Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Data:15 martie 2018

Şcoala: Colegiul Naţional „ George Bariţiu”, Cluj- Napoca

Clasa:a II-a
Propunătoare: Tămaș Garofița
Unitatea de învăţare: E primăvară iar!
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului

Titlul lecţiei: Împărţirea la 2 şi la 4

Forma de realizare: Lecție integrată

Tipul lecţiei: Comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe


Domenii integrate:
 matematică și explorarea mediului;
 comunicare în limba română;

Scopul : însușirea cunoştinţelor referitoare la împărțirea numerelor mai mici decât 100 la 2 şi la 4, rezolvarea diverselor exerciții cu
toate cele 4 operații matematice ( +, - , x, : )

1
Competeţe specifice:
MEM 1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
MEM 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs,
cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
MEM 5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematice

CLR 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate

Obiectivele operationale:
 să utilizeze terminologia specifică operaţiei de împărțire: deîmpărțit, împărțitor, cât, „de atâtea ori mai puţin/mai mic”, jumătate,
sfert;
 să efectueze corect mintal exerciţii cu operaţiile învăţate;
 să rezolve exerciții de împărțire la 2 şi la 4, utilizând scăderea repetată şi utilizând înmulțirea;
 să formuleze corect răspunsuri pentru ghicitoarea şi intrebările adresate;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, RAI

Mijloace de învăţământ: ghicitoarea, Ghiocelul, Ghiocelul – Jumătatea , Sfertul , plicurile cu cele două planşe (jumătatea şi sfertul),
materiale pentru reprezentat la tablă ( jetoane cu mere), jetoanle de lipit în caiete cu împărţirea la 2 şi 4, fişele de lucru, ghioceii cu
operaţii matematice, coşuleţul, mingea, lipici

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Durata activităţii: 45 minute

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE MIJLOACE RESURSE FORME DE


CONŢINUT ŞTINŢIIFIC EVALUARE
ACTIVITĂŢII DIDACTICE MATERIALE ORGANIZARE
Moment Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii. Asigur
organizatoric materialele necesare, stabilesc liniştea şi ordinea la nivelul clasei. Conversaţia Caietele Frontal Observarea
Penarele sistematică

Verificarea Verific cantitativ şi calitativ tema pentru acasă.


temei şi a Le adresez întrebări din lecţiile anterioare:
cunoştiinţelor Cum se numesc numerele care se înmulţesc? Conversaţia Frontal Aprecierea
anterioare Cum se numeşte rezultatul operaţiei de înmulţire? Exerciţiul verbală
Produsul numerelor 3 şi 5, 4 şi 2, 7 şi 6
De 5 ori câte 9, de 7 ori câte 8, de 2 ori 10
Ce este deîmpărţitul?
Ce este împărţitorul?
Ce este câtul?
Captarea atenţiei Clopoţel mititel,
Scoate capul din zăpadă, Ghicitoarea
Primăvara să o vadă. Conversaţia
Ghiocelul Ghiocelul
Le voi prezenta elevilor invitatul de azi la lecţia de matematică: Observarea
Marele Vestitor al primăverii- Ghiocelul. Jumătatea Frontal sistematică
Ghiocelul are o provocare foarte interesantă pentru noi, şi anume ne Explicatia Sfertul
propune să realizăm o ghirlandă din ghiocei, în acest fel îl vom ajuta
să aducă vremea bună peste întreaga ţară.
Pentru a putea realiza ghirlanda trebuie să rezolvăm toate exerciţiile şi
problemele întâlnite pe parcursul lecţiei.
In ajutorul nostru vor veni cei doi prieteni ai Ghiocelului: Jumătatea şi
Sfertul.
3
Fiecare dintre cei doi prieteni ai Ghiocelului ne va ajuta să rezolvăm
cât mai multe exerxciţii şi probleme.
Anuntarea temei ,,Copii, noi astăzi la Matematică si explorarea mediului vom
si a obiectivelor învăţa cu ajutorul Ghiocelului şi al prietenilor săi împărţirea la 2 şi la
4, adică vom învăţa cum putem afla jumătatea sau sfertul unui
număr.” Conversaţia Frontal
Scriu la tablă titlul iar elevii îl scriu în caietele de clasă.
Dirijarea Pentru a fi pregătiţi pentru noua lecţie vom face câteva exerciţii de
învăţăriii calacul oral. Conversatia Frontal Aprecieri
CALCUL ORAL verbale
1. Calculaţi:
2x1= 5x5= 6x 2=
4x2= 9x8= 7x7= Exerciţiul
2. Aflaţi:
nr. de 3 ori mai mare decât 9
nr. de 5 ori mai mare decât 8
Individual
Pentru a ne ajuta Jumătatea şi Sfertul ne-au adus fiecare dintre ei câte Pliculeţul Aprecieri
un pliculeţ pentru a ne ajuta să descoperim ce semnificaţie are numele verbale
pe care ei îl poartă. Planşa cu
Într-un plic voi pune o planşă cu o pizza împărţită în două, împreună Explicatia jumătatea
cu elevii vom stabili că pizza a fost împărţită în două, obţinând în
acest fel două jumătăţi de pizza. La fel putem obţine jumătatea unui
număr prin împărţirea acelui număr la 2.
Voi scrie o problemă pe tablă, pe care o vom rezolva cu ajutorul Frontal
scăderii repetate, în prima parte, iar apoi prin împărţire, folosindu-ne
de legătura dintre îmulţire şi împărţire:
Dan are 8 mere. El doreşte să aşeze câte 2 mere în fiecare coşuleţ de
fructe. De câte coşuleţe va avea nevoie?
Exerciţiul

