Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.03.2020
Clasa:a II-a B
Unitatea de învăţǎmânt: Şcoala Gimnazială Nr.10 Galați
Prof.înv.primar: Ștefan Rodica
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Tărâmul lui Timp Înțelept
Subiectul: Vrăjitoarea Încurcă Timpul
Tipul lecţiei: mixt
Forma de realizare: lecţie integrată
Discipline integrate: Dezvoltare personală

Comunicare în limba română

Arte vizuale şi activităţi practice

Scopul lecției: : Formarea deprinderii de a alcătui şi respecta un program zilnic. Dobândirea de noi cunoştinţe
referitoare la momentele zilei şi la activităţile specifice fiecărui moment.

Competenț generale:

1.Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți cunoscuți

2.Utilizarea abilităților și a atitudinilor specifice învățării în context școlar

Competenţe specifice :

DP:1.3. Respectarea unor reguli de igienă personală;

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;

3.1. Realizarea unui program zilnic de activități, cu sprijinul adulților;

CLR: 4.3 Exprimarea unor idei , sentimente , pareri prin intermediul limbajelor conventionale;

AVAP:2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinândmateriale ușor de prelucrat și tehnici
accesibiile;
a) cognitive
Obiective operaţionale:

1.3.1- să prezinte programul zilnic personal cu cuvinte proprii;

3.1.2 - să alcătuiască un program zilnic optim;

3.1.3 - să recunoască după semnele specifice, fiecare moment al zilei;

3.1.4 - să atribuie fiecărui moment al zilei activităţile specifice;

1.3.5- să argumenteze importanţa respectării programului zilnic.


b) afectiv-atitudinale
– vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date;

– să participe cu interes şi plăcere la lecţie


c) psiho-motrice

-să adopte o poziţie corectă în bancă pe parcursul desfăşurării activităţii.


- să lucreze corect şi îngrijit

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode și procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, brainstorming-ul.


2. Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe;
3. Resurse materiale: foi flip-chart, jetoane,lipici, fişe de lucru
4. Resurse temporale: 50 minute
5. Resurse umane: 16 elevi
6. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale,
BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplina “Dezvoltare personală “ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Ioan Cerghit (2006) – Metode de învăţământ, Editura Polirom, Bucureşti;
Elemente de strategie didactică
Ob. Conţinutul informațional și demersul didactic Metode și
Etapele lecţiei procedee Resurse Forme de Evaluare
Op. materiale organizare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
Creez condiţiile necesare Elevii își pregătesc cel
desfăşurării eficiente a lecţiei de necesare orei de dezvoltare Instructajul Materiale Obser-
Moment dezvoltare personală. Pregătesc personală. verbal necesare Frontal varea
1. organizatoric materialul necesar. Conversația activității compor
1 min. tamentu
lui

- Pe tablă este afișat un - Elevii răspund la ghicitori și Conversația Planșă- Frontal Observ
soare înzestrat cu 6 raze. Ghiciți scriu răspunsurile pe raze. suport area
ghicitoarea mea și răspunsurile le vom sistema
Captarea scrie pe raze. tică
2. atenţiei
3 min. -Acum uniți prima literă a fiecărui -Timpul
cuvânt.Ce cuvânt ați obținut?

- anunț copiii că vom vorbi despre Conversaţia


timp, despre importanța acestuia și -Elevii ascultă cu atenție observa
în ora de DP vom alcătui un program, Frontal rea
Anunţarea
1.3.1 pe care trebuie să-l respecte toţi elevii Explicaţia sistema
3. temei
care vor să fie sănătoşi şi vor să aibă tică,
1min.
rezultate bune la învăţătură.

4. Actualizarea 1.3.1 Prin întrebări, verific lecția Elevii ascultă și răspund la


cunoștințelor precedentă; întrebări: Frontal observa
5 min. - Cum se desfășoară o zi din viața rea
voastră? sistema
- Cât timp faceți teme într-o zi? Ce tică,
activități de timp liber aveți? Cât timp Conversaţia Individual
le acordați într-o săptămână? Ce
3.1.2 activități au copiii din jurul vostru?
Sunt asemănătoare cu ale voastre?
- Care sunt cele trei activități ale Explicaţia
copiilor de vârsta voastră?
Conversaţia
- Care sunt activitățile pe care un elev apecieri
le desfășoară la școală? Explicaţia verbale

- Dar cele din timpul liber?

- Aveţi un program de odihnă?


