Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

Data: 29.01.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 24
Propunător: Mircea Alexandra
Durata lecției: 50 minute
Clasa:a II-a D

Aria curriculară: Consiliere și orientare


Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare: Explorarea meseriilor
Subiectul lecției: Despre meserii
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
 Dezvoltare personală
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
3.3. Prezentarea utilităţii unor meserii/profesii cunoscute
 Comunicare în limba română
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

Obiective operaționale:
La finalul orei elevii vor fi capabili:
O1. Să formuleze răspunsurile, vizând informaţiile esenţiale din textul suport, obiectivul se va considera atins dacă elevii răspund la toate cele
șase întrebări;
O2. Să denumească meseriile prezentate în imagini, obiectivul se va considera atins dacă 80% dintre elevi vor denumi meseriile;
O3. Să identifice beneficiile pe care le aduc meseriile pentru comunitate, obiectivul se va considera atins dacă 80% dintre elevi identifică cel
puțin 2 beneficii pentru fiecare meserie;
O4. Să asocieze meseria cu instrumentul, obiectivul se va considera atins dacă 90% dintre elevi asociază corect meseria cu instrumentul;

Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: Conversația, Conversația euristică, Convorbirea, Analiza, Lectura, Expunerea, Explicația, Jocul didactic,
Argumentarea
Mijloace de realizare/Materiale didactice: Tablă, videoproiector, poveste, Power Point, cartonașe cu meserii și obiecte, fișă de lucru,
foaie flipchart
Forme de organizare : frontală, individuală, perechi
Forme de evaluare : observarea sistematică a elevilor , evaluarea răspunsurilor acordate de elevi, aprecieri verbale
Bibliografie:
Manual pentru clasa a II-a Dezvoltare personală, editura Aramis, 2015;
Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a;
www.twinkl.ro
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momentele Conținutul științific Du Strategii didactice Evaluare
lecției ra
ta
Activitatea didactică Activitatea Metode Mijloace Forma de
elevilor didactice organizare

1.Moment Asigur condițiile optime Elevii își pregătesc 1min Conversația Activitate Observarea
organizatoric pentru desfășurarea lecției obiectele necesare orei. frontală sistematică a
elevilor
4. Captarea 7 min Conversația Activitate Observarea
atenției Ce cuvânt credeți că lipsește Cuvântul care completează euristică Power Point frontală sistematică a
din citatul următor: citatul este meseria.
.................. este brățară de
elevilor
aur.
Aprecieri
Care credeți că este legătura verbale
dintre meserie și brățara de
aur? Aurul este mai valoros.
Cum este o brățară de aur față
Evaluarea
de una de plastic, spre răspunsurilor
exemplu? Despre meserie putem acordate de
Așadar ce putem spune despre spune că este valoroasă. către elevi
meserie?

5.Anunțarea 1min Conversația Activitate Observarea


temei și a Astăzi, la dezvoltare Elevii ascultă cu atenție. Tabla frontală sistematică a
personală, vom discuta despre
obiectivelor meserii.
Power Point elevilor

Vă voi spune o poveste.


Vom discuta despre
importanța meseriilor în viața
tuturor, care sunt acestea, cum
se numesc oamenii care le
practică, locul în care se
desfășoară și produsele
rezultate sau beneficiile pe
care le aduc comunității.

Veți juca jocul Ghicește


meseria.

Și veți afla câteva curiozități


în legătură cu meserii care
astăzi nu mai există.
https://youtu.be/7ttiO3wzAo8?
si=rnlVIEwi-3HoWEOv

Notez data și titlul lecției pe


tablă – Despre meserii
6.Dirijarea 15 Evaluarea
învățării Le citesc elevilor min Lectura Poveste Activitate sistematică a
Povestea împărăției rămasă Elevii ascultă povestea și
fără grădinar (vezi Anexă) intervin sau se implică
Power Point frontală elevilor
Explic expresiile și cuvintele atunci când sunt solicitați. Conversația
noi care apar în text (ex: euristică Aprecieri
destoinic, sfetnici, oaste, verbale
ucenic, trag nădejde) Analiza
Adresez următoarele întrebări:
- De ce credeți că era o Împărăția era minunată
Evaluarea
împărăție minunată? pentru că fiecare persoană Convorbirea răspunsurilor
se străduia să facă cu acordate de
plăcere munca pe care o elevi
avea de făcut.

