Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional „Ferdinand I” Bacău


DATA:31.03. 2016
DISCIPLINA: Religie ortodoxă
CLASA: a X-a G
PROFESOR: Neacşu Bogdan
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Exprimarea învăţăturii creştine
SUBIECTUL LECŢIEI: Stiluri arhitecturale reprezentative
TIPUL LECŢIEI: mixtă
SCOPUL LECŢIEI: - instructive: însuşirea cunoştinţelor despre arhitectura religioasă universală;
- educativ: cultivarea sentimentului de admiraţie şi respect faţă de cei care au realizat adevărate opere de
arhitectură religioasă creştină.
COMPETENŢE DERIVATE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
C1: – să enumere stilurile arhitecturale ;
C2: – să prezinte caracteristicile fiecărui stil arhitectural;
C3: – să identifice diferitele stiluri arhitecturale ale celor mai reprezentative monumente de artă creştină.
RESURSE:
1. Oficiale:
 Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a X- a;
 Planificarea calendaristică, clasa a X- a;
 Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale:
 Număr de lecţii :1
3. Durata:
 50 min.
3. Bibliografice:
 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă- repere teoretice şi metodice, Editura “Polirom”, Iaşi, 1999;
 Cucoş, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura “Polirom”, Iaşi, 2001;
 Religiile lumii, Editura “Aquila’, Bucureşti, 2008;
 Vasilescu, Pr. Prof. Univ. Dr. , Emilian, Istoria religiilor, E.D.P., R.A., Bucureşti, 1998;
 Chifăr, Nicolae, Istoria creştinismului Vol.I-IV, Trinitas, Iaşi, 2004;
 Branişte, Ene, Liturgica specială, Ed. Partener, Galaţi, 2008.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia, problematizarea, metoda “Ciorchinelui”.
2. Mijloace de învăţământ: harta, fişa de lucru, prezentare power- point;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei C.D. Timp Activitatea profesorului/ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment 2 min. Crearea unui climat afectiv rugăciunea activitate
organizatoric specific orei de religie frontală
Se rosteşte rugăciunea
2. Verificarea 10 Scurtă recapitulare a se fac
cunoştinţelor min. cunoştinţelor anterioare privind albume cu aprecieri
anterioare –Locaşurile de cult ale conversaţia, ilustraţii activitate privind
creştinilor- apariţie şi frontală pregătirea
dezvoltare în contextul prezentarea elevilor
culturii universale, folosindu- power- point pentru
se prezentarea power- point şi lecţie
albume cu ilustraţii.
Se pun întrebări referitoare la
lecţia precedentă.
3. Pregătirea 1 min. Vom analiza Stilurile explicaţia
aperceptivă arhitecturale reprezentative
ale apusului şi răsăritului
creştin
4. Anunţarea 2 min. Se anunţă titlul lecţiei : expunerea activitate
titlului lecţiei Stilurile arhitecturale frontală
noi şi a reprezentative
competenţelor Se precizează competenţele
urmărite.
5. Comunicarea 20
noilor C1 min. Stilul bizantin expunerea prezentare activitate
cunoştinţe - arhitectura este sinteză a power- point frontală
Secvenţe lumii romanice şi a lumii
orientale;
- predomină mai mult de un
mileniu între sec al IV- lea şi
al XV-lea; expunerea prezentare activitate
- denumirea vine de la capitala power point frontală
noului Imperiu Roman-
BIZANŢ, mutare făcută de
împăratul Constantin cel Mare
în anul 330 d.H.
- cunoaşte influenţe atât din
arhitectura romană cât şi
influenţe orientale- arta arabă-
- se cristalizează astfel un nou
stil- stilul bizantin.
