Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială ,,Căpitan Aviator Constantin M. Cantacuzino”Jilavele


Data:
Clasa: a IV-a
Propunător: Prof. Lucaci Ionela Teodora
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Farmecul iernii
Subiectul: Înmulțirea numerelor de la 0-10
Tipul lecţiei: de consolidare și sistematizare
Forma de realizare: integrată
Domenii integrate:
Comunicare în limba română

Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului:
1.5 Efectuarea de înmulțiri în concentrul 0-100 prin adunări repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri în rezolvarea și/ sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele sau regularități din mediul apropiat;

Competenţe integrate :
Comunicare în limba română
4.1.Citirea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare ;

Obiective operaționale:
O1. Să efectueze exerciții de înmulțire în concentrul 0-10 ;
O2. Să rezolve exerciții folosind ordinea efectuării operațiilor;
O3. Să afle termenul necunoscut din exerciţiile date ;
O4. Să rezolve probleme cu operaţiile învățate;
O5. Să scrie cuvintele potrivite în funcție de rezultatele înmulțirilor date ;
.
SRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, munca independentă, munca pe echipe, jocul didactic.
o RESURSE MATERIALE: tabla, fișe de lucru, caiete, creioane colorate, carioci ;
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare continuă.
o RESURSE : umane: 1-2 elevi
temporale: 45 minute
spaţiale: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
 Mihaela Neagu,Mioara Mocanu,” Metodica predării-învăţării matematicii în ciclul primar”,Ed.Polirom,2008;
 Viorica Pârâială,Cristian-George Pârâială,Dumitru D.Pârâială,”Matematică- Culegere auxiliar al
manualelor”,Ed.Euristica,Iaşi,2002;
Nr Momentele lecţiei Ob.op Elemente de conţinut Strategia didactică
crt Domeniul vizat
Met şi Forme de Mij de
proc organizare invăţ
1. Momentul
organizatoric Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii ; Conversati Frontal
Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a a
2’ activităţii.

2. Verificarea temei şi Se verifică tema atât din punct de vedere cantitativ, cât Conversaţi Frontal Caiete
reactualizarea şi din punct de vedere calitativ. a Individual
cunostintelor Se reactualizează noţiunile teoretice: Exerciţiul
- -Cum se numesc numerele care se adună ?
MEM -Cum se numeşte rezultatul adunării?
5’ -Care este semnul operaţiei de adunare?
-Cum se numeste numărul din care scădem?
-Cum se numeşte numărul care se scade?
-Cum se numeşte rezultatul scăderii?
-Adunarea şi scăderea sunt operaţii de ordinul ....
-Cum se numesc numerele care se înmulţesc?
-Cum se numeşte rezultatul înmultirii? Caiete
Frontal
Conversaţi
a
Exerciţiul
3. 4. Captarea atenţiei ANEXA 1 Conversaţi Frontal
Dragi copii,
a
Eu sunt Nica cel hazliu si ma cam tin de pozne. Iaca iar
2’ Lectura
am facut-o!
Stiti ca am plecat la scaldat fara voia mamei.De aceea
mama s-a suparat si mânioasa mi-a luat hainele lăsându-
ma gol pusca. Am ajuns eu acasă şi mi-am cerut
iertare ,dar ce folos? Ca să mă ierte mama mi-a dat o
mulţime de exerciţii de rezolvat.
Stiu că sunteţi copii isteţi şi de aceea am venit la voi să
vă rog să mă ajutaţi să rezolv exerciţiile .Poate aşa îi va
trece supărarea mamei.
Ce ziceti, ma ajutati? Dacă da,deschideti calculatorul!

