Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Elev-practicant: Baciu Maria


Obiectul de studiu: matematica și știința
Clasa: I-D
Data: 07.02.23
Subiectul lecției: ,, Cazuri de adunare și scădere în concentrul . 0-20 :ZU +U =10 U . ZU-U=ZU,,
Tipul lecției: De predare-învățare
Durata: 45 minute
Competența specifică: 3. Rezolvarea problemelor pe baza utilizării achizițiilor matematice, dând dovadă de gândire critică în adoptarea unui plan pertinent
de rezolvare.
Unități de competență 3.4. Rezolvarea problemelor simple de adunare și de scădere, cu sprijin în obiecte/desene și prin exercițiu.
.
Obiective operaționale:
O1 – Să se manifeste activ în sarcini de a le rezolva
O2 – Să manifeste flexibitatea în discuții .
O3 – Să rezolve problemele propuse
O4 – Să aplice cunoștințele dobândite anterior pentru a îndeplini sarcinile;
Strategii didactice:
Metode și tehnici: M1-conversației; M2-demonstrației; M3-explicației; Mijloace didactice: imagini, calculatorul, manualul, stilouri, tabla;
Forme de organizare: F1-frontală, F2-individuală,
Forme de evaluare: F1-autoevaluarea, F2-aprecierea verbală;
Bibliografie: Manualul pagina 84 , Curriculumul pentru Învățământul primar, internetul, ghid de implementare. Manual de clasa 1

Demersul didactic
Nr Etapele Activitatea învățătorului Activitatea elevului
d/o lecției/

organizare
Metode și

Forme de

Forme de
Obiective

evaluare
dozarea

tehnici
timpului

1. Evocarea Daaa! individua


5 min O4 - Bine venit dragi elevi , în lumea M1 l F1
matematicii. Matematica o iubim ?
Bravo ! Sunteți gata de lecție ? F2
Atunci haideți să începem ,
deschidem manualul la pagina 83 .
- Tema noastră de astăzi este 0-20 :ZU
+U =10 U . ZU-U=ZU

- Haideți mai întâi de toate să începem


a observa prima imagine ce ne este
scris adunăm unitățile între ele . Să
începem a număra câte pătrățele
roșii sunt ? 10 – bravo , acum câte 13+2=15 2+13=15
O3 pătrățele albastre sunt ? 3 –corect si 15+2=13 15-3=12
în total câte sunt ? 13 cum am aflat ? M2
-am adunat 10 +3 =13 , după aceea
de către pinguină sa adus incă 2
Realizarea pătrățele atunci ce facem ?
2. sensului - Ce cu ce adunăm ? –bravo!
25 min - Să trecem la a doua imagine ,scădem
unitățile între ele .
- Sunt 15 roșii și sau tăiat 2 albastre =
13 au rămas , iar dacă 15 sunt roșii - Bradul are cifra 14+3=17
mai apoi 3 au rămas , câte atunci sau - 14 -3= 11 15-4=11 15+4=19
3. tăiat ? 2 . Cum am aflat ? 13+3=19 13-3=10 16+2=18
Reflecția - Prim operația de scădere. - 16-2=14 17-2=15 17+2=19
13 min - Să trecem la rezolvarea exercițiului 1
- Bradul are cifra 14+3=17 - Ex 2 rezolvarea exerciților
- 14 -3= 11 15-4=11 15+4=19 - 5+12=17 13+2=15 18-4=14
- 13+3=19 13-3=10 16+2=18 - 12+5=17 2+13=15 14+4=18
- 16-2=14 17-2=15 17+2=19 - 17-5=12 13-2=11 4+14=18
- Ex 2 rezolvarea exerciților
- 5+12=17 13+2=15 18-4=14 19-7=12 12+7=19 7+12
O2
- 12+5=17 2+13=15 14+4=18
- 17-5=12 13-2=11 4+14=18 Ex 3 rezolvă problemele M3
a)ronț -3 morcovi
19-7=12 12+7=19 7+12 cronț - 16 m
Ex 3 rezolvă problemele rez 16+3=19
a)ronț -3 morcovi b)relu -3 alune
cronț - 16 m rița-16 alune
O1 16-3 =13 alune are rița mai multe decât
rez 16+3=19
b)relu -3 alune relu .
rița-16 alune Ex 4
16-3 =13 alune are rița mai multe 12+1=13 16=2=18 15=11+4
decât relu . 19=14+5 15+3=18 16=13+3
Ex 4
12+1=13 16=2=18 15=11+4
19=14+5 15+3=18 16=13+3
Astazi am vorbit despre cifrele
4. Extinderea matematice , probleme ...
2 min Dragii mei matematicieni ați fost azi
destuli de bravi , vă mulțumesc
pentru participare și activitate . Dar
aș vrea să vă întreb , despre ce am
vorbit noi astăzi la ora de
matematica ?

Profesor-metodist: ________________
Nota: ____________
Învățătoarea -----------------

S-ar putea să vă placă și