Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 12.12. 2017


CLASA: a VI-a
PROFESOR – Consilier educativ: Chirtoc Emilia
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Consiliere și orientare
SUBIECTUL: ,,Drepturile şi îndatoriririle copilului”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
2.1 Dezvoltarea comunicării şi a unei atitudini civilizate în relaţia cu ceilaţi;

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
 Stimularea reflecţiei asupra respectării drepturilor şi îndatoririlor copilului în
cadrul grupului;
 Înţelegerea legăturii dintre drepturi şi obligaţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi


capabili:
a)cognitive:
OC1 - să găsească cuvinte cu înţeles opus pentru cele propuse în joc;
OC2 - să identifice drepturi şi îndatoriri ale copilului;
OC3 - să recunoască situaţii diferite în care drepturile copilului nu sunt respectate, pe
baza unor texte suport, propunând situaţii de rezolvare;
OC4 - să stabilească legătura dintre drepturi şi obligaţii;
OC5 - să evidenţieze importanţa respectării drepturilor în contexte variate de viaţă;
b)afective:
OA1 – să participe cu interes şi plăcere la realizarea activităţii;
c)psiho-motrice:
OM1- să manevreze corect şi operativ materialele utilizate în cadrul activităţii;
OM2 – să scrie corect şi estetic pe materialele de lucru.

CONDIŢII PREALABILE: din totalul de 23 elevi ai clasei:

 15 elevi au ritm de lucru/ învăţare superior;


 8 elevi au ritm de lucru/ învăţare mediu;
 elevii provin din medii diferite;
 elevii au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi de învăţare propuse de
tema activităţii;

1
STRATEGIE DIDACTICĂ

METODE ŞI PROCEDEE:
 De comunicare: conversaţia , observaţia,explicaţia, expunerea, problematizarea;
 Activ-participative: jocul didactic, studiul de caz;
 De acţiune: exerciţiul, munca în echipă, munca independentă;
 De evaluare: aprecierea verbală, fişe de lucru, fişa de evaluare.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - texte- suport, flip-chart, planşe , laptop,


videoproiector , prezentare power- point ,,Drepturile si îndatoririle copilului”, fişe de
lucru în grup, fişe de evaluare

FORME DE ORGANIZARE: frontală , individuală şi pe echipe;


FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, evaluare orală, evaluare scrisă.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : 23 elevi şi profesorul diriginte
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE:
 Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.
 Socializare - Programă şcolară - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/
01.09.2008 - Bucureşti, 2008;
 Convenţia cu privire la drepturile copilului, Bucureşti, 2006;

2
SCENARIUL DIDACTIC

Conţinutul activităţii Resurse


Etapele Ob. Forme de
Activitatea Forme de
activităţii Op. Activitatea profesorului Metode Mijloace evaluare
elevilor organizare
 Asigur climatul psihopedagogic
adecvat pentru buna desfăşurare a
1. Moment activităţii;
organizatoric.  Pregătesc materialele necesare.

 Pentru a descoperi subiectul activităţii


organizez jocul: “Ascultă şi mă
contrazice”
Zgârcit – Darnic Elevii găsesc
cuvintele cu Conversaţia,
2. Captarea Des - Rar
explicaţia Planşa cu Frontal Apreciere
atenţiei Needucat- Educat înţeles opus
OC1 Exerciţiul-joc jocul individual verbală
Slab - Puternic pentru cele
Moale – Tare propuse în
Greu – Uşor joc.
Caldă – Rece
Permite - Interzice
(Anexa 1)
 Anunţ tema ,,Drepturile şi
3. Anunţarea îndatoriririle copilului” precum şi
temei şi a obiectivele activităţii pe înţelesul
obiectivelor elevilor. Elevii asculta Conversaţia, Frontal
cu atenţie. Tabla
În activitatea de astăzi, aş dori să realizăm
împreună următoarele obiective de
cunoaştere (acestea sunt afişate pe o
planşă, în faţa clasei).

 Cer elevilor să enumere tipurile de grupuri Elevii Apreciere


enumeră Conversaţia, verbală
din care pot face parte.
tipuri de
 2. Solicit elevilor să completeze în dreptul grupuri din
Conversaţia, Frontal
fiecărui enunţ scris pe planşa expusă pe care pot face
explicaţia

3
flipchart, cu A în dreptul celor adevărate şi parte.
4. F în dreptul celor false:
Reactualizarea
cunoştinţelor OM1 a) Omul este o fiinţă ce poate trăi izolat. □
Apreciere
b) Orice copil are dreptul la o familie. □
verbală
c ) Relaţiile din cadrul grupului de joacă se
Răspund la planşă
întrebări şi Exerciţiul Frontal
bazează pe ajutor reciproc, respect şi completează
colaborare. □ căsuţele
d) Orice persoană care face parte dintr-un grup
are atât drepturi cât şi îndatoriri. □
(anexa 2)

 Definesc noţiunile de drepturi şi


Ascultă Conversaţia,
îndatoriri explicaţiile explicaţia tabla
Apreciere
Drepturi = priorităţi, beneficii - Ceea ce Frontal verbală
5. Desfăşurarea este conform cu legile rațiunii.
activităţii
Îndatorire = Datorie de a face ceva; sarcină
obligatorie; obligație.
 Prezint un material ppt ,,Drepturile si Elevii asculta Frontal
cu atenţie. Expunerea
îndatoririle copilului” pentru
OC2 completarea cunoştinţelor privind Apreciere
Răspund la verbală
OA1 drepturile copilului. întrebări
Exerciţiul
Elevii citesc, Pe echipe
 Împart clasa în trei grupe.
recunosc ce Problematizarea
Fiecare grup primeşte un text. drepturi au Studiul de caz Fişe de Apreciere
OC3 Elevii vor citi textul, vor recunoaşte fost încălcate, Conversaţia lucru pe verbală
drepturile care s-au încălcat şi vor găsi găsesc situaţii echipe Frontal
rezolvări ale situaţiei respective. de rezolvare.
( anexa 3 )
OC4 Joc didactic: „Găseşte-mi perechea!”

