Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

SCOALA :
DATA:
PROFESOR:
DISCIPLINA: Consiliere si Orientare
CLASA: gimnaziu
TEMA: Despre pubertate …
TIPUL LECTIEI: cosiliere colectiva, informare, formare : dezvoltare personala, comunicare de noi cunostinte; formare de priceperi si
deprinderi
DURATA LECTIEI: 50 min.

COMPETENTE GENERALE:
1. De a transmite, consolida si antrena cunostinte si deprinderi pentru un stil de viata sanatos la pubertate si pentru etapele de varsta
ulterioare

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Sa identifice schimbari aparute in viata lor, in plan social si personal
1.2. Sa cunoasca planurile transformarilor pubertare
1.3. Sa explice nevoia de a face parte din grup a preadolescentilor
1.4. Sa contribuie prin experienta proprie si sa fie alaturi de covarstnici

COMPETENTE OPERATIONALE:
1.1.1. Sa participe activ si constient la desfasurarea activitatii respectand tema data
1.2.1. Sa faca diferenta intre schimbari fizice, psihice, sociale si emotionale ale preadolescentului
1.2.2. Sa recunoasca la propria persoana diferite tipuri de transformari aparute la pubertate
1.3.1. Sa isi inteleaga si sutina colegii atunci cand acestia se confrunta cu dileme, confuzie sau izolare
1.3.2. Sa practice un stil de interactiune bazat pe prietenie, incurajare si toleranta vis-à-vis de diferente
1.4.1. Sa isi foloseasca experienta proprie pentru a spune ce inteleg prin transformarile pubertare
1.4.2. Sa gaseasca solutii sau idei care le pot fi de folos si altora in intelegerea acestei etape de varsta
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: spargerea ghetii, conversatia, expunerea, problematizarea, jocul didactic.


b) Mijloace didactice: coli A4, instrumente de scris, tabla, markere, video-proiector, film educativ (Pixar : Piper)
c) Forme de organizare a activitatii: activitate frontală/consiliere colectiva
d) Resurse si managementul timpului:
-spatiu de lucru: sala de clasa
-capacitati normale de anvatare ale elevilor
-timpul alocat activitatii: 50 min.
NR. DOZAREA OBV. CONTINUTUL INFORMATIONAL AL METODE SI FORME DE RESURSE
CRT MOMENTELO OP. LECTIEI PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE
. R LECTIEI
1. Moment - Asigurarea conditiilor didactico-materiale Conversatia Frontal Sala de curs
organizatoric - Prezenta elevilor
(2 min)

2. Spargerea ghetii, 1.1.1 -Li se transmite elevilor ca subiectul general al Spargerea Frontal
motivarea activitatii va fi „schimbarea”/ „transformarea” si ghetii
alegerii temei, sunt invitati sa se gandeasca la ce noutati si Conversatie
captarea atentiei schimbari a adus ultimul an in viata lor.
elevilor (6 min) -Le sunt prezentate cateva imagini cu oameni de Expunere Frontal Imagini
diferite varste si sunt intrebati daca isi dau seama reprezentative
dupa aspect cam ce varsta ar avea.
-Motivarea alegerii temei: „Omul trece prin diferite Argumentare Frontal
etape de viata, de la nastere pana la batranete.
Copilaria este urmata de pubertate si aceasta este
etapa de varsta in care ei vor intra. Pubertatea aduce
schimbari in multe planuri, iar ei trebuie sa fie
pregatiti si informati despre acestea”.

3. Anuntarea temei -Se noteaza pe tabla titlul activitatii : „Transformari Expunere Frontal Tabla
si comunicarea pubertare”
obiectivelor -Se enumeră obiectivele operaţionale
lectiei
(2 min)
4. Desfasurarea 1.1.1. -Elevii urmaresc un filmulet reprezentativ pentru Vizionare Frontal Videoproiector
lectiei ideea de curaj, crestere si transformare – (8 min) film
(35 min) 1.2.1. -Li se prezinta elevilor schema transformarilor Expunere Frontal Tabla
1.2.2. pubertare in plan : fizic, psihic, social, emotional. –
(7 min)
1.3.1. -In grupe de 4 elevi vor avea de rezolvat pentru unul Brainstorming Grupe de 4 elevi Coli A4
1.4.1. din cele 4 planuri ale transformarilor pubertare
1.4.2. urmatoarea sarcina : " Sunteti echipele care vor
elabora un manual care ii invata pe preadolescenti
cum sa faca fata transformarilor pubertare. Ce va
cuprinde capitolul vostru ? " – (10 min)
1.3.2. -Toate contributiile echipelor vor fi stranse sub Colaj Frontal Produsele
forma unei carti : "Cartea transformarilor pubertare " activitatii
si prezentata elevilor – (10 min) elevilor
5. Evaluarea 1.1.1. -Ca urmare a temei dezbatute, elevii sunt invitati sa Autoreflectie Individual Concluzii
activitatii 1.3.2. completeze urmatoarele propozitii: „Eu sunt.....”, personale
(3 min) „Lumea este.....”, „Eu am decis sa....”
-Voluntarii pot prezenta raspunsurile lor. Prezentare Frontal
6. Concluzii 1.4.2. Concluziile asupra temei si asupra desfasurarii Conversatie Frontal „Cartea
(1 min) activitatii: Li se transmite elevilor ca acea carte transformarilor
apartine clasei si o vor putea completa oricand cu pubertare”
noi informatii, pe parcursul preadolescentei lor.
7. Stabilirea unei Elevii sunt invitati sa se gandeasca la o temă Brainstorming Frontal Sala de curs
posibile teme ulterioara de discutie si dezvoltare personala la
ulterioare clasa.
(1 min)

S-ar putea să vă placă și