Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC AL LECŢIEI DE MATEMATICĂ

CLASA A VI-a

Profesor: Gore Viorica


Data: 05.12.2017
Numărul lecţiei în modul:2/40
Durata lecţiei: 45 minute
Modulul: Numere raţionale.
Subiectul lecţiei: Adunarea fracţiilor.
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Subcompetenţele lecţiei:
3.1. Scrierea, citirea numerelor raţionale.
3.2. Identificarea şi utilizarea în situaţii reale şi/sau modelate a numerelor raţionale.
3.3. Efectuarea calculelor cu numere raţionale utilizînd proprietăţile.

Obiective lecţiei:La finele lecţiei elevii vor fi capabili:


O1. - să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de fracţie, numărător, numitor, etc.)
O2. –să întroducă şi să scoată întregul din fracţie;
O3. - să recunoască adunarea fracţiilor;
O4. - să efectueze adunări cu fracţiile;
O5. – să aplice noţiunile cunoscute la rezolvarea problemelor
O6.- Să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune în procesul rezolvării exerciţiilor.

Tehnologii didactice:
a) metode şi procedee folosite:
-jocul didactic;
-conversaţia euristică;
-metoda exerciţiul;
- activitate independentă;
-lucrul diferenţiat;
-lucrul cu manualul;
- algoritmizarea.
b) mijloace de realizare:
- fişe de exerciţii;
- manualul;
- tabla smart;
- planşe didactice
c) forma de organizare:
- frontală;
- individuală;
- în perechi

Evaluarea: formativă,evaluarea orală şi în scris,lucrare independentă (fără aprecieri cu note)


Desfăşurarea lecţiei

Obiective
Nr. Secvenţele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
lecţiei

1 Organizarea 1 min Salută elevii.Verifică rapid starea de curăţenie a Salută profesorul.Prezintă elevii absenţi. Visual se
clasei clasei, a tablei.Înregistreză elevii Se pregătesc pentru lecţie . verifică dacă
absenţi.Organizeză clasa pentru începerea lecţiei. . elevii au
rechizitele
necesare pentru
lecţie.
2. Verificarea 5 min Include rapid toţi elevii în discuţia temei pentru Elevii citesc tema cu atenţie, corectează unde
temei pentru O1 acasă. Pentru determinarea gradului de îndeplinire au greşit sau completează.
acasă.Reactual al sarcinilor propuse, efectuez un control frontal, iar
izarea în cazul în care nu s-au putut rezolva exerciţiile
cunoştinţelor şi acasă, se rezolvă la tablă. Răspund la întrebările adresate de către Evaluarea orală
capacităţilor Adresează elevilor un şir de întrebări: profesor:
Captarea 1.Cîte tipuri de fracţii cunoaşteţi? 1.Fracţii ˂1-subunitare;
atenţiei. 2.Cum se scoate întregul dintr-o fracţie? Fracţi = 1-echiunitare;
Anunţarea 3.Ce reprezintă c.m.m.c. al numerelor naturale? Fracţi ˃ 1-supraunitare.
temei şi a 4.Ce înseamnă a amplifica şi a simplifica o fracţie? 2.Împărţim numărătorul fracţiei la numitorul
obiectivelor. ei,cîtul obţinut indică întregul,restul este noul
numărător.
3.Cel mai mic multiplu comun al numerelor
naturale este cel mai mic număr natural care se
împarte exact la fiecare număr.
4.A amplifica o fracţie cu un număr nenul
înseamnă a îmulţi numărătorul şi numitorul ei
cu acest număr.
A simplifica o fracţie cu un număr nenul
înseamnă a împărţi numărătorul şi numitorul ei
la acest număr.
Pentru a-i iniţia pe elevi la începutul lecţiei este Elevii ascultă poiezia
binevenită poezia:
Azi în pătrăţea am pus,
O cruce numită plus.
Între termeni o s-o pun,
Atunci cînd vreau să adun.
Strîng tot de la fiecare
Şi obţin ceva mai mare,
Să nu crezi că e vreo glumă:
Totalul se numeşte…sumă!