4
Gândim astfel: din cele 8 mere luăm treptat câte 2 mere până nu mai Observarea
rămane niciunul. sistematică
Conversatia
8–2=6

6–2=4 Explicaţia

4–2=2

2 – 2 = 0 sau

8–2–2–2–2=0

4 scăderi

Spunem că: din 8 am luat de 4 ori câte 2


2 se cuprinde de 4 ori în 8
Frontal
8 împrţit la 2 este 4
Scriem: 8 : 2 = 4 pentru că 4 x 2= 8
Exerciţiul
Pentru a observa legătura dintre înmulţire şi împărţire vom analiza 2
Aprecierea
exemple:
verbală
2 x 6= 12 asta înseamnă că 12 : 2= 6
2 x 9= 18 asta înseamnă că 18 :2 = 9
Observaţia
Vom lipi în caiete un cartonaş cu împărţirea la 2, vom observa că
Cartonaşul cu
toate câturile sunt de două ori mai mici ca deîmpărţitul, aşa că vom
împărţirea la 2
nota următoarea observaţie: ( Anexa 1)
Explicaţia
Împărţind un număr la 2 obţinem un număr de 2 ori mai mic numit
jumătatea sau doimea numărului.

În celălat plic vom avea o altă planşă cu pizza, de data aceasta pizza
Planşa cu
va fi împărţită în patru, obţinând în acest fel patru sferturi. La fel
sfertul
pentru putem obţine sfertul unui număr prin împărţirea acestuia la 4

5
Vom relua problema iniuţială cu datele problemei schimbate: Explicaţia
Dan are 8 mere. El doreşte să aşeze câte 4 mere în fiecare coşuleţ de Observarea
fructe. De câte coşuleţe va avea nevoie? Frontal sistematică
Gândim astfel: din cele 8 mere luăm treptat câte 4 mere până nu mai
rămane niciunul.

8 – 4= 4
4 – 4 = 0 am efectuat 2 scăderi
Spunem că: din 8 am luat de 2 ori câte 4,
4 se cuprinde de 2 ori în 8,
8 împărţit la 4 este 2
Scriem: 8 : 4 = 4 pentru că 2 x 4= 8 Exerciţiul
Pentru a observa legătura dintre înmulţire şi împărţire vom analiza 2
exemple:
4 x 5= 20 asta înseamnă că 20 : 4 = 5
4 x 8= 32 asta înseamnă că 32 :4 = 8 Observaţia
Vom lipi în caiete un cartonaş cu împărţirea la 4, vom observa că Cartonaşul cu
toate câturile sunt de patru ori mai mici ca deîmpărţitul, aşa că vom împărţirea la 4
nota următoarea observaţie: ( Anexa 1)
Împărţind un număr la 4 obţinem un număr de 4 ori mai mic numit
sfertul sau pătrimea numărului. Frontal Aprecierea
Vom rezolva câteva exerciţii şi probleme folosind împărţirea la 2 şi 4. Exerciţiul verbală
( Anexa 2) Individual
Obţinerea Întrun coşuleţ voi pregăti nişte ghiocei, pe care vor fi scrise operaţii
performanţei matematice cu înmulţire, împărţire, adunare şi scădere sau problme pe Conversaţia
care ei trebuie să le rezolve. Individual Aprecierea
Ex: 2 x 10 + 3 Explicaţia Ghioceii cu Frontal verbală
6x2 -1 operaţii
Sfertul lui 16 Exerciţiul matematice
Elevii numiţi vor veni şi vor lua ghiocelul, vor citi cerinţa şi vor coşuleţul
răspunde oral, dacă răspunsul va fi corect vom aşeza ghiocelul pe
6
tablă până în momentul în care vom realiza ghirlanda din ghiocei.
( Anexa 3)

Asigurarea Cu ajutorul unei mingi ne vom juca jocul: Răspunde, aruncă şi


Explicaţia
retenţiei şi a întreabă (Metoda RAI – Răspunde – Aruncă- Interoghează) Mingea Frontal Aprecierea
RAI
transferului Voi porni jocul, apoi îi voi lăsa pe elevi să continue jocul. verbalăE
Exerciţiul
Ex: Jumătatea lui 12 este.....
Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului de
Încheierea desfăşurare a lecţiei, voi evidenţia elevii care participat activ în Conversaţia Fişa cu tema Frontal Aprecieri
activităţii cadrul lecţiei. verbale
Voi anunţa tema pentru acasă (Anexa 4)

7
Anexa 1

Împărţirea la 2 Împărţirea la 4
2:2= 1 4:4=1
4:2= 2 8:4=2
6:2= 3 12 : 4 = 3
8:2= 4 16 : 4 = 4
10 : 2 = 5 20 : 4 = 5
12 : 2 = 6 24 : 4 = 6
14 : 2 = 7 28 : 4 = 7
16 : 2 = 8 32 : 4 = 8
18 : 2 = 9 36 : 4 = 9
20 : 2 = 10 40 : 4 =10

S-ar putea să vă placă și