Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Educație civică
Propunător: Pintilei Adelina
Data: 14.03.2019
Şcoala Gimnazială ,,Vasile Conta”, Iași
Clasa: a IV-a A
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învăţare: Unitatea IV: Valori și norme morale în care cred
Subiectul: Respect – lipsă de respect
Tipul lecţiei: Predare-învățare
Scopul: Formarea capacităţii elevilor cu privire la valorile morale respect – lipsă de respect.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să răspundă corect la întrebările adresate;
O2 să prezinte o situație în care au dat dovadă de respect/lipsă de respect.
O3 să identifice formele de manifestare ale respectului/ lipsei de respect din exemplele date;
O4 să-și exprime punctul de vedere față de comportamentele ce reies din imaginile date.
Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, demonstrația, expunerea
Mijloace de învăţământ: Manualul
Forme de organizare a activităţii: Frontală, individuală
Resurse:
temporale: 45
umane: 27 elevi

Bibliografie:
Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Manual de Educație civică pentru clasa a IV-a, Sem I, Editura Aramis, București, 2016
Programa pentru disciplina Educație civică clasele a III-a, a IV-a, București, 2014
Scenariu didactic
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
crt Op. Metode, Mijloace Mijloace
procedee, de de
tehnici învăţământ învăţămân
t
1. Momentul Asigurarea condiţiile necesare pentru Conversația Frontal
organizatoric desfăşurarea activităţii:
- aerisirea sălii de clasă;
- pregătirea şi aranjarea materialului
necesar pentru activitate;
- asigurarea liniștei.
2. Reactualizarea O1 Voi face verificări cantitative și calitative Conversația Frontal Evaluez
cunoștințelor ale temei, selectiv sunt numiți 2-3 elevi corectitudinea
asimilate să citească rezolvarea temei. temei
anterior

3. Captarea Se va realiza printr-un filmuleț din Conversația Film Frontal Evaluez


atenției manualul digital. Expunerea capacitatea
copiilor de a
fi atenți la
conținutul
prezentat
4. Comunicarea ,,Copii, noi astăzi la disciplina Educație Conversația Frontal Evaluez
temei civică vom vorbi despre respect, capacitatea
activităţii/ a respectiv lipsă de respect. Vom afla copiilor de a
titlului lecţiei şi informații importante ce ne sunt de folos fi atenți la
a principalelor în viața de zi cu zi. conținutul
coordonate ale prezentat,
acesteia prin
observare
sistematică.
5. Dirijarea O1 Vom începe prin a analiza informațiile Conversația Manualul Frontal Evaluez
învățării O2 din manual. Vom identifica ce este Explicația capacitatea
respectul, respectiv lipsa de respect și Demonstrația copiilor a fi
vom da exemple de cât mai multe situații atenți la
în care se regăsesc aceste valori. conținutul
Respectul este valoarea morală pozitivă a prezentat și
unei persoane care ia în considerare de a rezolva
nevoile, gândurile, sentimentele, părerile sarcinile date.
altei persoane. Lipsa de respect înseamnă
desconsiderarea celor din jur și
supraevaluarea personală.
Vom rezolva exercițiile din manual,

6. Fixarea - Ce este respectul?


cunoștințelor - Cum se manifestă lipsa de respect?
asimilate Se va face un joc de rol pentru a
anterior evidenția secvențe de respect sau de lipsa
de respect.
7. Încheierea - Copii, despre ce am discutat noi astăzi? Conversația Frontal
activității - Cu ce ne sunt de folos aceste
informații?
Se fac aprecieri globale și individuale
privind modul de lucru al copiilor.

S-ar putea să vă placă și