Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Instituţia de învăţământ: Colegiul Naţonal „Ferdinand I” Bacău


Data: 20.03. 2019
Clasa: a XI-a F
Disciplina: Religie Ortodoxă
Profesor: Neacșu Bogdan
Unitatea de învăţare: Creștinismul și problemele lumii contemporane
Subiectul lecţiei: Mass-media în viața tinerilor
Tipul lecţiei: predare- însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei : -dobândirea unor cunoștințe mijloacele și metodele de informare a maselor;
-dezvoltarea spiritului critic și a puterii de discernământ.

Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi următoarele competenţe:
C 1 – să argumenteze că omul este o ființă care comunică;
C 2 – să identifice criterii de selectare a informației transmise prin mass-media;
C 3 – să analizeze avantajele și dezavantajele transmiterii slujbelor religiase ale Bisericii ortodoxe;
C 4 – să explice influenţa mass-mediei în viaţa individuală, de familie şi socială;
C 5 - să comenteze importanţa evaluării în mod obiectiv a informaţiilor transmise prin mass-media.

.
Resurse:
1.Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a XI-a
- Planificarea calendaristică, clasa a XI-a
- Proiectarea unităţii de învăţare
2.Temporale: - Numărul de lecţii:1;
- Durata: 50 minute
3.Bibliografice:
- *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura I. B. M. B. O. R., Bucureşti, 1988.
- Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă - repere teoretice şi metodice, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
- Drăgulinescu, Andrei, Dependența în cultura și civilizația morții, Editura Christiana, București, 2008
- Gheorghe, Virgiliu, Efectele televiziunii asupra minţii umane, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2005
- Muha, Corneliu, Religie, clasa a IX-a. Auxiliar didactic pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2009.
- Opriş, Dorin şi colab., Manual de Religie pentru clasa a IX-a, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
- Şebu, pr., prof., univ., dr., Sebastian, Opriş, prof, Monica, Opriş, prof., Dorin, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba – Iulia,
2000.
- Tran, Vasile, Stănciugelu, Irina, Teoria comunicării, Editura Comunicarea. Ro, Bucureşti, 2003.

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee de învăţământ folosite la lecţie: expunerea, explicaţia, lectura model, conversaţia, argumentarea, jocul de rol,
exerciţiu, problematizarea, lucrul cu fişele, metoda ciorchinelui, metoda G.L.C.( Gândiţi /Lucraţi/ Comunicaţi).
2. Mijloace de învăţământ folosite la lecţie: fişa de lucru, textul biblic, imagini de pe Internet, prezentare power-point.
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Momentul Timp C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
crt. lecţiei mijloace ornanizare
1. - Salutul Răspunsul la salut
Moment 2 - Rostirea rugăciunii Rostirea rugăciunii Conversaţia
organizatoric - Notarea absenţelor Elevul de serviciu indică
absenţii

2. Se verufcă principalele noțiuni dobândite în lecția cu tema


Verificarea 10 Pericolul drogurilor. Elevii completează în dreptul fiecărei
cunoştinţelor Fiecare elev primește câte o Fișă de activitate independentă afirmații răspunsurile A sau F (Adevărat
(vezi Fișa de lucru, punctul 1) sau Fals)
Consumul drogurilor –păcat împotriva trupului și a vieții Schimbă între ei fișele de lucru și fiecare Lucrul cu Activitate Verificare
(Adevărat sau Fals) elev corectează fișa colegului de bancă. fișele individuală orală
Profesorul verifică corectitudinea răspunsurilor. Face Un elev citește răspunsurile corecte
completări, precizări, răspunde întrebărilor elevilor. 1.A; 2.F; 3.A; 4.F; 5.F; 6.A; 7.A; 8.A;
9.A; 10. A.
Profesorul apreciază elevii care au răspuns corect.
3.Pregătirea 5 Profesorul propune elevilor activitatea de simulare (joc de rol)
pentru lecţia cu titlul „Ştirile de seară”;
nouă Se pecizează modul de desfăşurare a jocului:
C4 - Sunt aşezate două pupitre în faţa clasei. Doi elevi se oferă voluntari Joc de rol Activitate pe
- Doi elevi prezentatori, dinainte pregătiţi, se aşează la pupitre Vor citi de pe fișa de lucru cele două Fișa de lucru grupe
în calitate de prezentatori de ştiri şi citesc aceeaşi ştire. relatări.
• Se cere elevilor să compare cele două ştiri şi să spună dacă (Vezi Fișa de lucru)
cei doi prezentatori au relatat acelaşi eveniment sau
evenimente diferite.
• Se adresează elevilor următoarele întrebări şi cerinţe: Explicația
- De ce este important să verificăm de fiecare dată dacă ceea
ce se transmite este adevărat sau nu? Răspunsuri așteptate: Problema- Activitate Aprecieri
C5 - Daţi exemple de situaţii în care modul de prezentare a unui ...pentru a nu judeca greșit, pentru a nu tizarea frontală Verbale
lucru poate da naştere unei probleme! Nedreptăți pe cineva......
.....unu lucru, un aspect, o contribuție
Valoroasă poate fi denigrată și
intenționat subapreciată îrin felul în
care este prezentat
...un fapt minor devine mare prin modul
- Cum ne simţim când cineva nu înţelege punctul nostru de în care este prezentat
vedere în legătură cu un anumit subiect? ...o persoană poate fi subapreciată prin felul în care ne
Se va discuta depre modul în care unele ziare și televiziuni sunt prezentate lucrurile.
prezintă aceași realitate, același caz, aceași personalitate în -frustrați, nedreptățiți, jigniți, neînțeleși, etc.Conver-
mod cu totul diferit. Astfel, o sursă mediatică prezintă o știre sația
cu caracter laudativ, pozitiv, altă sursă prezintă conținutul
aceleași știri în mod critic, negativ, dicreditân parsoana,
situația.
Profesorul va prezenta un subiect la zi, în acest mod, printr-un
exmplu semnificativ
Explicația Activitate Aprecieri
Articole ziare frontală verbale

