Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Şi totuşi, alcoolul este un drog!

Prof. Mustată Nicoleta


Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic “Gheorghe Balș“, Adjud
Disciplina: Consiliere si orientare
Clasa: a IX-a
Modulul: Calitatea stilului de viaţă
Titlul lecţiei: Şi totuşi, alcoolul este un drog!
Tipul lecţiei: Dobandire de noi cunostinte
Durata: 100’
Locul de desfăşurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE:
Explorarea resurselor personale care influenţează planificarea carierei.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1 Argumentarea importantei încrederii în sine, pentru evolutia personala
1.2 Examinarea caracteristicilor specific adolescentei

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive :

 stabilirea motivelor consumului de alcool;

 identificarea factorilor de risc ai consumului de droguri;


 clasificarea efecteler consumului de droguri;

 constinetizarea riscurilor consumului de alcool;

 argumentarea necesitatii evitarii consumului de alcool.

Psihomotorii:
 Așezarea corectă în pagină
 Scrierea corectă și lizibilă pe caiete și tablă

Afective :
 Participarea activă la lecție
 Stimularea motivației pentru studierea cu plăcere a matematicii.
 Manifestarea interesului și curiozității

Metode de învăţământ:
 Conversaţia euristică
 Explicaţia
 Exemplificarea
 Problematizarea
 Descoperirea dirijată

Forme de organizare a clasei:


 Pe grupe
 Individuală

Resurse:

 materiale: fotocopii ale fiselor de lucru, coli A4 şi A3, markere, flip-chart, materiale
Power Point, aparatură audio - video

 procedurale: Brainstorming, Metoda ciorchinelui, Gândiţi – lucraţi în perechi –


comunicaţi, Eseul de cinci minute, conversaţia, expunerea, exerciţiul

 de timp: 100 de minute.


Desfasurarea lectiei
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
activităţii Metode şi Forme de
(durata) procedee organizare
Moment Asigură un climat favorabil Elevii se pregătesc Conversaţia Colectivă
organizatoric desfăşurării lecţiei; verifică pentru ora de
(4 minute) resursele materiale dirigenţie
Captarea Se solicită elevilor să Elevii completează Brainstorming Individuală
atenţiei completeze fraza: “Pentru răspunsul pe fişe
(10 minute) mine, un stil de viaţă individuale.
sănătos, înseamna...”.
Răspunsurile sunt
consemnate pe foi de flip-
chart.
Profesorul împarte elevii în Elevii realizează Metoda Activitate de
grupe de câte 4 şi îi solicită organizatorul grafic ciorchinelui grup
să realizeze un organizator solicitat.
grafic pornind de la cuvântul
alcool. (Anexa 1)
Anunţarea Profesorul anunţă tema, Elevii sunt atenţi la Expunerea Colectivă
temei, scopului scopul şi obiectivele lecţiei, explicaţiile
şi obiectivelor motivând necesitatea profesorului.
(4 minute) abordării unei astfel de teme
la vârsta adolescenţei.
Desfăşurarea Se prezintă setul de Elevii urmăresc
lecţiei comportamente ale sănătaţii prezentarea Power Conversaţia Colectivă
Comportamente dupa Serafino (1994) (Anexa Point
ale sănătăţii 2) şi se confruntă cu
(7 minute) răspunsurile elevilor.
Motive care Se solicită elevilor să Elevii colaborează în
determină realizeze o listă cu motive vederea realizării Exerciţiul Activitate de
consumul de care determină consumul de sarcinii primite. Conversaţia grup
alcool alcool. Dacă nu sunt puse în Prezintă
(20 minute) evidenţă de către argumentatrezultatel
elevi,profesorul accentuează e activităţii de grup.
diverse motive ale Sunt discutate
consumului de alcool: asemănările,
1) este o metodă deosebirile între
rapidă şi placută de a opinii şi sunt
modifica emoţiile, completate
sentimentele, stările de informaţiilede către
dispoziţie în general profesor.
2) teama faţă de ceva,
în aşteptarea unui lucru
placut(celebrare,
sărbătorire), în aşteptarea
unui lucru neplăcut, temător.
3) convingerea că a consuma
alcool, este ceva plăcut, că
poţi deveni mai comunicativ,
mai sociabil,
4) curiozitatea,
5)dorinţa de a imita pe cei
mari,
6) influenţa grupului
7) rezolvarea aparentă a unor
situaţii de criză prin
alungarea temporară a
stresului

