Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de Lecție

Unitatea de învățământ: .....................................................................................


Data și locul desfășurării lecției: .......................................................................
Propunător: Popa Ștefania Ramona
Clasa: a V-a
Disciplina:Gândire critică și Drepturile Copilului
Unitatea de învățare: Respectarea și Promovarea Drepturilor Copilului
Subiectul lecției/Titlul lecției: Copii din mediul rural. Copii din medii dezavantajate socio-economic
Tipul de lecție: Predare (Însușire de noi cunoșințe)
Durata lecției : 45 min.

Competenţe generale:
1..Raportarea critică la fapte, evenimente,idei, procese din viața personală și a diferitelor grupuri și comunitățiprin utilizarea
unor achiziții specifice din domeniul social
2.Cooperarea prentu realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri și comuntăți
prin asumarea unor valori sociale
3.Participarea responsabilă la luarea de decizii prin exercitarea spiritului de inițiativă și intreprinzător , respectiv prin
manifestarea unui comportament social, civic și economic activ
Competenţe specifice:
1.1 .Formularea unor opinii, explicații ,argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și responsabilități
1.2 .Raportarea critica la opiniile, explicațiile, și argumentele formulate de alte persoane în contextul unor dezbateri , privind
asigurarea și promovarea drepturilor copilului
2.3 Indentificarea prin lucru in echipă a unor măsuri de intervenție posibile pentru cazurile semnalate de încălcare a drepturilor
coplilului sau de promovare a acestora

Obiective operaţionale vizate Elevii vor putea să :

O1 Să definească egalitatea șanselor , nediscriminarea și respectarea demnității copilului


O2 Să înțeleagă situația copiilor din mediul rural și a celor din medii dezavantajate socio-economic
O3 Să expună propriile lor idei care să ajute la prevenirea oricărei forme de exploatare și de muncă ce ar putea dăuna educației
și dezvoltării copilului

Mijloace/Resurse materiale :fișe de lucru individuale în format A4 , lucrul cu manualul, tabla, cretă albă

Metode didactice: Conversația euristică, exercițiul, branstormingul, explicația,eseul de 5 minute

Mod de organizare: Activitate frontală, individuală

Bibliografie: Manualul de Educație socială clasa a V-a , Gândire Critică și Drepturile Copilului, autori Olga Pîrîială și Silviu
Nicolae Pîrîială
Desfășurarea Lecției

Nr Crt Secvențele lecției Obiective Activitatea profesorului-Activitatea Metode de Moduri de Evaluare


Operationale Elevului învățare organizare
vizate
1 Momentul Salutul.Verificarea prezenței la ore Conversația Frontală Capacitatea de
organizatoric(2-3 prin notarea absenților în catalogul concentrare a
min) clasei atenției

2 Reactualizarea O1 Să Fiecare elev să definească pe scurt ce Conversația Frontală Capacitatea de a


cunoștințelor (5min) definească este nediscriminarea, ce insemna Exercițiul reține și de a
egalitatea egalitatea de șanse și respectarea întelege termenii
șanselor , demintății copilului din lecțiile
nediscriminarea anterioare
și respectarea
demnității
copilului
3 Comunicarea noilor Capacitatea de
cunoștințe(25 min) concentrare a
a.Toți elevii să deschidă manulaul la Conversația atenției
a. Captarea atenției pagina 54 și să citescă textul depre
Rareș , elev la o școlă din mediul rural
b.Comunicarea titlului Frontală
lecției noi b. Voi scrie pe tablă titlul lecției noi :
Copii din mediul rural. Copii din
c.Reactualizarea medii dezavantajate socio-economic
cunoștințelor
anteriaore c. Folosind textul din manual ca Exercitiul Capacitatea de
reper , elevii vor trebui sa indentifice Lucrul cu concetrare a
situații unde drepturile copiilor au fost manualul atenției. Observarea
incălcate și să argumenteze continuă a elevilor
d. Obținerea d. Elevii răspund la cerințele
performanței profesorului și la rândul lor participă
cu alte comentarii sau întrbări
dovedind ca au înțeles tema lecției
e.Asigurarea
conexiunii inverse e.Profesorul interacționeaza cu elevii Conversația,
și îi ajută acolo unde au neclarități , explicația Frontală
prin întrebări și explicații

4 Fixarea noilor O3 Să expună Elevii să realizeze în 5 minute un eseu Frontală


cunoștințe și propriile lor in care să spună cum ar ajuta ei la Eseul de 5
realizarea feedback- idei care să pentru ca si copii din mediul rural sa minute
ului(5 min) ajute la se bucure de drepturi
prevenirea
oricărei forme
de exploatare și
de muncă ce ar
putea dăuna
educației și
dezvoltării
copilului
5 Tema pentru acasă(2 Pentru ora următoare copii trbuie să Portofoliu Frontală
min) pregătească un portofoliu tematic
care să conțină aspecte care vizează
incălcarea/respectarea drepturilor
copiilor din mediul rural

S-ar putea să vă placă și