Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială


Clasa: a V-a
Disciplina: Educație socială
Aria curruculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Drepturi și responsabilități ale copilului
Titlul lecției: Dreptul la securitate și protecție socială
Tipul lecției: mixtă

Obiectivele operaţionale:
O1- să definească dreptul la securitate și la protecție socială;
O2- să precizeze responsabilitățile copilului;
03- să identifice forme ale violenței.

Strategia didactică:
Sistem metodologic: conversația, expunerea, problematizarea.
Forme de organizare: frontal, , individual.
Resurse materiale: tabla, creta, manualul, fișă de lucru
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 minute

Bibliografie:
1. Barbu, Daniela, Cristina Ana- Maria Boca, Educație socială, Manual pentru clasa aV-a, Editura CD Press, București, 2017.
2. Crețu, Nicoleta-Laura, Educație socială, Manual pentru clasa aV-a, Editura Litera, București, 2017.
3. Bratu. Victor, Elena, Lupșa, Educație socială: Manual pentru clasa a v-a, Editura Corvin, Deva. 2017.
4. Convenția cu privire la drepturile copilului.

-I-
Desfăşurarea lecţiei
Nr. Momentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de Modalități de
Crt. instruirii procedee organizare evaluare
didactice
1. Moment Asigurarea condițiilor Comunică absenții. Conversație frontal Observație
organizatoric optime pentru Își pregătesc
desfășurarea activității. materialele pentru
Consemnez absenții. lecție.

conversația frontal
Captarea
atenției

2. Reactualizarea Adresează elevilor Raspund la întrebări. conversația frontal Evaluarea


cunoștințelor întrebări pentru a aprecia formativă
dobândite modul în care și-au
anterior însușit cunoștințele
dobândite anterior.
Care este conținutul
dreptului la joc și la
activități recreative?
De ce este necesară
cunoașterea acestui
drept?

Anunțarea Prezintă tema și Notează titlul lecției în Explicația frontal Observația


titlului noii precizează obiectivele caiet Conversația Evaluarea
lecții și a urmărite. Expunerea formativă

- II -
obiectivelor Dreptul la securitate și
protecție socială.
La finalul lecției elevii
vor ști să să definească
dreptul la securitate și la
protecție socială; să
precizeze
responsabilitățile
copilului; să identifice
forme ale violenței.

3. Dobândirea Dreptul la securitate- Problematizarea observația


noilor O1 înseamnă a fi protejat Conversația frontal
cunostițe . împotriva oricărei forme Expunerea
Brainstorming
de violenţă, fizică sau
Studiu de caz
emoţională, neglijenţă,
abandon sau exploatare.
Statul trebuie să se
O2 implice pentru ca
drepturile copiilr să fie
respectate.

Dreptul la protecţie
socială- înseamnă a fi
protejat în situaţie de
O3 sărăcie, boală, deficienţe
Forme ale violenţei:
abuzul fizic- copiii care
sunt abuzaţi fizic prin
bătăi, loviri, răniri,
abuzul emoţional-copiii
care sunt jigniţi, umiliţi,
descurajaţi prin cuvinte

- III -
şi gesturi dure, bullying-
ul – o formă de violenţă
întâlnită în şcoală care
se manifestă printr-un
comportament agresiv,
repetat asupra unui copil,
neglijarea- manifestată
de adulţi faţă de copii
(alimentară,
vestimentară, medicală,
educaţională, igienei,
emoţională, abandon),
exploatarea prin muncă-
copiii renunţă la şcoală
pentru că sunt folosiţi la
munci grele, violenţa pe
internet- informaţiile şi
imaginile de pe internet
îţi pot influenţa negativ
comportamentul
(discriminare, rasism,
violenă).
Responsabilităţile
copilului- să nu ascundă
abuzurile asupra sa sau
asupra altor copii, să nu
aibă o conduită violentă,
să contacteze în caz de
abuz instituţiile care se
ocupă cu protecţia

- IV -
împotriva violenţei.

4. Feed-back-ul Le distribuie elevilor câte Primesc fișele de lucru, conversația Frontal Observația
o fișă de lucru rezolvă sarcinile de Fisă de lucru Individual Evaluarea
lucru și discută pe baza Pe grupe formativă
noilor cunoștințe

5. Încheierea Se fac aprecieri Ascultă aprecierile Frontal. Se oferă


lecției referitoare la modul de făcute explicații dacă
desfășurare a lecției Elevii își notează în este cazul.
Se dă tema pentru acasă caiete tema pentru
acasă.

-V-

S-ar putea să vă placă și