Caracteristici: aprecieri
- arhitectură mistică şi verbale
simbolică; explicaţia manualul
- altarul bisericii spre răsărit;
- forma bisericii: cruce greacă,
C2 cruce greacă înscrisă în pătrat,
aspect trilobat, treflat, triconic;
- biserica împărţită în trei
secţiuni transversale: pronaos,
naos şi altar;
- cupola cu bază rotundă
situată central deasupra
naosului; sprijinită pe
pandantivi;
- materiale de construcţie –
cărămida şi piatra;
- ca elemente decorative avem:
- picura în frescă;
-mozaicurile;
- sculptura- rol decorativ.
Exemple de biserici
reprezentative:
- Biserica “Sf. Sofia” din
Constantinopol;
- Biserica “San Vitale” din
Ravenna;
- Biserica din Daphni Grecia;
- Biserica “Sf. Nicolae
Domnesc” din Curtea de
Argeş.
Stilul romanic
- a apărut în Franţa în sec. lectura
al X-lea şi s-a dezvoltat până în independentă
sec. al XIII-lea în ţările din
apusul, centrul şi nordul
Europei;
- combină tradiţia artei greco-
romane şi bizantine cu aprecieri
elemente ale artei populare din verbale
teritoriile unde s-a dezvoltat.
Caracteristici:
-aspect masiv, ziduri conversaţia
groase, materiale de construcţie
folosite sunt piatra şi cărămida;
- planul bisericilor – cruce
latină;
- împărţirea în trei nave-
nava centrală şi două laterale;
- transeptul;
- existenţa chorului între
altar şi transept;
-clopotniţă deasupra
transeptului;
- dedesubtul chorului se
află criptele bisericii.
Elemente decorative :
- pictură, sculptură, vitraliile.
Exemple:
-Biserica Sf. Iacob din
Compostella;
- Catedrala din Pisa
- Biserica Sf. Mormânt din
Ierusalim;
- Catedrala romano-catolică
din Alba Iulia.
Stilul gotic
-apare în sec. al XII-lea în
Franţa;
- se răspândeşte în apusul
Europei în sec al XVIII-lea
-mai este numit şi stilul
ogival– stilul arcului ascuţit; activitate
- primele construcţii în frontală
arhitectură gotică au fost
catedralele ridicate în oraşe ca
emblemă a autonomiei
locuitoriilor acestora.
Caracteristici:
-planul predominant- cruce
latină;
- ziduri subţiri şi înalte;
- interiorul împărţit în mai
multe nave longitudinale- trei
sau cinci;
- faţade impunătoare
împodobite cu rozete uriaşe;
- deasupra faţadei principale se
ridică unul sau două turnuri
laterale;
- ferestrele sunt numeroase,
largi şi înalte terminate în
formă de rozetă sau flacără
având geamuri cu vitralii;
- predomină la exterior
sculptura monumentală, iar la
interior sculptura ornamentală;
- în interior mobilier somptuos.
Exemple:
- Catedrala Notre Dame din
Paris;
- Domul din Milano;
- Catedrala din Canterbury
şi Catedrala din Westmister-
Londra;
- Biserica neagră din Braşov.

6. Fixarea C1 10 Consolidarea cunoştinţelor


cunoştinţelor min. dobândite de elevi. conversaţia fişa de lucru activitate aprecieri
 Se cere elevilor să individuală verbale
identifice şi să scrie pe foi
C3 caracteristicile definitorii ale
stilurilor arhitecturale
învăţate.
 Elevii gândesc
individual, apoi lucrează pe
grupe şi citesc caracteristicile “Ciorchinele” activitate pe
specifice fiecărui stil grupe
arhitectural în parte.

7. Tema pentru 2 min. Se prezintă tema pentru acasă explicaţia


acasă (din manual).
8. Evaluarea 2 min. Se apreciază implicarea notarea
elevilor la lecţie, evidenţiind elevilor
elevii care au participat activ şi
creativ în predarea noilor
cunoştinţe.
Notarea elevilor.
9. Încheierea 1 min. Rugăciunea. meditaţia exerciţiul act. frontală
activităţii Salutul. religioasă moral

S-ar putea să vă placă și