- Grădinarul a fost Deoarece își făcea munca


asemănat cu un cu mare plăcere și
magician pentru pricepere și și-a creat astfel
că..... o relație specială cu toate
plantele.

- Cum i-a influențat pe Oamenii au devenit mai


oameni dispariția triști pentru că priveliștea
grădinarului? din jur a avut de suferit și
nu mai erau copaci, flori,
parcuri și iarbă și de aceea
nici ei nu-și mai făceau
meseria cu plăcere.

- Ce a realizat tânărul Tânărul ucenic a realizat


ucenic? faptul că orice meserie e
importantă și frumoasă
dacă e făcută cu plăcere.

- Când s-a rupt vraja? Vraja s-a rupt atunci când


oamenii au înțeles că
fiecare meserie este
importantă.
- În școala voastră care
e meseria cea mai
importantă?
Mai mulți elevi își spun
părerea. De exemplu:
profesorii, învățătoarele,
Putem concluziona faptul că portarul, doamna de la Conversația Power Point
pornind de la ceva ce facem cu curățenie, directorul etc.
multă pricepere sau care ne
place foarte mult, putem Elevii ascultă și intervin
învăța o meserie prin care ne dacă simt nevoia să adauge
ajutăm pe noi și pe cei din jur. ceva concluziei trase.
Meseriile sunt importante în
viața tuturor.

Oamenii care își iubesc


meseria și au calități potrivite
o vor practica cu multă
bucurie și vor avea respectul și
recunoțtința celorlalți pentru
felul în care sunt de ajutor la
nevoie.

Acum, vă rog să priviți cu Expunerea Tabel Activitate


atenție următorul tabel. (vezi Conversația Jetoane frontală
Anexa2)
Ilustrații
Ce meserie ilustrează Elevii privesc cu atenție
imaginea din prima coloană? tabelul cu meserii.

În a doua coloană se prezintă Imaginea ilustrează


care sunt beneficiile acestei meseria de polițist.
meserii, ce face polițistul. Un
elev citește. Polițistul protejează
cetățenii.
În a treia coloană vedem care
sunt abilitățile necesare pentru
a practica meseria de polițist.
Un elev citește. Abilitățile necesare pentru
meseria de polițist sunt: să Explicația
Pe ultima coloană se prezintă cunoască legea, abilități
calitățile morale/sufletești pe excelente de comunicare.
Expunerea
care ar trebui să le aibă o Conversația
persoană care are meseria de Un polițist ar trebui să fie:
polițist. Un elev citește. prietenos, curajos, de
ajutor.
Mai departe, dacă priviți
tabelul, puteți observa faptul
că, din loc în loc, lipsesc
informații.

Priviți rândul al doilea. Ce


anume lipsește și ce avem?

