: 45 de minute ( + 5 minute activități în completare)

BIBLIOGRAFIE

 http://www.didactic.ro;

 Dobrițoiu, M. (2015). DIDACTICA PREDĂRII MATEMATICII, Editura Universitas.


DEMERSUL DIDACTIC:

Nr. Etapele Timp Ob. Strategii didactice Evaluare


crt. lecției op. Conținut instructiv-educativ Metode și Mijloace Moduri de
procedee de organizare
învățământ
1. Moment 1 Se pregătesc materialele pentru buna Conversația Capacitatea
introductiv minut desfășurare a lecției. de
organizare.
2. Verificarea 1 Se verifică prin sondaj tema pentru Conversația Caiet Frontal Capacitatea
temei pentru minut acasă. (Dacă este cazul.) de a se
acasă orienta pa
pagina
caietului
pentru a
răspunde la
întrebările
adresate.
3. Captarea 2 Se anunță elevii că vor juca un joc Conversația Frontal Capacitatea
atenției minute intitulat: „Stai, așază-te și cântă!”. de orientare
Participanții sunt așezați pe scaune, iar a atenției.
propunătorul va alege ca aceștia să cânte
un cântec cunoscut. Propunătorul va alege
două litere diferite, pe care le va scrie pe
cele două table, de exemplu M și A.

Regula jocului constă în faptul că


băieții trebuie să se ridice de pe scaun în
timpul cântecului când vor pronunța un
cuvânt ce începe cu litera M, iar fetele se
vor ridica de pe scaun când vor pronunța
un cuvânt cu litera A.
4. Anunțarea 1 Elevii vor fi anunțați că astăzi își vor Conversația Frontal Capacitatea
temei și a minut consolida cunoștințele referitoare la de a
obiectivelor înmulțirea cu un număr de o cifră, cu reproduce
trecere peste ordin, rezolvând exerciții de tema lecției
calcul matematic, de aplicare corectă a și
algoritmilor învățați, de folosire a obiectivele
proprietăților înmulțirii, de completare a enunțate de
unor casete cu cifre corespunzătoare și de propunător.
rezolvare a unor probleme ce se rezolvă
cu ajutorul înmulțirii.
5. Fixarea sau 30 de Pentru început, vor fi aleși aleatoriu 4 Conversația Jetoane Frontal Capacitatea
consolidarea minute elevi care vor răspunde oral la Exercițiul Tabla În grupe de a calcula
cunoștințelo următoarele calcule: Joc didactic Baloane mintal
r O5  24x 9=216 înmulțirile.
 26x 4=104
 35x 3=105
 84x 5=420
Apoi, se continuă activitatea cu elevii
printr-un joc didactic, intitulat: „Sparge
balonul-ștafetă”, care constă în
identificarea rezultatului corespunzător
fiecărui jeton extras. (ANEXA 1)
Capacitatea
 836 x 7 = 5 852 de a efectua
O2  1 209 x 3 = 3 627 corect
O3 operațiile.
 4 267 x 5= 21 335
O5
 329 x 3= 987
Capacitatea
 3 x 567 + 3 x 83= de a folosi
=1 101 + 249 corect
= 1350 proprietățile
 6 x ( 128 + 472)= 6x 600 = 3 600 înmulțirii.
 144 x 3 x 2 = 144 x 6= 864
 60 x 2 x 2 x 2 x 2= 60 x 4 = 240 Capacitatea
 49 x 3 x 6= 147 x 6= 882 de a folosi
 (974 – 361) x 4= 613 x 4=2 452 corect
algoritmul
 Află suma dintre produsul înmulțirii.
numerelor 8 092 și 7 și produsul
O1 numerelor 2 080 și 9.
O5 Capacitatea
O3 8092 x 7 = 56 644 de a rezolva
2080 x 9 = 18 720 corect
56 644 + 18 720 = 75 364 problemele
propuse.
 Află produsul dintre cel mai mare
număr de o cifră și suma
numerelor 1 267 și 2 386.

