Sunteți pe pagina 1din 11

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Învățământ, Tineret și Sport, mun Bălți


IET. nr.28

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”Politețea – cheia de aur! ”

Elaborat: Cușnir Cristina

Bălți, 2019
Data: 14.11.2019
Instituția: IET nr.28
Tema globală: Eu și ceilalți
Grupa: mare
Tema proiectului: Casa mea
Subtema proiectului: Bunele maniere – cale către cel de lângă mine.
Tema zilei: Politețea – cheia de aur!

Domeniul de activitate:
Eu, familia şi societatea
Dimensiunea:
Educație pentru societate

Unitatea de competență:
1.2. Utilizarea formulelor de politețe în diverse contexte, argumentând
valoarea lor.

Domeniul de activitate:
Limbaj și comunicare
Dimensiunea:
Educație pentru limbaj și comunicare

Unitatea de competență:
3.1. Perceperea conținutului emoțional-expresiv al textului în baza
imaginilor/creațiilor ecranizate și reproducerea unor secvențe/textului.

Obiective operaționale:
La finele activității copiii vor fi capabili:
a) Cognitive:
- Să folosească formule de politeţe în diverse contexte;
- Să audieze cu atenţie textul literar;
- Să caracterizeze și să aprecieze comportamentul personajelor din text;
- Să utilizeze în vorbire antonime;
- Să dea exemple de alte cuvinte care încep cu acelaşi sunet;
- Să stabilească raporturi între numere și obiecte în limita 1-10;
- Să compare numerele utilizând semnele de comparație;
- Să măsoare cu ajutorul unităților nestandarde de măsură (cana) corpuri
lichide (apa);
b) Psihomotorii:
- Să utilizeze materiale, ustensile și tehnici pentru a desena, a aplica;
- Să coordoneze mișcările în colectiv, respectând caracterul muzicii;
- Să demonstreze o mai bună coordonare oculo-motorie, care presupune
acțiuni minuțioase (înșirat mărgele, alcătuirea lănțișorului din
fâșii,încheierea nasturilor).
c) Socio – afective:
- Să asculte un text fără să deranjeze, rezistând până la finalul lecturii;
- Să asculte cu plăcere povestirea citită de către adult, înregistrată în
PowerPoint.
Strategii didactice:
a) Metode didactice: salutul, momentul de surpriză, conversația, explicația,
demonstrația, exercitiul, jocul, povestirea, problematizarea, metoda
Ciorchinele.
b) Mijloace de învățământ: imagini didactice, ecusoane, beţişoare de
bumbac, lădița cu cutiuțe fermecate, laptop, lipici, carioci, hârtie colorată,
hârtie creponată, carton, aracet, pensule,mărgele.
c) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
d) Bibliografie:
1. Curriculum pentru educaţie timpurie./ coord.: V. Guțu, M. Vrânceanu,
autori: L.Mocanu, M. Pavlenco,V. Clichici, C. Straistari-Lungu, S.
Duminică. Aprobat la data 01 noiembrie 2018.
2. Standarde de învăţare şi dezvoltare a copilului de la naştere până la 7 ani./
coord.: V. Guțu, M. Vrânceanu, autori: M.Pavlenco. Aprobat de către
Consilliul Național pentru Curriculum, 25.10.2018.
3. 1001 idei pentru o educaţie timpurie de calitate. Ghid pentru educatori.
Vrânceanu M. (coord.) ME-PRODIDACTICA-CNETIF, 2010.
4. Cum să proiectăm activitățile în baza noului Curriculum pentru educație
timpurie? S. Duminică, A. Dascăl.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Conținutul activității Strategii didactice
activității Metode Mijloace de Forme de Evaluare
didactice învățământ organizare
Voi aşeza mobilierul şi voi pregăti
cele necesare pentru buna
Evocare desfăşurare a activităţii :
- aranjarea scăunelelor şi a
măsuţelor ;
- pregătirea planşelor;
- aerisirea sălii de grupă; Observarea
- intrarea ordonată în sala de Recitarea Frontal sistematică
grupă, poeziei a
- salutul. comporta-
Voi propune copiilor să ne luăm Lădița mentului
de mâini, și transmitem unul altuia fermecată copiilor
căldura, prietenia, bunătatea din
inimile noastre...
Comunic copiilor că am o surpriză Surpriza
pentru ei câteva cutiuțe,
neobișnuite...
(Ed. deschide lădița, privește
imediat, arată și copiilor lădița Frontal
goală)
Ed.: - Nu înțeleg nimic, unde au Morișcă
dispărut cutiuțele? Conversație
(Se aude o gălăgie, intră Zăpăcilă)
Zăpăcilă le comunică că el a luat
cutiuțele Aprecieri
Ed.: - Stai puțin, cine ești? verbale
- Ai cerut voie să intri în grupă?
- Copii, cum poate intra în grupă
