Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Realizat de:Urechi Ludmila


Clasa: a II-a
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul: Cunoştinţe şi abilităţi necesare diferitor profesii. Modalităţi de
informare despre profesii.
Nr. lecției 2(6)
Tipul lecției :mixtă, cadrul de învățare ERRE.
Unități de competențe:
4.1. Caracterizarea profesiilor oamenilor cu care relaţionează din perspectiva
utilităţii pentru comunitate.
4.3. Explicarea deciziilor de implicare în activităţi cotidiene care contribuie la
dezvoltarea propriului potenţial.
Obiective :
O1 - să formuleze răspunsuri la ghicitori;
O2 - să caracterizeze meseria extrasă conform algoritmului propus.
O3 - să alcătuiască piramida meseriilor ţinînd cont de cerinţele înaintate
de către pedagog.
O4 - să răspundă corect la întrebările adresate de către pedagog.
O5 - să alcătuiască un catren despre meseria propusă.
O6 - să realizeze un puzzle din piesele primite.
O7 - să participe activ şi cu interes în cadrul activităţilor propuse.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, metoda Piramida, Reflecţia zilei,puzzle, descoperirea, lectura,
etc.
b) Mijloace didactice : „căsuţa cu surprize”, imagini reprezentînd
meserii, ghicitori despre meserii,fişe de lucru, , piese pentru puzzle, carioci,
lipici.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă: de tip emoțional, de conținut, de
activitate; autoevaluare.
Bibliografie:
- Curriculum Național. Învățământul primar.: MECC. 2018.
- Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, MECC. 2018.
- Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar
clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf
- Ghid de implementare a metodologiei privind evaluarea criterială prin descriptori în
învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_ecd_1-4_20.11.2019_site_final.pdf
- MECC, Terguță, V., (cootrd.), Educație pentru drepturile omului.Curriculum. Clasele
I-IV, Ghidul învățătorului. Cișinău: Editura Gunivas, 2018, disponibil la:
https://amnesty.md/wp-content/uploads/Educatie-pentru-Drepturile-Omului_Ghidul-invatator
ului_cl-I-IV.pdf
- http://www.scoalapentrutoti.ro/index.php?option=com_content&view=art
icle&id=119:ghicitori-despre-meserii&catid=34:gradinita&Itemid=53

Desfăşurarea activităţii
Etapele Activitatea pedagogului şi Strategii didactice
activităţii activitatea elevilor Metode Mijloace Forme Strate
de
gii de
organizar
e Evalu
are
Evocarea Elevii realizează sarcinii de tipul
Implică-te!
Creez climatul optim desfăşurării activităţilor
propuse.
Realizez captarea atenţiei elevilor prin Lectura
intermediul poeziei: Toate meseriile, de Conversaţi Frontal
E.Căldăraru a
(fragment)
Eu pe tata azi l-am întrebat:
Care meserie e mai bună? Desenul
El a rîs şi mi-a răspuns-îndată copiilor:
Asta nimeni nu ştie să-ţi spună! ”Profesia
Verific tema pentru acasă. Descoperir mamei/tatăl
Elevii vor prezenta desenul și vor povesti ea ui”.
despre meseria/profesia părinților.
Adresez copiilor un şir de întrebări cu
referire la conţinutul poeziei. Frontal
-Elevi, ce impresii v-a trezit audierea acestei
frumoase poezii?
-Cum credeţi care este mesajul transmis de
către autoare?
Cine intuiește care este subiectul orei de
astăzi? scrisoarea
Anunțarea subiectului orei:Cunoştinţe şi Explicaţia
Realizare abilităţi necesare diferitor profesii. Modalităţi de Conversaţi Frontal
a sensului informare despre profesii. a
- Copii primesc o scrisoare de la Regina căsuta cu
meseriilor prin care sunt invitaţi toţi să surprize
participe activ în cadrul orei și să-l ajute pe Explicaţia
Neștiilă să enumere și să descopere abilitățile Conversaţi
necesare diferitor profesii și de unde poate să a
se informeze despre unele profesii.: „Suntem
harnici, pricepuţi, la muncă neîntrecuţi!”

Propun copiilor ca în căsuţa cu surprize să Frontal


descopere materialele necesare desfăşurării
activităţilor din ziua respectivă:
Astăzi vom accepta provocarea si vom
participa la concurs. Deschizînd plicurile în
ordinea în care sunt numerotate vom rezolva Exerciţiu
sarcinile concursului. de
MESERIE identificare
– reactualizarea cunoştinţelor despre meserii;
- intuiesc, după mesajul scris pe plic şi după
materialele descoperite, tema abordată.
-Completarea schemei: Individual
Panorama
mseriilor

imagini cu
meserii

Proba nr.1: jocul „Ghiceşte si potriveşte!”


⮚ Prezint copiilor succesiunea regulilor
: EFI de
1. Descifrarea ghicitorilor propuse. tip:
2. Alegerea imaginii ce reprezintă
ghicitori În grup de
profesia descoperită prin intermediul Piramida activitat
ghicitorii . meseriilor e:
te-ai
Proba nr.2: Panorama meseriilor. Conversaţi implicat
a ; ai fost
⮚ Fiecare copil din clasă prezintă o
activ; ai
meserie,extrasă din coşul Reginei apreciat
meseriilor , după algoritmul: Explicaţia obiectiv
-Denumirea meseriei. colegul;
-Specificul ei(prin ce se deosebeşte de alte În perechi ai
meserii, profesii). nevoie
-Folosul pe care îl aduce societăţii. de un
-Poezii despre meseria selectată(dacă le Puzzle pic de
cunosc). Conversaţi curaj;
a ai
Proba nr.3:Piramida meseriilor În grup susținut
⮚ Se propune copiilor să alcătuiască atmosfe
piramida meseriilor, ţinînd cont că ra de
aceasta trebuie să cuprindă meserii lucru în
care: fişe grup;
-meserii care oferă servicii oamenilor Atelierul am
-meserii care asigură hrana oamenilor scriitorului puzzle încreder
- meserii care asigură educaţia oamenilor e că poți
- meserii care asigură asistenţa medicală să te
Pentru urmatoarea probă ,copiii vor merge la carioci implici
mese. Grupaţi în perechi vor rezolva
sarcinile unei fişe.
Proba nr. 4 - Fişă de lucru lipici
Sarcinile fişei: Frontal
1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea
bucăţelelor primite.
2. Uniţi cuvântul cu imaginea
corespunzătoare. Reflecţia
zilei
Explicaţia
Dupa rezolvarea sarcinilor, copiii vor expune
fişele, pentru a putea fi vizualizate de colegi. Aprecierea
Vor explica, în perechi, modul cum au
rezolvat sarcinile fişei.
Are loc o scurtă conversaţie despre
importanţa fiecărei meserii.
Proba nr.5:Atelierul scriitorului
⮚ Eleviilor li se propune ca în grup să
alcătuiască o poezie de cel puţin 4
versuri despre una din meseriile
despre care s-a discutat sau despre o
meserie pe care ar vrea să o
îmbrăţişeze.

S-ar putea să vă placă și