1 267 + 2 386 = 3 653


3 653 x 9 = 32 877

 Află numărul de 6 ori mai mare


decât 3 453.

3 453 x 6 = 20 718

 Din ce număr scădem de 3 ori


10 000 pentru a obține triplul
numărului 1000?

33 000- 10 000 - 10 000-10 000=


= 3 000

 Știind că A este 24, B este de 5 ori


mai mare decât A, aflați A+B.

B=24 x 5 = 120
A+B= 24 + 120= 144
 Adună la răsturnatul numărului
934 produsul numărului 123 și 5.

123 x 5 = 615
439 + 615= 1 054

Elevii sunt așezați în două grupe, iar


grupele se vor alege după tehnica
numărării de la 1 până la 2, elevii care au
numărul 1 formează o grupă, iar elevii
care au numărul 2 formează cealaltă
grupă.

SCOP:
- consolidarea operației de înmulțire cu un
număr format dintr-o cifră, cu trecere
peste ordin, în concentrul 0-1000000, în
vederea formării deprinderii de clacul
rapid.

ELEMENTE DE JOC:
- competiția;
- cooperarea;
- recompensa.

REGULI:
- elevii vor sparge balonul pe care este
scris rezultatul corespunzător jetonului
extras;

- în cazul în care elevul a greșit rezultatul


acesta se va așeza în spatele rândului, iar
următorul coechipier va trebui să rezolve
același exercițiu de pe jeton.

DESFĂȘURAREA JOCULUI:

Sunt lipite câte 16 baloane pe fiecare


tablă. Apoi, elevii sunt împărțiți în două
echipe de culori diferite: echipa aurie și
echipa argintie, căreia îi corespunde câte o
tablă. Fiecare echipă va dispune de o cutie
cu câte 16 bilețele ce conțin exerciții
matematice cu operația de înmulțire a
unui număr de o cifră, cu trecere peste
ordin, în concentrul 0-1000000.
Fiecare participant va extrage un bilet,
va citi exercițiul cu voce tare, apoi va
calcula și va identifica balonul cu
rezultatul corespunzător. În momentul în
care este descoperit balonul, elevul se va
deplasa cât de repede posibil pentru al
sparge. La întoarcere, va bate palma cu
elevul care era în spatele său pentru a
preda ștafeta. Echipa câștigătoare este cea
care va reuși să spargă cel mai repede
toate baloanele.
6. Obținerea 10 O4 Pentru obținerea performanței elevii Conversația Fișe Frontal Capacitatea
performanțe minute vor primi o fișă ce conține 4 calcule în Exercițiul Individual de a rezolva
i care aceștia trebuie să completeze casetele corect
cu cifrele corespunzătoare. (ANEXA 2) exercițiile
date.
7. Concluzii și 5 Se vor discuta principalele noțiuni Conversația Frontal Capacitatea
aprecieri minute consolidate, se vor face aprecieri, apoi de a se
elevii vor primi ca temă acasă exercițiile 7 autoevalua.
și 8 de la pagina 39 din auxiliar.
ANEXA 1

836 x 7 = 1209 x 3 = 4267 x 5=

329 x 3= 3 x 567 + 3 x 83= 6 x ( 128 + 472)=


Află produsul dintre cel Află numărul de 6
mai mare număr de o ori mai mare decât
cifră și suma numerelor 3453.
1267 și 2386.

Află suma dintre


produsul numerelor
8092 și 7 și produsul
numerelor 2080 și 9.
Din ce număr scădem
144 x 3 x 2 = 60 x 2 x 2 x 2 x 2=
de 3 ori 10 000 pentru
a obține triplul
numărului 1000?

49 x 3 x 6= (974 – 361) x 4=
Știind că A este 24, B este Adună la răsturnatul
de 5 ori mai mare decât A, numărului 934 produsul
aflați A+B.
numărului 123 și 5.

ANEXA 2

NUME ȘI PRENUME: DATA:

FIȘĂ DE LUCRU
Completează caseta cu cifra corespunzătoare pentru a
reconstitui operațiile de înmulțire.

S-ar putea să vă placă și