4.Anunţarea 1 • Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei Elevii notează titlul și ascultă explicațiile
Titlului lecţiei noi: Mass-media în viața tinerilor
noi şi a - Vom argumenta că omul este o ființă care Expunerea Activitate
competenţelor gândește și comunică, datorită darurilor cu care a fost Prezentarea frontală
însestrat de Dumnezeu de la creația sa. PowerPoint
- Vom prezenta care poate fi influenţa
mass-mediei în viaţa tinerilor şi vom explica de ce este
importantă evaluarea obiectivă a informaţiilor transmise prin
mass-media; vom stabili criterii de selectare a informaţiei, ca
să ne asigurăm de veridicitatea acesteia.
- Vom analiza avantajele şi dezavantajele
transmiterii slujbelor religioase ale Bisericii Ortodoxe prin
mass-media.

5.Comunicarea 25 -Dumnezeu l-a creat pe om şi l-a înzestrat cu raţiune,


noilor C1 voinţă, sentiment. Spre deosebire de celelalte vieţuitoare, Elevii ascultă cu atenție și notează ideiile Conversaţia Activitate
cunoştinţe omul gândeşte şi vorbeşte. Prin cuvânt el comunică cu importante. Argumentarea frontal
secvenţe semenii şi prin rugăciune cu Dumnezeu. Expunerea
-Dumnezeu l-a înzestrat pe om cu posibilitatea de a Explicaţia
comunica cu El şi cu semenii, pentru a-şi putea împlini Dezbaterea
menirea pentru care a fost creat - cunoaşterea cea adevărată Calculatorul
care aduce viaţa veşnică: Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Videoproiector
Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe
Iisus Hristos pe Care L-ai trimis ( Evanghelia după Ioan
17,3).
-Mântuitorul Iisus Hristos le vorbea oamenilor, iar cuvintele
Lui aveau un impact foarte mare asupra celor ce-L ascultau
„Niciodată n-a vorbit un om aşa cum vorbeşte Acest Om “
(Ioan 7, 46). El le-a poruncit Apostolilor Săi să meargă la
propovăduire: „Mergând, învăţaţi toate neamurile,
botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului
Duh “ (Matei 28, 19), îndemnându-i astfel prin cuvânt şi
fapte să răspândească învăţătura creştină la toate popoarele
• Mass-media – totalitatea mijloaceleor şi
modalităţilor tehnice moderne de informare a
maselor: presa scrisă, radioul, televiziunea,
internetul şi alte mijloace de stocare şi transmitere a
informaţiei ( discuri, casete audio şi video, CD-uri
etc).
Mass-media are un rol important în ceea ce priveşte
formarea şi educarea tinerilor.
Ziarele, radioul, T.V.-ul au fost “înghiţite” de cea mai
tânără sursă de informare – Internetul.
În mass-media contemporană, tinerii caută, de fapt, Conversaţia Activitate
C4 răspunsuri şi explicaţii la problemele şi frământările cu Argumentarea frontală
care se confruntă în această perioadă de viaţă. Expunerea
Aceste surse de informare au dublu scop: Explicaţia
• Constructiv – nu mai prezintă interes; nu dau Dezbaterea
senzaţii tari Calculatorul
• Distructiv - dublu (trup şi suflet) Videoproiector
Moartea a intrat prin ferestrele noastre” – Sfântul Prooroc
Isaia (ferestrele= ochii)
“Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat,
tot trupul tău va fi luminat. Iar de va fi ochiul tău rău, tot
trupul tău va fi întunecat”. – Mântuitorul (Matei 6, 22-23)
Funcțiile mass-mediei:
-de infromare a oamenilor cu privire la diferite
evenimente și fapte;
-de exprimare a opiniilor a unor persoane sau grupuri
-de analiză critică a unor moduri depetrecere a timpului
liber.
- Tinerii găsesc în personajele mediatizate modele pe care
C4 vor să le copieze şi să le urmeze.
- Nici radioul, nici presa, nici televiziunea nu mai garantează
formarea convingerilor şi judecăţilor morale.
- Informaţia trebuie filtrată deoarce nu este totdeauna
adevărată; trebuie să fim capabili să diferenţiem binele de
rău, originalul de fals, realul de imaginar, etc.
Soluţia este găsirea valorilor eterne care leagă între ele
C5 tradiţionalele instituţii educative: familia, şcoala, Biserica,
acestea oferind o instruire care să dea caractere morale
demne de a fi respectate.
Părinţii au un rol deosebit de imortant în educarea
copilului în acest sens, prin rugăciune, ascultare, spre o
conduită morală bazată pe dragoste, bunătate, milă, blândeţe,
toleranţă.
Sfinţii Părinţi ne sfătuiesc să ne păzim ochii de vedereile
păcătoase.
Trebuie să ştim să fim selectivi, să nu ajungem “robi” ai
mass-mediei, ci să fim, noi “stăpânii” acesteia
• Aşa cum şi Mântuitorul ne spune că nimeni nu
poate fi rob la 2 stăpâni:
“Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe
unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi
pe celălalt îl va dispreţui” (Matei 6, 24)