Scrie pe tablă data şi tema nouă „Adunarea Scriu în caiete data şi tema nouă.
fracţiilor”,anunţă obiectivelor lecţiei.
3. Predarea – 17 min O2 Propune elevilor rezolvînd să o ajute pe Alba ca Îşi amintesc noţiunile cunoscute despre
învăţarea O3 Zăpada să ajungă la casa piticilor. adunarea fracţiilor. Exerciţii scrise
materiei noi O4 Cîte un elev trece la tablă şi rezolvă cîte un
O5 exerciţiu,ceilalţi elevi rezolvă în caiete. Evaluare
4 5
+ = =
9 3 frontală
18 18 18 6
3 1 4
+6=6
6
4 1 8+3 11
+ = =
6 4 12 12
11 3 11+18 29 5
+2= = 12 =212
12 12
5 1 5 1 6 1
212 + 312 = (2+3) +(12 + ) =512 =52
12
1 3 1 3 6
52 + 16 = (5+1) + (2 + 6) = 6 6 = 6+1 =7

4. Consolidarea 10 min O2 Împarte elevii în 2 variante. Elevii rezolvă la tablă exerciţiile: Exerciţii scrise
materiei şi O3 Propune elevilor să rezolve exerciţiile: V.I Lucrul
formarea O4 V.I -Ex.9(a) independent
capacităţilor. O5 -Ex.9(a); 3 5
+ 14 = 14 = 7
8(2 4
O6 -Ex.10(a,b); 14
-Problema 13 pag.94 -Ex.10(a,b)
2)3 5 11 3
VII + 8 = 8 = 18
4
-Ex.9(b); 7 2
+ 3 = 12 = 1 12
15 3
-Ex.10(c,d); 12
-Problema 15 pag.94 -Problema 13 pag.94
3 1 7
238 + 2 2 = 25 8
V.II
Ex.9(b)
7 2 9
+ 15 = 15
15
-Ex.10(c,d)
5 1 21
+ =
6 24 24

5 2 11 2
+3= =1 9
9 9

-Problema 15 pag.94
1 1 3 27 7
+ 4 + 1 5 = 1 20 = 2 20
2

5. Evaluarea 8 min O1 Propun elevilor să rezolve independent fişa 2 Elevii rezolvă însărcinările din fişa 2. Lucrare
O2 1.Calculaţi: 7 7 7 8
1. a)11 b)15 c)10 d)9 e) 8 = 1 8
11 3 independentă.
O3 Evaluare
O4 5 2
a)11 + 11;
2
b)15 +
4
+
1
;
2
c)5 +
3
; frontală
15 15 10
O5 2 2 3 5
O6 d)9 + 3; e)4 + 8 1 1 2 3
2. kg + kg + 6 kg =720
1 1 4 2 5
2.Mihai a cumpărat kg de bomboane, kg
4 2
2
de biscuiţi şi 6 kg de fructe. Cîte kg de
5
produse a cumpărat Mihai?

1 1 2
kg kg 6 kg
4 2 5

6. Bilanţul lecţiei 3 min Face analiza lecţiei, aprecieri generale asupra Conştientizează performanţele Întrebări orale
modului participarii la activitate. la care au ajuns, participă la dialog.
Verifică realizarea obiectivelor propuse.
7. Precizarea şi Anunţ tema pentru acasă. Elevii notează tema.
explicarea 1 min §1.2 pag.82
temei pentru -Ex.10(e,f,g,h,i);
acasă -Ex,11(a,b,c,d) pag.94 din manual.
Anexa 1
Fişa 1

Ajutaţi-o prin rezolvarea exerciţiilor pe Alba ca Zăpada să ajungă la casa piticilor.


Anexa 2
Fişa 2

1.Calculaţi:
5 2 2 4 1 2 3 2 2 3 5
a)11 + 11; b)15 + + ; c)5 + ; d)9 + 3; d)4 + 8
15 15 10
1 1 2
2.Mihai a cumpărat kg de bomboane, kg de biscuiţi şi 6 kg de fructe. Cîte kg de produse a cumpărat Mihai?
4 2 5

1 1 2
kg kg 6 kg
4 2 5

Fişa 2

1.Calculaţi:
5 2 2 4 1 2 3 2 2 3 5
a)11 + 11; b)15 + + ; c)5 + ; d)9 + 3; d)4 + 8
15 15 10

1 1 2
2.Mihai a cumpărat kg de bomboane, kg de biscuiţi şi 6 kg de fructe. Cîte kg de produse a cumpărat Mihai?
4 2 5

1 1 2
kg kg 6 kg
4 2 5
Obiective lecţiei:
O1. - să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de
fracţie, numărător, numitor, etc.)
O2. –să întroducă şi să scoată întregul din fracţie;
O3. - să recunoască adunarea fracţiilor;
O4. - să efectueze adunări cu fracţiile;
O5. – să aplice noţiunile cunoscute la rezolvarea problemelor
O6.- Să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune în procesul
rezolvării exerciţiilor.
Azi în pătrăţea am pus,
O cruce numită plus.
Între termeni o s-o pun,
Atunci cînd vreau să adun.
Strîng tot de la fiecare
Şi obţin ceva mai mare,
Să nu crezi că e vreo glumă:
Totalul se numeşte…sumă!

S-ar putea să vă placă și