Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială


Clasa: a V-a
Disciplina: Educație socială
Aria curruculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Drepturi și responsabilități ale copilului
Titlul lecției: Dreptul la educație
Tipul lecției: mixtă

Obiectivele operaţionale:
O1-să definească termenul educație;
O2- să identifice consecințele încălcării dreptului la educație;
O3-să precizeze care sunt scopurile educației.

Strategia didactică:
Sistem metodologic: conversația, expunerea, problematizarea, brainstorming, explozia stelară, studiu de caz.
Forme de organizare: frontal, pe grupe
Resurse materiale: tabla, creta, manualul, fișă de lucru
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 minute

Bibliografie:
1. Ciocâlteu, Andreea, Robert. Florea, Educație socială, Manual pentru clasa aV-a, Editura Sigma, București, 2017.
2. Crețu, Nicoleta-Laura, Educație socială, Manual pentru clasa aV-a, Editura Litera, București, 2017.
3. Convenția cu privire la drepturile copilului.

-I-
Desfăşurarea lecţiei
Nr. Momentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de Modalități de
Crt. instruirii procedee organizare evaluare
didactice
1. Moment Notează absențele Elevii spun absenții Conversație frontal Observație
organizatoric Stabileste linistea în
clasă

Reactualizarea Ce înseamnă, din punctul Răspund la întrebări. conversația frontal Evaluarea


2. cunoștințelor vostru de vedere, formativă
dobândite familia?
anterior Care sunt tipurile de
familie?
Care sunt consecințele
încălcării dreptului la
familia?

Anunțarea Prezintă tema și Notează titlul lecției în Explicația frontal Observația


titlului noii precizează obiectivele caiet Conversația Evaluarea
lecții și a urmărite. Expunerea formativă
obiectivelor Dreptul la educație.
La finalul lecției
elevii vor ști să să
definească termenul
educație; să identifice
consecințele încălcării

- II -
dreptului la educație; să
precizeze care sunt
scopurile educației.

3. Dobândirea Educația Problematizarea observația


noilor O1 Conversația frontal
reprezintă ansamblul de
cunostițe . Expunerea
informații, cunoștințe, Brainstorming
Explozia stelară
deprinderi și abilități pe
care copilul le dezvoltă
în relația cu familia,
mediul social și cultural
în care trăiește. Acesta
este un drept
fundamental al copilului.
Învățământul primar este
gratuit și obligatoriu.
Consecințele
încălcării dreptului la
O2
educaței sunt abandonul
școlar, analfabetism etc.
Statele părţi sunt
de acord că educaţia
copilului trebuie să
urmărească: a)

- III -
dezvoltarea plenară a
personalităţii, a
O3
vocaţiilor şi a
aptitudinilor mentale şi
fizice ale copilului; b)
cultivarea respectului
pentru drepturile omului
şi libertăţile
fundamentale, precum şi
pentru principiile
consacrate în Carta
Naţiunilor Unite; c)
educarea copilului în
spiritul respectului faţă
de părinţii săi, faţă de
limba sa, de identitatea şi
valorile sale culturale,
faţă de valorile naţionale
ale ţării în care acesta
locuieşte, ale ţării de
origine, precum şi faţă de
civilizaţii diferite de a sa;
d) pregătirea copilului să
îşi asume
- IV -
responsabilităţile vieţii
într-o societate liberă,
într-un spirit de
înţelegere, de pace, de
toleranţă, de egalitate
între sexe şi prietenie
între toate popoarele şi
grupurile etnice,
naţionale şi religioase şi
cu persoanele de origine
autohtonă; e) educarea
copilului în spiritul
respectului faţă de
mediul natural.
4. Feed-back-ul Le distribuie elevilor Primesc fișele de lucru, conversația Frontal Observația
câte o fișă de lucru rezolvă sarcinile de Fisă de lucru Pe grupe Evaluarea
lucru și discută pe baza Problematizarea formativă
noilor cunoștințe

5. Încheierea Se fac aprecieri Ascultă aprecierile Frontal. Se oferă


lecției referitoare la modul de făcute explicații dacă
desfășurare a lecției Elevii își notează în este cazul.
Se dă tema pentru acasă caiete tema pentru
acasă.

-V-

S-ar putea să vă placă și