Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”

Data: 26.02.2020

Clasa: Clasa a III-a S

Învățător: Tatomir Roxana, Măguleanu Anamaria

Profesor metodist: Gogeanu Georgeta

Profesor coordonator: Radu Florentina

Propunătoare: Moraru Elena Luminița clasa a XI-a A;

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina de învățământ: Educație Civică

Unitatea de învățare: „Împreună”

Subiectul: Încrederea și lipsa de încredere

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecţiei:

 Formarea unor deprinderi de comportament social civic în contexte de viață din mediul
cunoscut.

Competenţe specifice

1.1. Explorarea calității de persoană pe care o are orice om.

1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei.

Obiective operaţionale:

O1.1.1- să exprime aspecte relevante pentru identitatea proprie; obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare elev exprimă aspecte relevante cu ajutorul propunătoarei.

O1.2.1- să identifice trăstura morală(minciuna) pe care o prezintă personajul în textul


dat;obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaște trăsătura morală cel puțin cu
ajutorul propunătoarei;
Strategii didactice:

 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, exercițiul, explicația, observarea


dirijată.
 Mijloace didactice: fișe de lucru, proiector, calculator.
 Metode de evaluare: aprecieri verbale, evaluare orală.

Resurse:

 Umane: propunătoarea și elevii


 Temporale: 25 de minute
 Spațiale: sala de clasă

Material bibliografic:

-Programa școlară pentru diciplina Educație civică(clasa a III-a-a IV-a)


Proi
Nr.c
ectarea
Eşalonarea conţinutului Strategia didactică Eva
rt. Momentele Ob. Activitatea propunătoarei Activitatea Metode, procedee şi Mijloace de Forme de
activităţii
activităţ
Op. elevilor tehnici didactice învăţământ organizar
e
1. Momentul Creez condiții optime pentru -Respectă indicațiile date de Conversația
desfășurarea activităților: aerisesc sala
organizatoric
1 minut ii
de clasă, așez mobilierul, pregătesc
materialul didactic
propunătoare

Frontal
Individual
-Salut elevii și mă prezint. -Răspund la salut Conversația

2. Reactualizarea Le adresez elevilor întrebări din Răspund la întrebări:


cunoştinţelor lecția anterioară:
2 minute
Frontal Apr
Ce înseamnă „a fi modest”? A fi modest înseamnă a fi Conversația Individual ver
cumpătat, a fi simplu.

Ce înseamnă „a fi îngâmfat”? A fi îngâmfat înseamnă a-ți


lăuda excesiv realizările
personale.
3. Activitate Le pun o întrebare legată de Elevii răspund în funcție de
introductivă încrederea în sine: trăirile lor.
2 minute
Răspunsuri posibile:
„-Dacă un om apreciază anumite „-Acesta dă dovadă de Conversația Frontal Apr
calități la propria persoană, de ce încredere în sine.” Individual ver
credeți că dă dovadă aceasta?”
„-Voi ce apreciați cel mai mult la -Enumeră diferite calități pe
persoanele din jur?” care aceștia le apreciază la
cei din jur.

„-Credeți că este necesar să aveți și -Elevii își exprimă punctul


voi aceleași calități pentru a vă de vedere.
aprecia celelalte persoane?”
4. Anunțarea Anunț tema lecției: „Încrederea și
temei și a lipsa de încredere”.Astăzi vom -Sunt atenți la propunătoare
obiectivelor discuta despre modul în care Frontal
1 minut încrederea de care dăm sau nu
dovadă ne influențează viața.Vom
analiza un text, iar pe parcursul
activității vom răspunde la diverse
întrebări, vom lucre câteva exerciții.