Factorii de risc Profesorul expune într-o Elevii urmăresc


ai consumului prezentare Power Point expunerea şi caută să Expunerea Colectivă
de alcool principalii factori de risc ai ofere exemple pentru Conversaţia
(15 minute) consumului de alcool: fiecare categorie de
-factori individuali factori de risc.
/interpersonali
- factori care ţin de
“grupuri de egali”
- familia ca factor
- comunitatea ca factor
- şcoala ca factor.
Solicita elevilor să ofere
exemple pentru fiecare
categorie în parte
Efectele Profesorul diriginte prezintă Elevii sunt atenţi la Expunerea Colectivă
alcoolului efectele alcoolului, atâtde explicaţiile
(20 minute) scurtă durată, cât şi pe profesorului.
termen lung (Anexa 3).
Sunt prezentate ca efecte şi:
cauza unor accidente de
circulaţie, riscul de a avea
raporturi sexuale neprotejate,
violenţa si agresivitatea.
Se solicită elevilor să lucreze Elevii Exerciţiul Activitate de
în grup pentru elaborarea colaboreazăpentru grup
unei “ştiri TV” privind unul elaborarea ştirii .
din ultimele trei efecte Un raportor al
menţionate fiecărui grup,
prezintă produsul
grupului
Elevii sunt rugaţi să
stabilească individual o listă Lucrează în perechi, Metoda Activitate de
de argumente pro - contra comunică şi prezintă “Gandiţi- grup
consumului ocazional de concluziile. lucraţi în
alcool. perechi–
Sunt solicitaţi să comunice comunicaţi
între ei, să – şi completeze
lista, după care să se decidă
asupra unei opinii pro sau
contra.
Sunt discutate concluziile.

Fixarea Profesorul solicită elevilor Elevii colaborează Metoda Activitate de


cunoştinţelor din grupele iniţiale să pentru realizarea ciorchinelui grup
(10 minute) completeze organizatorul sarcinii solicitate şi
grafic de la începutul orei, pe desemnează un
baza celor învăţate. raportor pentru
prezentarea
produsului final
Stabilirea feed- Se solicită răspuns la Elevii combat Exerciţiul Individuală
back-ului intrebarea “Ce răspuns ai argumentul oferit.
(7 minute) da, dacă ar trebui să
combaţi argumentul…”
(Anexa 4)
Evaluarea Solicită elevilor sa precizeze Elevii îndeplinesc Individuală
activităţii un lucru învătat, o întrebare sarcina solicitată
(3 minute) şi un comentariu.
Extinderea Se cere elevilor ca până la Eseul de 5 Individuală
activităţii următoarea oră: minute Activităţi de
- să scrie un scurt eseu cu grup
tema: “Alcoolul – pericolul
de lângă noi!”
- patru grupe vor realiza un
poster cu efectele alcoolului
- trei grupe vor realiza câte o
reclamă originală antialcool
ANEXA 1

ALCOOL

ANEXA 2

Setul de comportamente protectoare ale sănătătii (Serafino, 1994)


 a dormi între 7 şi 9 ore
 a lua micul dejun regulat
 a nu consuma alimente între mese
 menţinerea greutăţii între limite normale
 a nu fuma (active sau pasiv)
 a nu consuma alcool, decât ocazional
 a face exerciţiifizice regulat
ANEXA 3 ALCOOLUL

Alcoolul este un drog uşor accesibil şi cel mai des întâlnit ca substanţă de abuz, urmat la
mică distanţă de tutun şi cafea. Însă, dacă utilizarea lui este larg răspândită, acest lucru nu
înseamnă că este şi sănătos să-l folosim.
Alcoolul tulbură activitatea sistemului nervos astfel: modul de a gândi, a simţi, a vorbi
sau a se mişca al oamenilor. De aceea, multe dintre efectele consumului de alcool sunt
periculoase sau chiar fatale.
Efecte:
● De scurtă durată, întâlnite imediat după consum ca:
- răspunsuri încetinite faţă de mediul ambiant,
- uşoară relaxare,
- logoree verbală,
- scăderea coordonării şi a capacităţii de a gândi limpede,
- alterarea temporară a memoriei,
- vomă,
- tulburări de vedere şi echilibru,
- pierderea cunoştinţei,
- comă,
- deces,
- accidente diverse (de muncă, de circulaţie sau casnice) etc.
● Unele de lungă durată care se întâlnesc la un consum cronic:
- alcoolismul,
- pierderea memoriei,
- deteriorarea creierului,
- ulcer,
- ciroză hepatică,
- cancer,
- boli de inimă,
- malnutriţie etc.
ANEXA 4

Ce răspuns ai da, dacă ar trebui să combaţi argumentul…


1)…toată lumea bea.
2)…eşti slab dacă nu poţi bea mai mult.
3)…dacă bei, arăţi că eşti stilat.
4)…nu stii să-ţi trăieşti viaţa dacă nu bei.
5)…dacă nu bei, nu poţi fi prietenul nostru.
6)…numai tocilarii şi proştii nu beau.
7)…şi aşa viaţa este scurtă. Măcar plăcerea de a bea să o avem.

BIBLIOGRAFIE:

1) Consiliere si orientare – Ghid de educatie pentru carieră; Gabriela Lemeni, Mircea


Miclea, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004
2) Proiecte didactice pentru promovarea gândirii critice- Cluj 2007-Asociaţia Lectura şi
Scrierea pentru Dezvoltarea Gândirii Critice România, Coordonator Maria Kovacs
3) Suportul de curs de la Cursul de formare “Gândire critică Învăţare activă”
4) Dirigenţia şi consilierea - ghid metodologic, Alexandru Gheorghe şi alţii,Editura
“Gheorghe Alexandru”, Craiova 2004

S-ar putea să vă placă și