Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 05. XII. 2017


Clasa: a V-a
Disciplina: Dirigenţie
Subiectul lecţiei: Dreptul la viaţă decentă. Drepturi și responsabilități
Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor şi formare a capacităţilor
Durata: 45 min.

Competenţe specifice:
-dezvoltarea la elevi a gîndirii logice, a atenţiei, a gustului estetic, a creativităţii;

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1. să explice noțiunea de drept;
O2. să identifice drepturile și obligațiile elevilor conform Convenției drepturilor
copiilor;
O3. exprimarea opiniilor în diferite situații ;
O4. să exploreze situaţii cînd drepturile copilului sînt încălcate;

Strategii didactice:
1. Metode şi tehnici: explicaţia, discuția, posterul, expunerea, studiu de caz, asalt de idei.
2. Materiale utilizate: Tabla, foi, desene, fișe, postere, Convenţia cu privire la Drepturile
Copilului.

Proverbe: ,,Omul nu se bate cu bățul ci cu cuvîntul”.


,, Omul fără patrie e ca pruncul fără mamă.”
,, Omul harnic și muncitor de pîine nu duce dor.”
Desfășurarea lecției:
Etapele Activitatea profesorului și elevului Strategii
lecției didactice
Evocarea Creația elevilor (Drepturi și responsabilități)
Captarea Noi, copii, avem drepturile noastre
atenției Și dorim să fie respectate:
Acasă, la școală, Brainstorming
Afară, la joacă,
Peste tot oriunde am fi.
Haideți cu toții, în pace să trăim
Între noi să ne iubim
Un cîntec să cîntăm
Și dragoste să păstrăm.
Pe lîngă drepturi noi mai avem
Obligațiuni, să le respectăm
Și dacă noi le vom respecta
Problemele noastre se vor rezolva.
Elaborarea în comun a regulilor de comportare la lectie:
1. nu avem voie sa fim trişti;
2. orice idee este valoroasă;
3. munca este mama gloriei;
4. să ne ascultăm cu răbdare.

Realizarea Pe baza poeziei elevii intuiesc subiectul lecţiei


sensului „Drepturi are fiecare de la mic şi pîn – la mare.
Ai şi tu drepturi aparte
Cel la viaţă
Cel la carte
Mai ai drept la informare
Şi libera exprimare
Drept la joacă Expunere
Drept la nume
Şi la tot cei bun pe lume.”

Anunțarea subiectului: „Drepturile şi responsabilităţile


copilului. Dreptul la viaţă decentă”

Anunțarea obiectivele lecției (oral) Discuția


Cine poate să-mi spună de ce am ales această temă? E oare atît
de importantă? Conversaţia
- Da e importantă, fiindcă în ultimul timp în societate se euristică
observă tot mai mulți copii vagabonzi, cerșetori, puși la munci
grele.
De unde ați aflat pentru prima dată despre drepturile
copilului?
- Din reviste, ziare, radiou, emisiuni televizate, de la profesori.
Posterul
În baza poeziei afişate la tablă numiţi drepturile copilului Metoda
care sunt reflectate, dar şi alte drepturi care le cunoaşteţi. păianjen
-la viaţă
- la nume
- la familie
- la învăţătură
- la odihnă...
Sunt oare necesare activitățile cu privire la drepturile
copilului?
- Da. Ne ajută să le cunoaștem mai bine. Să ne descurcăm, cînd
ne aflăm în situații dificile.
Metoda GPP
Analizaţi în pereche, numiţi dreptul şi responsabilitatea
reflectată în imagine
Care sunt organizațiile ce se ocupă cu drepturile copilului?
 ONU (Organizația Națiunilor Unite).
 Convenția cu privire la drepturile copilului.
 UNICEF (fondul Organizației Națiunilor Unite pentru copii)
Explicarea noțiunilor de ,,drept” și ,,responsabilitate” cu
ajutorul dicționarului.
Lucrul în grup:
Metoda
 Fiecare grup răspunde pe un poster folosind o anumită culoare
„Turul
la întrebarea: ,,De ce avem nevoie fiecare pentru a ne simți
galeriei”
împreună fericiți și protejați?
 Întocmiți o listă a drepturilor care ar asigura aceste nevoi,
folosind o altă culoare.
 Scrieți lista responsabilităților care trebuie să existe pentru a
apăra fiecare din aceste drepturi, folosind altă culoare.
 Afișați listele la un loc vizibil și comparați răspunsurile.
Determinați coincidențele și diferențele în răspunsuri.
Reflecția Studiu de caz:
Ce drepturi sunt încălcate?
- Indienii Guarani locuiesc în Bolivia, Argentina, Brazilia și
Paraguai. Cîțiva ani în urmă liderii acestui trib au expediat o
scrisoare pe adresa ONU. În scrisoare se spunea: Studiu de caz
,,Mulți ani în urmă, cînd școlile au început să fie înființate în
regiunea noastră, ni s-a spus că educația este unica cale de a
soluționa problemele noastre. Noi am construit școli din sursele
limitate de care dispuneam și am rugat Guvernul să ne trimită
profesori. Profesorii veniți nu cunoșteau limba guarană, ci limba
spaniolă mai mult avansată și au impus-o copiilor. Copiii nu sunt
în stare să o însușească, iar profesorii le reproșează că sunt
proști, ba mai primesc și bătaie. Toți sîntem descurajați. Vă
rugăm să ne ajutați.”
Sunt încălcate drepturile la: Asalt de idei
- Națiune, studierea în limba maternă, sunt lezate
personalitățile, sunt înjosiți etc.
Extinderea Portret ... ,,responsabil” Explicaţia
Prezintă într-o compunere-caracterizare de personaj tipul uman,
care demonstrează responsabilitate.
Portret ... ,,responsabilităţi”

S-ar putea să vă placă și