• Trebuie să demonstrăm că suntem creştini atât cu


numele, cât, mai ales cu fapta.

6. Fixarea şi 5 Se împart elevii în trei grupe și le se cere să rezolve Elevii realizează solicitările profesorului. conversaţia Activitate pe Aprecieri verbale
Sistematiza următoarele cerințe: (vezi fișa de lucru) Metoda grupe
-rea Grupa 1: realizați un “ciorchine”pornind de la cuvântul Coirchinelui
cunoştinţelor C2 mass-media; G.L.C.
C3 Grupa II: Completați tabelul în care să precizași aspectele Fișa de lucru
pozitive respectiv negative ale mass-mediei,
Grupa III: Analizați urmîtoarele texte și stabiliți cel puțin
trei criterii de selectare a informațiilor
C4  Din punctul vostru de vedere, care ar fi avantajele Elevii răspund la solicitările profesorului.
şi dezavantajele transmiterii slujbelor religioase ale
Bisericii Ortodoxe Române prin mass-media.
Argumentaţi-vă afirmaţiile.
 Daţi exemple de emisiuni radio şi de televiziune
care promovează pseudo-valori în raport cu
învăţătura creştină.

7. Asocierea si 3 De reflectat: Elevii reflectează la ideiile prezentate de Conversația Activitate


Generalizarea • Majoritatea oamenilor se declară “sufocaţi” de profesor. frontală
reclame.
• Personajele publice (sportivi, cântăreţi, actori, etc.)
nu ar trebui să apară în reclame.
• Uneori reclamele nu sunt adevărate.
• Reclamele sunt manipulatoare, provocând oamenii
să cumpere produse pe care nu şi le doresc în mod
neapărat sau de care nu au nevoie.

8. Aprecierea 1 • Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât Explicația Activitate Aprecieri verbale
activităţii pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în frontală Notarea
elevilor predarea noilor cunoştinţe.
• Se notează elevii care s-au remarcat în mod deosebit.
SUGESTII PENTRU LECTURĂ

9. Precizarea şi 1 La alegere: Elevii notează în caiete tema pentru acasă.


explicarea Se cere elevilor să aducă fiecare câte două articole de ziar:
temei pentru unul în care un grup sau o persoană este descris(ă) în mod
acasă negativ, iar în celălalt este descris(ă) pozitiv. Să se compare
informaţiile stabilind un criteriu de credibilitate de forma:
adevărat, puţin adevărat, deformat, vag, tendenţios şi să se
formuleze învăţături morale.
• Realizați un eseu (maxim o pagină și jumătate) despre
rolul mass-mediei în viața voastră. Dați eseului un titlu
potrivit.
10 Încheierea 1 Rugăciunea Rugăciunea Meditația Activitate
activităţii Salutul Salutul religioasă frontală

S-ar putea să vă placă și