4
 Împart elevilor bileţele pe care sunt Elevii extrag Exerciţiul-joc Planşa cu
6. Obţinerea scrise drepturi şi îndatoriri ale copilului bileţelele din tabelul;
performanţei , apoi îi solicit să completeze tabelul , coşuleţ, le Conversaţia, Coşuleţ cu Frontal Apreciere
expus pe flipchart, cu drepturile şi citesc, apoi le bileţele verbală
OC5 Flipchart
îndatoririle corespunzătoare. aşează în tabel

 Impart elevilor fişe de evaluare şi le voi Elevii rezolvă Conversaţia, Fişe de Evaluarea
7. Evaluare OM2 explica cum le vor rezolva. (Anexa 4) sarcinile explicaţia evaluare individual scrisă
 Verific, oral, modul cum au completat fişelor.
fişele de evaluare.
 Fac aprecieri generale şi individuale
8. Încheierea asupra modului de desfăşurare a
activităţii activităţii şi a participării elevilor. Elevii ascultă. Conversaţia, frontal
 Solicit elevii să- şi prezinte starea
emoţională după desfăşurarea acestei
activităţi.

Anexa1
5
“Ascultă şi mă contrazice”

Zgârcit -
Des -
Needucat-
Slab -
Moale -
Greu -
Caldă -
Permite -

Anexa 2

6
Completează cu A în dreptul enunţurilor adevărate şi F în
dreptul celor false:
a) Omul este o fiinţă ce poate trăi izolat. □
b) Orice copil are dreptul la o familie. □
c ) Relaţiile din cadrul grupului de joacă se bazează pe ajutor
reciproc, respect şi colaborare. □
d) Între membrii grupului şcolar nu există relaţii de
respingere şi competiţie. □
e)Orice persoană care face parte dintr-un grup are atât
drepturi cât şi îndatoriri. □

7
Grupa 1

Citiţi, cu atenţie, textul şi rãspundeţi la urmãtoarele întrebãri:


 Ce drepturi s-au încălcat?
 Găsiţi o rezolvare situaţiei din text !

,, Un coleg de-al tău vine la şcoală din ce în ce mai rar. El îi motivează de


fiecare dată doamnei învăţătoare că a fost bolnav. Observi că este neîngrijit şi cu
vânătăi pe corp.”

Grupa 2

Citiţi, cu atenţie, textul şi rãspundeţi la urmãtoarele întrebãri:


 Ce drepturi s-au încălcat?
 Găsiţi o rezolvare situaţiei din text !

,, Un copil, vecin cu tine este ţinut nemâncat, închis în casă. Este bolnav şi nu
este dus la doctor.”

Grupa 3

Citiţi, cu atenţie, textul şi răspundeţi la urmãtoarele întrebări:


 Ce drepturi s-au încălcat?
 Găsiţi o rezolvare situaţiei din text !

,, Karla este o fetiţă care a venit la noi în clasă de curând. Este o fetiţă de
culoare. În pauze stă tristă. Nici unul din colegii mei nu discută cu ea.”

8
Anexa 4

Nume: ………………………………………… Data: …………………

Fişă de evaluare

1. Enumeră trei drepturi ale copilului:


________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Încercuieşte numai îndatoririle copilului:

teme săpat igienă călcat rufe citit

3. Completează ciorchinele cu îndatoririle care reies din drepturile prezentate:

Grupul şcolar

Drepturi Ȋndatoriri

Să primeşti
manuale gratuite.

Să împrumuţi cărţi
de la biblioteca
şcolii.

Să beneficiezi de
explicaţiile
profesorului.

9
10
GRUP DE
JOACĂ
DREPTURI Grupul şcolar ȊNDATORIRI

- dreptul de a
fi ascultaţi...
.

-dreptul de a nu
fi discriminaţi...

dreptul de a fi
respectaţi

11
GRUP
FAMILIAL
DREPTURI ȊNDATORIRI

- la dragoste,
şi
protecţie...
.
- de a beneficia
de îngrijire
medicală
de a fi iubiţi
şi
respectaţi...
12
13
„Găseşte-mi perechea!”
drepturi indatoriri
-dreptul la un mediu curat, acasă, la şcoală - de a păstra curăţenia şi de a proteja mediul
sau oriunde s-ar afla... înconjurător.

-dreptul de a avea o familie - de a-i asculta şi respecta pe părinţi.

-dreptul la educatie - de a învăţa cât mai mult şi de a-i ajuta şi pe


alţii să înveţe.
-dreptul de a imprumuta o carte de la - Să restitui cărţile împrumutate de la
bibliotecă biblioteca şcolii în bună stare.
-dreptul de a nu fi discriminaţi... - de a nu-i discrimina pe ceilalţi.

-dreptul la dragoste, înţelegere şi protecţie... - de a se purta frumos cu cei din jur, de a nu


fi agresivi
-dreptul la libertatea de gândire, de - de a respecta modul de gândire şi religia
conştiinţă şi religie... altor persoane.

-dreptul de a fi ascultaţi... - de a-i asculta pe ceilalţi.

-dreptul de a beneficia de îngrijire medicală - de a avea grijă de sănătatea lor.


adecvată..

14
15

S-ar putea să vă placă și