5. Dirijarea 1.3.1 Conversaţia
învățării - Pentru a putea stabili un program Momentele zilei sunt: Frontal
zilnic al şcolarului trebuie să dimineaţa, amiaza, după- observa
15min. cunoaştem momentele unei zile. amiaza, seara şi noaptea. rea
Care sunt acestea? Individual sistema
3.1.2 - De unde ne dăm seama că este -ne dăm seama după poziția Conversaţia tică
dimineaţă / amiaza / după-amiaza / Soarelui;
3.1.3 seara / noaptea?
- Ce face soarele dimineaţa? Dar -Dimineața, soarele răsare,
seara? Unde se află soarele la seara asfințește și la amiază se
3.1.4 amiază? află deasupra capului nostru; Explicaţia
- Noaptea pe cer, dacă este senin ce -noaptea pe cer observăm luna
putem observa? și stelele (dacă e senin);
- La ce oră ne trezim dimineaţa? Cine - la ora 7 mă trezește mama / Brainstormi
ne trezeşte dimineaţa? Ce facem după bunica etc ng
1.3.5 ce ne-am trezit? Ce nu trebuie să -ne spălăm pe față, pe gât și
uităm să spălăm în fiecare dimineaţă? pe dinți;
(dinţii)
- După ce ne spălăm ce facem? Toţi -mâncăm și ne îmbrăcăm
copiii respectă acest program? pentru a pleca la școală;
- La şcoală până la ce oră stăm? Cum-la școală stăm până la ora 12;
trebuie să ne comportăm la şcoală? -la școală suntem cuminți și
Dar pe drum spre casă? atenți;
- Când ajungem la amiază, acasă ce -când ajungem acasă, ne
facem? schimbăm, ne spălăm și
mâncăm;
- Dar seara la ce oră ne culcăm? De -seara ne culcăm la ora 20,30,
ce? pentru a fi odihniți a doua zi;
- De ce trebuie să respectăm
programul zilnic? Ce se poate -respectăm programul zilnic
întâmpla dacă nu-l respectăm? pentru a obține rezultate bune;
Se prezintă programul zilnic
personal. Ceilalţi elevi apreciază şi
aduc completări sau modificări.

- elevii cu ajutorul unor


Pe o foaie de flip-chart voi scrie cele jetoane pe care le vor lipi vor Conversaţia Frontal Observ
Obţinerea
patru momente ale zilei :dimineaţa, la realiza pe grupe, un program foaie de area
performanţei 3.1.2
amiază, după masa şi seara. zilnic al lor. Explicaţia flip-chart Pe grupe sistema
şi conexiunea
6. (jetoanele reprezintă exerciţiul jetoane tica a
inversă (feed- 3.1.4
activitatea desfășurată în elevilor
back-ul)
-Se verifică foile lucrate timpul zilei)
20 min.

Fişă de lucru.(Anexa 1) -elevii lucrează cu atenție fișa Explicaţia Fişa de Individual Observ
Evaluarea
primită; Conversaţia lucru are
7. activităţii 3.1.4
sistema
4 min.
tică a
elevilor
Încheierea Frontal Aprecie
activităţii Se vor face aprecieri generale si Conversaţia ri finale
8. 1 min. individuale asupra modului de
desfăşurare a activităţii.
ANEXA 1 Numele:
Fișă de lucru
1. Pune x în dreptul imaginilor care înfăţişează activităţile desfăşurate la şcoală :

2. Încercuiţi cu roşu activităţile pe care le desfăşurăm dimineaţa , iar cu albastru activităţile pe


care le desfăşurăm seara .

3. Colorează numai activităţile pe care le desfăşori în timpul liber :


Ghicitori
1. Plouă frunze arămii,
Vîntul rupe, smulge, bate,
Arborii rămîn pustii...
Cine a venit prin sate?
(Toamna)

2. Sita-i mare cît un sat.


Plină-i sita cu păsat,
Iar păsatu-i alb, pufos
Şi din sită cade jos.
Peste satul meu să cearnă
A pornit iar baba...
(Iarnă)

3. O bat cu piciorul, o aruncă-n poartă,


După ea aleargă - toţi picii laolaltă.
Cine-s mai puternici, cine va învinge?
Cei care vor bate cel mai bine-n...
(Minge)

4. Ca o mamă în braţe ne poartă,


De suntem vinovaţi - nu ne ceartă.
Planetă, Planetă albastră
Tu ne eşti, tu rămîi doar a noastră!
Ce frumos, ce drag, ce sfânt
Pentru noi i-acest...
(Pămînt)

5. Toate iarna în pădure


Doarme dus într-un bîrlog,
Nu vrea miere, nu vrea mure,
De ce n-o fi vrînd mă rog?
Fiindcă-i frig şi doarme dus
În bîrlog bătrînul...
(Urs)

6. În noapte licăresc luminiţe


Argintii şi colo şi ici,
Sunt cioburi de raze de lună?
Sau poate că sunt...
(Licurici)

S-ar putea să vă placă și