Lipsește imaginea cu
meseria, dar avem
informații legate de
beneficiile meseriei,
Cineva să citească, sa vedem abilitățile și calitățile
dacă putem ghici despre ce necesare.
meserie este vorba.
Are grijă de oamenii
bolnavi. Ca și abilități
trebuie să acorde atenție la
detalii și să aibă capacitatea
de a rămâne calm sub
presiune.
Calitățile de care are
Pe rând, câte un elev va veni nevoie sunt: să fie
în față și va citi informațiile muncitor, grijuliu și de
din tabel, iar clasa va încerca ajutor.
să ghicească care ar putea fi
informațiile lipsă. Apoi, Elevii numiți vin la tablă.
întorcând cartonașele vom Clasa vine cu diverse
vedea dacă ați ghicit sau nu. răspunsuri.
Elevul de la tablă întoarce
cartonașele pentru a
verifica răspunsurile.
7.Obținerea Veți juca acum un joc cu Elevii ascultă cu atenție 15 Conversația Cărți Activitate Observarea
performanței meserii. Fiecare elev va primi explicațiile învățătoarei. min Explicația frontală sistematică a
o carte de joc. Pe ele sunt
ilustrate meserii sau obiecte Un elev spune ce vede în
Jocul didactic elevilor
asociate unor meserii. imaginea de pe cartonul Activitate pe
Scopul este ca fiecare să își său, iar alt elev din clasă, perechi Aprecieri
găsească perechea formată care deține cartonul verbale
dintr-o meserie și obiectul pereche, ridică mâna și
potrivit acelei meserii. spune cu voce tare obiectul
sau meseria de pe cartonul
său.

8.Evaluarea Aș vrea să știu care este Elevii ascultă cu atenție 3min Conversația Activitate Observarea
performanței meseria pe care voi ați dori sa explicațiile legate de Power Point frontală sistematică a
o aveți. rezolvarea fișei.
Am învățat că, fiecare meserie
elevilor
este specială și valoroasă în Elevii adresează întrebări
felul ei. Pentru a putea să o sau aduc completări dacă Aprecieri
practici cu pricepere, trebuie simt nevoia. verbale
să cunoști cât mai multe
despre ea, despre calitățile de
care ai nevoie și despre
importanța ei.
Explorează și vezi ce ți se
potrivește. Rămâi deschis și
întreabă-te ce ți-ar plăcea să
faci.
Fiecare elev lucrează
Exercițiul Fișa Individual
Pe fișa pe care ați primit-o veți individual pe fișă, iar la Conversația
nota meseria care vă place, ce nevoie ridică mâna pentru a Argumentarea
presupune aceasta (ce face), primi ajutor sau
care sunt abilitățile de care ai colaborează cu alți colegi
nevoie pentru a o putea din apropiere.
practica (ce trebuie să știi) și
de ce calități ai avea nevoie.
Vă puteți inspira din tabelul cu
meserii afișat pe tablă. Puteți
să puneți întrebări, ridicând
mâna sau colaborați cu un
coleg/ă.
(vezi Anexă 3). Elevii care au finalizat, vin
în fața clasei pentru a-și
Cei care reușesc să finalizeze prezenta meseria aleasă.
fișa vor putea veni în fața
clasei pentru a-și prezenta
meseria aleasă, iar cei care nu
au reușit să termine acum, vor
prezenta data viitoare.