Conversaţi Frontal
a
Explicaţia
Conversaţi Scrisoar
a De la Nic
Explicaţia

Frontal

5. 6. Anunţarea temei Ce ziceţi copii, îl ajutăm ?Să ştiţi că ajutăndu-l pe Conversaţi Frontal Tabla
şi enunţarea Nică noi vom repeta tabla înmulțirii vom rezolva a Caiete
obiectivelor exerciții și probleme propuse,vom colabora unii cu Explicaţia calculato
1’
alţii pentru a rezolva sarcinile de grup etc.
Pe tabla se scrie titul lectiei- Inmulţirea (recapitulare)
Elevii vor scrie titlul in caietele lor.

7. 8. Dirijarea Tu la scaldă ai plecat Conversaţi Cutie cu


învățării Copilul n-ai legănat a ghicitor
*moment de De-oi ajunge acasă-n zori Explicaţia Frontal matemat
calcul mintal- Vei rezolva ghicitori. ce
reactualizarea Anexa 2 –Cutiuţa cu surprize
cunoştinţelor Câţi ochişori au trei puişori?(6 ochişori) X
ancora O1 Opt răţuşte merg la baltă
Câte picioruşe saltă?(16 picioruşe)

*moment de Sase găşte stau în soare


calcul mintal- In total câte picioare?(12 picioare)
reactualizarea
cunoştinţelor Trei fetiţe si-o păpuşă
ancora O2 Impreună cu-o mătuşă
Câte măini au ele toate?
Să răspundă cine poate.(10 mâini) Conversaţi
a
Spune repede de ştii Explicaţia fișe cu
Inmulţirea ce o fi?(adunare repetată de termeni egali.) exerciţi

Are Nelu patru bile


De trei ori mai multe Sile.
Câte bile are Sile?(4x3=12 bile)

Geta are 8 caiete


Ordonate, fara pete.
Anca, sora ei mai mare,
Mai mult de 9 ori are.
Socotiti cate caiete
Are Anca, fara pete ? Conversati
a
Ana, Dana și Alin Explicaţia
O1 Au plecat să ia magiun. fișe cu
O2 La magazin ei au ajuns Exerciţiul exerciţi
Și-n cărucior au pus 3 borcane fiecare.
În total câte au oare?(3X3=9 borcane)

ANEXA 3
Fisa de munca individual.
Calculează şi aşază literele în ordine crescătoare a
rezultatelor şi vei afla denumirea unui mediu natural de
O3 viaţă.
Conversati
7x2= 4x6= 9x5= 6x7= 5x8=
O4 B A A T L a
Caietul d
Ce este balta?(Balta este un mediu de viaţă natural unde
Explicaţia clasa
condiţiile de viaţă sunt oferite de natură).
Laptop
ANEXA 4
individual
Scrie adunările repetate sub forma de produs. Exerciţiul videoproi
tor
7+7+7+7+7=
6+6+6+6=
2+2+2+2+2+2+2=
3+3+3=
Calculează înmulţirile pin adunări repetate de termeni egali.
5x3=
6x4=
3x9=
5x5=
Calculaţi:
6x4 +24= Caietul d
36-5x6= clasa
4x3+5x7= Pe grupe
5x9-4x8=
Anexa 5 Conversati
a

Explicaţia Tabla

Exerciţiul
Pe grupe se
verifica

La flpchart

Conversati Laptop
a videoproi
tor
Explicaţia

Exerciţiu

Frontal
Explicaţia

Exerciţiul

Pe grupe

Laptop
videoproi
tor
l
Conversati
a

Pe grupe
Explicaţia

Exerciţiu

Explicaţia
Exerciţiul

Laptop
videoproi
Frontal tor

l
Explicaţia

Exerciţiul
l
9. 10. Obtinerea Anexa 6 Conversati Frontal Laptop
performantei Andrei a pescui 9 stiuci,iar Daniel de 4 ori mai a videoproi
O5 multe stiuci. tor
Explicaţia
a) Cate stiuci au pescuit cei doi copii?
5’
Exerciţiul
11. 12. Asigurarea feed- Anexa 7)’’ Conversati
back-ului O6 a In perechi
Explicaţia
5’ Exerciţiul

Munca
indepen-
denta
13. 14. Aprecieri finale Se fac aprecieri globale si individuale cu caracter Conversati Frontal Stimulen
2’ motivant privind participarea elevilor la desfăşurarea a

lectiei.
Se dă tema pentru acasă.