cineva necunoscut?
Cop.: -Trebuie să bată la ușă, să se
salute, să se prezinte, să ceară voie Joc didactic
să intre!
Z.: -Mare scofală, (dă din mână)
sunt Zăpăcilă!
Ed .: -Noi îți propunem, dacă
dorești, să rămâi la noi la activitate Explicația Frontal
pentru că astăzi vom continua să
vorbim despre cum și ce formule
de politețe folosim, cum să ne
comportăm în diferite situații, să
deosebim faptele bune de cele rele. Aprecieri
Tema activității de astăzi este: verbale
„Politețea – cheia de aur ”
Z.: -Buni!... Politicoși!... Ei, hai Conversație
rămân!...
- Poate și cutiuțele vi le reântorc
dacă mă convingeți că trebuie să
fiu așa ca voi... Floare fără
-Dar voi cum sunteți? petale, petale
(răspunsurile cop. –atenți, Conversație cu imagini Aprecieri
generoși...) Frontal verbale
Ed.: (cu zâmbet) –Mă mândresc că
în grupa noastră sunt așa copii!
- Zăpăcilă, dorești să fii ca copiii
noștri? Atunci așează-te și fii
foarte atent! Conversație
(Ed către copii)
Da voi vreți să reîntoarcem
cutiuțele?
-Atunci vă propun să demonstrăm
că sunteți buni, prietenoși,
politicoși, curajoși, prin
îndeplinirea însărcinărilor
pregătite.
Sunteți de acord? Atunci începem!
-Avem o floare ofilită fără petale.
Floarea din nou va înflori, dacă
cuvinte fermecate veți numi.
-Pe covor sunt mai multe petale,
copilul numit ia o petală, privește
imaginea și spune ce cuvinte
magice se potrivesc. Lectura
(Ed. Numește copilul ce va lua pe textului
rând petala) ,,Furnica și Laptop, textul
-Priviți ce floare frumoasă s-a porumbița” în PowerPoint
primit!
Ce denumire îi dăm florii? 2 șevalete, Aprecieri
-Floarea politeței imagini cu verbale
Realizare -Excelent copii, toate cuvintele fapte bune/
a care le-ați numit fac parte din fapte rele
sensului Codul Bunelor Maniere, acelor
reguli de aur care trebuie să fie cu
noi toată viața.
(către Zăpăcilă)
-Ai înțeles, Zăpăcilă!
-Copii, am o idee: să-i dăruim
această floare lui Zăpăcilă ca în
fiecare zi să învețe cuvintele Carte, flori,
fermecate. semințe, foaie,
Z: -Chiar acum am învățat un creion
cuvânt nou: „Mulțumesc”.
-Foarte plăcut că începi să înveți
cuvinte de Politețe.
Fiți foarte atenți, acum vom privi și Minge
asculta o întâmplare, apoi vom
discuta în urma celor privite și
audiate.
,,Furnica și porumbița”
(Se derulează imaginile la laptop
și se citește textul, anexa 1)
1. Despre cine se povestește în
text?
2. Ce a vrut să facă furnica?
3. Ce s-a întâmplat cu ea?
4. Cum porumbița a salvat
furnica?
5. Ce a vrut să facă vânătorul?
6. Ce a făcut furnica?
7. Care sunt faptele bune din
acest text? Tranziție
8. Numiți-le pe cele rele.
9. Ce ne învață textul?
Copiii spun proverbe care s-ar
potrivi acestei întâmplări,alcătuiesc Metoda
propoziție cu cuv. „Porumbița” Ciorchinele
despărt în silabe cuv. „Porumbița”
numesc primul sunte în acest
cuvânt, numi cuvinte care încep cu
sunetul [p].
-Dați dovadă de înțelepciune, Situație de
meritați un soare de aplauze! problemă
Tranziție: -Ne ridicăm în picioare
și puțin ne relaxăm.
- Zăpăcilă, fă și tu ca noi!
-Degetul cel mic......
-Ne așezăm și ne pregătim să
îndeplinim următoarea însărcinare.
Metoda Ciorchinelui
Copiii plasează imaginile cu fapte
bune la șevaletul cu mutrișoară
verde, dacă e faptă rea – la
șevaletul cu mutrișoară roșie. Joc didactic
Apoi verifică dacă corect e „Cuvântul
îndeplinită însărcinarea. invers”
Situație de problema : propun
copiilor să privească obiectele de
pe masă și să spună ce fapte bune
pot face cu ele?
Ne ridicăm și formăm un cerc.
Jocul ,, Cuvântul invers” Excercițiu
-Eu voi numi un cuvânt, iar copilul
care va prinde mingea va numi
cuvântul invers.
Urât-frumos
Nefericit-fericit
Rău-bun Căsuța
Obraznic-cuminte Tranziție cu silabe,
Egoist-generos imagini,
Dușman-prieten panglică,
Murdar-curat carton pentru
Strică-repară copertă,
Leneș-harnic litera puzzle,
Trist-vesel. Lucrul fișe cu litere,
A-ți fost atenți și bine ați practic clește cu litere
ales cuvintele inverse.
-De vrem lucruri noi să știm
Pentru lucrul în centre ne pregătim. Lucrul
Bat din palme clap, clap, clap practic
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvartim, ne rasucim ,
După ecusoanele purtate
La centre chiar acum pornim.