9.Încheierea Se fac aprecieri generale și Elevii își spun părerea 1min Conversația Activitate Observarea
lecției individuale asupra desfășurării despre oră. frontală sistematică a
lecției și încurajez elevii care
s-au implicat mai puțin.
elevilor
Aprecieri
verbale
Anexă 1.
Povestea împărăției rămasă fără grădinar
A fost odată ca niciodată o împărăție minunată, al cărei imparat se numea "Imparatul
cel Intelept". Se numea astfel pentru ca toti oamenii din imparatie erau foarte multumiti de
felul in care imparatul gasea de fiecare data cea mai buna rezolvare pentru problemele lor.
Imparatia era minunata pentru ca fiecare persoana se straduia sa faca cu placere munca pe
care o avea de facut.
Imparatul era mândru de supusii lui, in special de gradinarul de la palat, care era un
adevarat magician. Toate florile din gradina palatului isi deschideau petalele când gradinarul
le vorbea si le mângâia frunzele. Iarba din aceasta imparatie era mai verde si mai proaspata,
iar arborii mai puternici si mai vigurosi.
Nu e de mirare ca o vrajitoare invidioasa pe frumusetea imparatiei si pe linistea ce
domnea acolo s-a gândit sa faca o vraja pentru a strica echilibrul locurilor. Asa ca intr-o
dimineata, Imparatul cel Intelept, pe când se plimba prin minunata-i gradina a vazut ca
gradinarul lui prea iubit era de negasit. In zadar l-a cautat in toate colturile palatului si apoi
ale imparatiei: gradinarul intrase parca in pamânt. Intr-un târziu un bătrân dintr-un sat
indepartat a dat de veste cum, la rasaritul lunii, vrajitoarea l-a luat pe destoinicul gradinar pe
matura sa, si dusi au fost...Imparatul cel Intelept si-a adunat sfetnicii si de indata au hotarât sa
porneasa cu oaste mare sa-l salveze pe gradinar. In zadar s-au straduit zile bune: vraja era
prea puternica.
Se parea ca alta e solutia ce avea sa rezolve problema. Dupa atâtea zile, insa, copacii,
iarba si florile din imparatie incepusera sa se usuce, copacii isi aplecau crengile uscate, florile
ofilite isi aplecau cu tristate capusoarele. Le trebuia de indata un gradinar. Si atunci imparatul
a dat de veste in intreaga imparatie ca are mare nevoie de un gradinar. Toata lumea era, insa,
prea ocupata cu meseriile lor importante si nu aveau vreme pentru un lucru atât de
neinsemnat ca a fi gradinar. Tuturor li se parea ca aceasta este o meserie fara de importanta si
ca meseriile lor erau ceea ce intr-adevar era de folos imparatiei.
Imparatul nostru era tot mai trist, pe masura ce minunata lui gradina intra in paragina
si vraja nu putea fi rupta cu nici un chip. Ba mai mult, incet, incet toti oamenii din imparatie
au devenit mai tristi: nu mai aveau copacii vigurosi care sa-i adaposteasca de soare, nu mai
aveau florile gingase care sa le infrumuseteze parcurile, casele, gradinile. Iarba era uscata si
multi scaieti si multe buruiene ii impiedicau sa mai stea pe iarba ca altadata. Erau asa de tristi
incât nu mai reuseau sa-si faca cu placere meseriile lor importante.
Intr-una din zile, un tânar ucenic de la un atelier de cizmarie i-a multumit profesorului
sau pentru bunavointa si invataminte, si-a luat câteva lucruri in traista si a pornit spre palatal
Imparatului Cel Intelept. Ajuns acolo s-a infatisat imparatului si i-a spus:
- Imparate Luminate, te rog din inima sa ma lasi sa fiu gradinar! Nu stiu multe lucruri
despre gradinarit, dar trag nadejde ca dragostea pentru semenii mei intristati de paragina in
care se afla Imparatia si mai ales dragostea pentru natura ma vor ajuta sa fiu un gradinar
destoinic. Du-ma de indata la atelierul prea iubitului gradinar sa incep munca!
- Dar tu nu ai o meserie? De ce vrei sa te faci gradinar? l-a intrebat cu mirare
imparatul.
-Luminate Imparate, eu cuget cu mintea mea de om simplu ca orice munca e
importanta si frumoasa daca e facuta cu placere si cu responsabilitate.
Multumit de raspunsul tânarului, Imparatul l-a dus de indata sa-i dea tot ce avea nevoie
pentru a-si incepe munca. Dar mare le-a fost mirarea când, ajunsi la atelierul gradinarului, l-
au gasit pe acesta acolo.
-"Fiecare meserie e importanta!" s-a auzit din nori vocea vrajitoarei. Am crezut ca nu
o sa intelegeti niciodata lucrul acesta si ca vraja nu va fi rupta nicicând! a mai spus ea, si s-a
pierdut inspre apus.
De indata cei doi, tânarul si gradinarul, s-au pus pe munca si in curând toti oamenii
din imparatie se puteau bucura din nou de frumusetile naturii. In plus, de data aceasta, stiau
ca munca tuturor este importanta si utila si respectau fiecare meserie pe care o imbratisa
cineva din imparatie.
În școala voastră care e meseria cea mai importantă?
Anexa 2

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și