Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Învățătoare: Brudari Oxana


Data: 25.01.2023
Clasa: a II-a
Disciplina: Matematca
Unitatea de învățare: Înmulțim cu hărnicie, împărțim cu dărnicie,
Subiectul lecției: Împărțirea la 4 și la 5. Consolidare-dezvoltare
Tipul lecției: consolidare-dezvoltare
Unități de competență: Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de înmulțire, împărțire.
Obiectivele lecției:
O1-să aplice înmulțiri, împărțiri și proprietățile acestora pentru aflarea unor numere necunoscute în exerciții;
O2- să utilizeze limbajul matematic adecvat în diverse situații: la rezolvarea exercițiilor și problemelor de diferite tipuri;
O3-să numescă termenii matematici a operațiile învățate;
O4- să rezolve probleme justificând în cuvintele proprii etapele de rezolvare.
Strategii didactice:
Forme de organizare: frontal, individual
Metode și procedee: conversația, pauza dinamică, exercițiul, problematizare, asaltul de idei, joc didactic interactiv.
Mijloace didactice: manual, caietul, tabla, fulgi de nea, TIC-ul, planșe cu numere și litere.

Produsul: Criterii de succes:


1. Citesc cu atenție problema;
2. Precizez care este condiția și întrebarea problemei;
Rezolvarea problemei 3. Elaborez planul oral de rezolvare a problemei
4. Scriu rezolvarea cu plan/ justificăriși/ sau prin exercițiu
5. Scriu răspunsul problemei.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC,2018
3. Metodologia privind implementarea evaluarii criteriale prin descriptori, clasa II. Chișinău: MECC, IȘE, 2017
4. Matematica , manual clasa a II-a.
Scenariul didactic al lecției:
Momentul lecției Elementele de conținut Strategii didactice
Forme Metode Mijloace
Evocare 1. Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a lecției Frontal Asaltul de
- În ce zi a săptămânii suntem azi? (miercuri) idei
- Ce dată e astăzi? Luna? (25 ianuarie)
- Cărui anotimp îi aparține luna ianuarie? (iarna)
- Ce cunoașteți voi despre anotimpul iarna?
- Ce fenomene ale naturii au loc iarna? (ninsoare, lapoviță, înghețul,
poleiul)

La lecție îi avem ca oaspeți pe fulgușorii zglobii. Fiecare fulgușor


a venit cu câte o sarcină pe care va trebui s-o îndeplinim și să vadă
cât de bine ați învățat împărțirea la 4 și la 5.
Haideți să vedem ce sarcină are pentru voi primul fulgușor!
Realizarea
sensului I fulg. Frontal Joc Calculator
1. Calcul mintal. ( https://educatieinteractiva.md/millionar/10314 ) didactic TIC-ul

II fulg
2. Să vedem ce a pregatit pentru voi următorul fulg.
Aflați numerele necunoscute Frontal Exercițiul Tabla
Scriem data și temă în clasă Individual Caiet

a:4=6 32:b=8 cx5=40

Pauza dinamică:
 Bateți din palme de atâtea ori cât indică cel mai mic dintre Frontal Pauza
numerele 2, 4, 3 dinamică
 Săriți de atâtea ori cât indică cel mai mare număr dintre numerele
3, 1, 2
 Înclinați-vă în stânga de atâtea ori cât indică vecinul mai mare al
numărului 3.
 Înclinați-vă în dreapta de atâtea ori cât indică vecinul mai mic al
numărului 2

III fulg Rezolvarea problemei 7(a) pagina 78


Care sunt pașii de succes pentru rezolvarea unei Frontal Problemă Caiet
Individual Tablă
probleme? Manual
TIC-ul
Acrobați...28
Dresori... ?, de 4 ori m.p.
Clovni... , cu 4 m. p.

Rezolvare: ( cu plan)
1) Câți dresori sunt?
28:4=7(dresori)
2) Câți clovni sunt?
7-4=3 (clovni)
Răspuns: Sunt 3 clovni.

Reflecție
IV fulg Adevărat sau fals Frontal Joc didact. TIC
( https://educatieinteractiva.md/adevarat-fals/7352 ) Asalt de
idei

Extindere V fulg Joc ,, Descoperiți cuvântul’’


Din timp copiii au primit câte o plansă cu un număr și pe verso cu o
literă.La exercițiul meu propus, răspunde elevul care are planșa cu Frontal Joc Planșe cu
răspunsul și vine în fața clasei. Respectiv până la ultimul elev. Apoi îi rog didactic litere și
să se aranjeze în ordine crescatoare și să descopere cum au fost ei astazi numere
la lecție
4x5=20 5x1=5 35:5=7
2x3=6 3x4=12 20:5=4
4x10=40 2x8=16 5x5=25
45:5=9 4x7=28 50:5=10
Ordonați numerele în ordine crescătoare

4 5 6 7 9 10 12 16 20 25 28 40
D E S C U R C Ă R E Ț I

Temă pentru acasă


Exercițiul 5 pagina 78

S-ar putea să vă placă și