Biblioteca:
- Să elaboreze o carte cu Aprecieri
stimulative
imagini ce reprezintă fapte
bune.
- Să alcătuiască o povestire Carton colorat,
aranjând imaginile în hârtie
creponată,
ordinea desfășurării guașă, modelul
evenimentelor. Lucrul copacului
practic înverzit, frunze
- Să alcătuiască litera din de ceai Perechi,
puzzle. ștampile Individual
- Să selecteze imagini
denumirea cărora începe
cu sunetul dat.
- Să despartă cuvintele în
silabe și să plaseze
imaginile în căsuța
Lucrul
respectivă. practic
- Să asocieze litera de pe Aprecieri
stimulative
clește cu cea de pe fișă. Fișe, capace cu
Arta: numere,
imagini, cifre
- Să deseneze pe peliculă o Mărgele, fâșii
colorate, tuburi
crenguță înverzită,
de plastic de
înflorită. diferite
lungimi, model Perechi,
- Să realizeze o aplicație
folosind frunze de ceai individual
pentru mușuroi, ștampile-
pentru iarbă, furnicuțe Lucrul Acvariu
practice marcat, cană
decupate.
- Să confecționeze din marcată,
mâncare pentru
carton un copac după broscuță, apă
modelul dat.
Capace cu Aprecieri
- Să utilizeze corect Lucrul numere, stimulative
materialele şi practice Cărți
confecționate
instrumentele de lucru; Excercițiul
Joc de masă
- Să confecționeze o brățară Explicația
din mărgele respectând Lucrul Cană
practic gradate,broască
algoritmul. țestoasă,
- Să alcătuiască floarea după mâncare
pentru
modelul dat. broscuță,
- Să realizeze un lănțisor din Exercițiul fișă Perechi,
Individual
fâșii colorate după codul
dat. Aprecieri
stimulative
- Să alcătuiască un colier din
tuburi de plastic după
codul dat.
Știința:
clopoțel
- Să raporteze numărul la
Demonstrarea Perechi,
cantitatea mulțimii individual
elementelor și invers.
expunerea
- Să compare numerele și să
Cutiuțe cu
plaseze semnele: <; > ; = . bomboane
- Să numere obiectele, să
găsească și să înșurubeze DVD
capacul cu cifra
corespunzătoare.
- Să completeze imaginea cu Perechi,
individual
figura lipsă.
- Să măsoare câte căni de
apă sunt necesare pentru a
turna în acvariul broscuței
până la linia marcată.
- Să înscrie numărul cănilor
în căsuță.
- Să spele și să hrănească
broscuța numărând
boabele după numărul
indicat în fișă.
Dans
Voi anunta copiilor ,că e timpul să
finiseze lucrărileși să le evaluăm
Voi suna din clopotel.
Copiii povestesc ce au învățat nou,
ce le-a plăcut. Zăpăcilă le întoarce
cutiuțele.

-Pentru toți un soare de aplauze.


-Fiecare merită o inimioară și o
cutiuță fermecată pentru a aduna zi
de zi doar lucruri bune și frumoase.
(împărțim cutiuțele)
-La finalul activității invităm pe
toți la dansul Prieteniei.

Vom planta puieți pe terenul de


joacă împreună cu părinții și copiii.

Reflecția
Extinder
e

Anexa 1
Furnica și Porumbița

Furnica veni la malul râu, căci i se facuse sete. Un val de apă a luat-o și
era cât pe ce să se înece.O porumbiță tocmai trecea în zbor cu o crenguță în cioc.
Văzând furnica în primejdie, îi aruncă crenguța în apa. Furnica se cățără pe
crenguță si-i salvă viața. În altă zi, un vânător a întins o plasă ca să prindă
porumbița și tocmai se pregătea să tragă de sfoară. Furnica veni repede spre
vânător și îl înțepă dureros de picior. Acesta strigă de durere și scăpă sfoara, iar
porumbița zbură de acolo.

S-ar putea să vă placă și