15. 16.
ANEXA 1

Dragi copii,
Eu sunt Nica cel hazliu si ma cam tin de pozne. Iaca iar am facut-o!
Stiti ca am plecat la scaldat fara voia mamei.De aceea mama s-a suparat si
mânioasa mi-a luat hainele lăsându-ma gol pusca. Am ajuns eu acasă şi mi-am
cerut iertare ,dar ce folos? Ca să mă ierte mama mi-a dat o mulţime de exerciţii
de rezolvat.
Stiu că sunteţi copii isteţi şi de aceea am venit la voi să vă rog să mă
ajutaţi să rezolv exerciţiile .Poate aşa îi va trece supărarea mamei.
Ce ziceti, ma ajutati? Dacă da,deschideti calculatorul!
Anexa 2 – GHICITORI ,, Răspunde repede şi bine !” .
ANEXA 2
Câţi ochişori au trei puişori?(6 ochişori)
Opt răţuşte merg la baltă
Câte picioruşe saltă?(16 picioruşe)

Sase găşte stau în soare


In total câte picioare?(12 picioare)

Trei fetiţe si-o păpuşă


Impreună cu-o mătuşă
Câte măini au ele toate?
Să răspundă cine poate.(10 mâini)

Spune repede de ştii


Inmulţirea ce o fi?(adunare repetată)

Are Nelu patru bile


De trei ori mai multe Sile.
Câte bile are Sile?(4x3=12 bile)

Geta are 3 caiete


Ordonate, fara pete.
Anca, sora ei mai mare,
Mai mult de 6 ori are.
Socotiti cate caiete
Are Anca, fara pete ?(18)

Ana, Dana și Alin


Au plecat să ia magiun.
La magazin ei au ajuns
Și-n cărucior au pus 3 borcane fiecare.
În total câte au oare?(3X3=9 borcane)
ANEXA 3
Fisa de munca individuala

Calculează şi aşază literele în ordine crescătoare a rezultatelor şi vei afla denumirea


unui mediu natural de viaţă.

7x2= 4x6= 9x5= 6x7= 5x8=


B A A T L
ANEXA 4 -PE GRUPE
Grupa I
Scrie adunările repetate sub forma de produs.

7+7+7+7+7=
6+6+6+6=
2+2+2+2+2+2+2=
3+3+3=
Grupa nr. 2
Calculează înmulţirile prin adunări repetate de termeni egali.
5x3=
6x4=
3x9=
5x5=
Grupa nr. 3
Se dau numerele 2 şi 9.
Află:
a) produsul numerelor date;
b)suma numerelor date;
c) diferenta numerelor date.

Grupa nr. 4
Găseste un număr de 6 ori mai mare decât diferenţa dintre 42 şi 39.
Grupa nr. 5
Calculaţi:
6x4 +24=
36-5x6=
4x3+5x7=
5x9-4x8=
Grupa nr. 6
La dublul numărului 4 adaugă triplul numarului 9.
ANEXA 5 –exercitii la calculator

1.Află rezultatul corect!


2x6= 10 12 14
5x3= 9 19 15
3x7= 21 18 24
10x2= 16 20 7
8x6= 40 48 24

2. Calculati:
2x2x4=
3x3x3=

3.Afla factorul necunoscut:


?x3=18 5 6 8
?x4=20 9 19 5
?x5= 45 9 8 25
?x 7 =56 16 8 7

Anexa 6 –Problema

Andrei a pescui 9 stiuci,iar Daniel de 4 ori mai multe stiuci.


a) Cate stiuci au pescuit cei doi copii?

b) Transforma problema astfel incat sa se rezolve numai prin operatii de adunare.

S-ar putea să vă placă și