5. Prezentarea Proiectez pe tablă textul -Elevii primesc fișe pe care Conversația Textul(anexa
optima a „Mincinosul” de Lev Tolstoi(anexa este scris textul. Exercițiul 1)
conținutului și 1) Proiector
dirijarea -Propun citirea textului -Elevii citesc textul dat. Calculator Frontal Apr
învățării Individual ver
O1.2.1
10 -Adresez întrebări elevilor pe baza -Răspunsuri posibile:
textului
„-De ce nu l-au mai crezut oamenii „-Aceștia nu l-au crezut
pe băiat când lupul chiar a venit?” pentru că a mințit de prea
multe ori înainte.” Conversația Frontal Apr
Exercițiul Individual ver
„-Ce ați fi făcut voi dacă ați fi fost „-Nu aș fi mințit.”
în locul băiatului?”

„-Care este cel mai bun mod de a ne „-Nu mințim, ne ținem


asigura că oamenii ne cred mereu?” promisiunile.”etc

„-Ce s-a întâmplat după ce băiatul a „-Ceilalți și-au pierdut


mințit de foarte multe ori?” încrederea în ei.”

„-Din punctul vostru de vedere, ce -câțiva elevi răspund în


credeți că reprezintă încrederea?” funcție de ce cred aceștia că
înseamnă
„-Reprezintă sentimentul ce
ne face să ne apropiem de o
persoană./Este un element Conversația Frontal Apre
essential în viața de zi cu Explicația Individual verb
zi.”

Le dau o definiție a termenului


încredere:
„-Încrederea reprezintă sentimentul -sunt atenți la propunătoare.
de siguranță pe care îl ai față de
sinceritatea cuiva.
„-Să spunem că ziceți unui prieten „-Suntem triști\nu mai
un secret, însă acesta nu ține cont și vorbim cu respectiva
spune și altora secretul vostru.Ce se persoană/etc.”
întâmplă cu voi în acel moment?”
Conversația Frontal Apre
„-Mai aveți încredere în acea „-Nu mai avem încrederea, Exercițiul Individual verb
persoană?De ce nu?/De ce da?” deoarece acesta ne-a trădat.” Explicația

„-Îmi puteți spune când ați avut -Elevii dau exemple din
încredere în persoane?” experiența lor de viață.

„-Cum vă simțiți când aveți „-Ne simțim


încredere în voi?” împliniți./Simțim că putem
face orice.”

„-Analizați imaginea.Ce credeți că „-Un om strain încearcă să-I


reprezintă aceasta?”(anexa 4) dea unei fetițe o
bomboană.”
„-Credeți că fetița ar trebui să aibă „-Nu ar trebui să aibă
încredere în acesta?De ce?” încredere deoarece omul
poate avea intenții rele.”

„-Ce credeți că semnifică lipsa de „-Lipsa de încredere


încredere?” semnifică sentimentul de
neliniște față de
sentimentele unei
persoane.”

„-Lipsa de încredere semnifică -Elevii ascultă


anumite dubii/suspiciuni cu privire propunătoarea.
la intențiile unei persoane față de
propria persoană.”
6. Evaluarea Le propun elevilor o activitate pe -Elevii lucrează în grupe și Conversația Fișe de lucru Frontal Apr
6 minute grupe(Tablourile încrederii) rezolvă sarcina. Exercițiul Individual ver
Vor fi trei grupe de la care vor veni Explicația Pe grupe
reprezentanți, ce vor alege un plic
din cele trei.În cele trei plicuri se
află fișe reprezentative cu situații
date.(anexa 2).Aceștia vor avea de
identificat moduri în care pot
câștiga încrederea celorlalți în trei
medii diferite: familie, școală,
prieteni/alți oameni.
Fiecare grupă desemnează un coleg
care va prezenta lucrarea acestora.
7. Asigurarea -Le ofer o fișă de lucru(anexa 3) -Elevii sunt atenți la Conversația Fișe de lucru Individual
retenției și a propunătoare și rezolvă Explicația
transferului exercițiile.
1 minut
8. Aprecieri și Le spun elevilor că mi-a plăcut -analizează modul în care Conversația Apr
recomandări modul de lucru, apreciez efortul aceștia au lucrat pe ver
1 minut depus de aceștia, îi întreb dacă le-a parcursul actvității Eva
plăcut activitatea de astăzi și le o
solicit să-și analizeze modul de
lucru propriu.
Anexa 4
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și