Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Grupa: Mică - Ștrumfii


Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,Toamna cea bogată”
Tema săptămânii: ”Flori de toamnă”
Domeniul experiențial: Domeniul Estetic și Creativ
Categoria de activitate: Educație plastică
Titlul activităţii: ,,Tablou cu o crizantemă”
Mijloc de realizare: pictură – tehnica ștampilării în șablon
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul: Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a picta utilizând tehnica ștampilării în șablon pentru a obţine un tablou cu o
crizantemă.
Obiective operaționale:
O1- Să numească materialele necesare pentru realizarea tabloului;
O2- Să enumere elementele ce urmează să alcătuiască tabloul;
O3- Să picteze utilizând tehnica ștampilării în șablon pentru a realiza crizantema ;
O4- Să respecte etapele de lucru pentru a realiza tema;
O5- Să aprecieze critic şi autocritic după criteriile date;
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, analiza, ”Turul galeriei”
Mijloace de învățământ: pânză de pictură cu rama anterior decorată (JALA1), șablon (crizantemă), paleta de culori, tempera, bureței,
șervețele umede;
Forma de organizare: frontal, individual;
Durata: 15 minute
Desfăşurarea activităţii:

Secvențele Conținutul instructiv- educativ Strategia didactică Evaluare


activității
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare

1.Moment Se asigură condițiile optime Exercițiul Pânză de Frontal Capacitatea


organizatoric desfășurării activității instructiv – pictură cu copiilor de a
educative: rama anterior intra organizat
decorată în grupă.
-aerisirea sălii de grupă; (JALA1),
-aşezarea măsuţelor în careu deschis; șablon
(crizantemă),
-aşezarea scăunelelor; paleta de
culori,
-pregătirea materialului didactic pe o
tempera,
măsuţă în faţa clasei;
bureței,
-intrarea organizată a copiilor în sala șervețele
de grupă. umede.

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul cărții ”O zi la Conversația Cartea ”O zi Frontal Capacitatea


atenției grădiniță cu Brumărel” în care este la grădiniță copiilor de a
modelul educatorului. cu Brumărel” răspunde la
întrebări.
-Ce observăm în carte? (un tablou cu o Modelul
crizantemă) educatoarei

3. Anunțarea Voi anunța copiii că fiecare va realiza Explicaţia Frontal Capacitatea


temei și a astăzi lucrarea „Tablou cu o copiilor de a
obiectivelor crizantemă” unde va picta folosind asculta
tehnica ștampilării în șablon. explicaţiile
educatoarei.

4. Dirijarea a)Prezentarea și analiza modelului. Conversația Modelul Frontal Capacitatea


învățării educatoarei copiilor de a
Le voi prezenta copiilor lucrarea Observaţia răspunde la
model, pe care o vom analiza: întrebările
- Ce puteţi observa în această adresate.
lucrare?

-Ce floare recunoașteți?

-Care sunt culorile folosite? Capacitatea


b)Explicarea și demonstrarea copiilor de a fi
modului de lucru: Pânză de atenți la
Explicația pictură cu Frontal
explicarea și
Explicaţiile vor fi clare şi demonstraţia Demonstraţia rama anterior demonstrarea
va fi integrală, pentru ca toţi copiii să decorată modului de
reţină succesiunea operaţiilor ce (JALA1), lucru.
trebuie efectuate, a etapelor ce trebuie șablon
urmărite. (crizantemă),
paleta de
Etapele de lucru: culori,
tempera,
● Etapa I: cu ajutorul bureței,
burețelului se aplică tempera de șervețele
culoare roșie în partea de sus a umede.
șablonului pentru a realiza floarea
crizantemei;

● Etapa a II-a: cu ajutorul


burețelului se aplică tempera de
culoare verde în partea de jos a
șablonului pentru a realiza tulpina și
frunzele crizantemei;

● Etapa a III-a: se îndepărtează


șablonul, astfel pe pânza de pictură a
rezultat crizantema.

Modelul educatoarei va rămâne la


tablă în faţa copiilor.

c)Intuirea materialului de lucru:

Voi dirija atenţia copiilor asupra


materialelor existente pe măsuţe: Pânză de
pictură cu
Pentru ca, la final, lucrarea voastră rama anterior Capacitatea
să reprezinte un tablou cu o crizatemă decorată copiilor de a
avem nevoie de câteva materiale. (JALA1), numi
șablon materialele
-Ce aţi primit pe măsuţele voastre? necesare
(crizantemă),
paleta de realizării
culori, lucrării
Conversația Frontal
tempera,
Observația bureței,
șervețele.

Pânză de
d)Exerciții pentru încălzirea pictură cu
mușchilor mici: rama anterior
Se vor executa câteva exerciții în decorată Capacitatea
vederea motricității mâinilor: (JALA1), copiilor de a
șablon realiza
-să închidă și să deschidă pumnii; (crizantemă), exercițiile de
-să simuleze procesul de înflorire a
plantei:”Mâna mea e ca o floare/ paleta de încălzire.
Degetele îmi sunt petale / Boboc- culori,
floare, boboc – floare” tempera,
bureței,
e)Executarea temei de către copii șervețele
umede.
Se va repeta succesiunea etapelor de
lucru ce trebuie efectuate pentru
realizarea lucrării, cu ajutorul copiilor. Exercițiul Frontal

Voi da semnalul de începere a


lucrului. Capacitatea
copiilor de a
Voi trece pe la fiecare masă de lucru picta utilizând
pentru a urmări dacă copiii lucrează tehnica
cum li s-a explicat; pentru a vedea ștampilării în
dacă poziția corpului, a capului și a șablon;
mânuțelor sunt corecte; dacă mânuiesc
bine burețelul și aplică culoarea în
interiorul șablonului. Voi da indicațiile Capacitatea
copiilor care nu au înțeles foarte bine copiilor de a
ce au de făcut și notez lucrările cu finaliza
numele lor. lucrarea,
respectând
cerințele
Exercițiul Individual primite.
Explicația

5. Evaluarea Le voi cere copiilor să înceteze lucrul. Observația Lucrările Frontal Capacitatea
produselor Fiecare copil va veni cu lucrarea în copiilor preșcolarilor de
”grădina lui Brumărel” pentru a Conversaţia a aprecia
organiza o expoziție. Analiza lucrările
colegilor după
Lucrările copiilor vor fi analizate după ”Turul criteriile date.
următoarele criterii: galeriei”
-utilizarea tehnicii ștampilării în
șablon;

-finalizarea lucrării; acuratețea.

6. Încheierea a) Aprecieri Conversația Frontal Capacitatea


activității copiilor de a
Voi face aprecieri generale asupra răspunde la
lucrărilor realizate de către copii, întrebări.
precum şi asupra comportamentelor
din timpul activităţii.

b) Fixarea temei

-Ce am realizat astăzi la activitate?

S-ar putea să vă placă și