Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE LECTIE Data :03.06.2013 Unitatea Scolara :Scoala gimnaziala nr.

280,CMBRAE ,Cabinetul de asistenta psihopedagogica Clasa :a -V-a Profesor :Zaharia T.Mariana Sofia Aria Curriculara :Consiliere si orientare Disciplina :Consiliere si orientare Unitatea de invatare :Autocunoasterea si dezvoltarea personala Subiectul lectiei :Autocunoasterea Tipul lectiei : Invatare de noi cunostinte Timp :45 minute Interval orar:14.15-15.00 Competente generale :Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine Competente specifice: 1.1 Sa identifice situatii in care se manifesta stima de sine Scopul lectiei:Invatarea de noi cunostinte precum autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine. La sfarsitul lectiei elevii vor fii capabili sa : Obiective operationale cognitive : -sa isi dezvolte abilitati de autocunoastere si intercunoastere -Sa recunoasca experiente care dezvolta o imagine de sine pozitiva ,respectiv negativa Obiective afectiv atitudinale : -optimizarea increderii in sine -sa aiba o atitudine participativa in dialogul cu clasa si profesorul Obiective psihomotorii : -colaborarea cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice Strategia didactica :

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 1

Resurse procedurale : Exercitiu de spargere a ghetii ,harta inimii,studiul de caz ,converstia ,explicatia , chestionarul ,tema pt acasa

Resurse materiale :Prezentare power point ,fise de lucru ,chestionarul, fisa de evaluare a activitatii Forme de organizare : pe echipe ,frontal ,individual si pe grupe Bibliografie : -Traian Cosma ,Ora de dirigentie in gimnaziu .Indrumari si texte in sprijinul profesorului diriginte,Editura Didactica si Pedagogica R.A.,Bucuresti,2007 -Programa scolara pentru Aria Curriculara Consiliere si Orientare pentru clasa a V-a ,aprobata prin ordinul ministrului ,Nr.5286/09.10.2006 -Alexandru Gheorghe si altii ,Dirigentia si Consilierea .Ghid metodologic ,Editura Gheorghe Alexandru,Craiova ,2004 -Gabriela Lemeni ,Mihaela Porumb ,Consiliere si Orientare .Ghid de educatie pentru cariera . Activitati pentru clasele V-VIII,Editura ASCR TIPUL LECTIEI :ACHIZITII DE NOI CUNOSTINTE ETAPE ,DESFASURAREA LECTIEI Etapele lectiei 1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate 5min. Activitatea profesorului Se stabileste prezenta elevilor prin intermediul unui exercitiu de spargere a ghetii .Intreaga activitate este dirijata de profesor cu ajutorul TIC. Se verifica existenta resurselor materiale. Verifica modul in care elevii si-au facut tema Adreseaza intrebari frontal si individual privitor la temele studiate anterior Va plac orele de consiliere? Ce a-ati facut ultima oara in ora de consiliere ? A-ti vrea sa mai participate si la alte astfel de activitati ? Activitatea elevilor Elevii se impart in echipe de cate 2 si se prezinta Observatii Pe perechi de cate 2

2.Verificarea temei 3min 3.Reactualizarea cunostintelor 2min.

Elevii prezinta tema ,daca au avut ceva de pregatit Elevii raspund si dau informatii in legatura cu activitatea anterioara

Individual sau echipa ,dupa caz frontal

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 2

4.Captarea atentiei /Discutie introductive 2min.

5.Anuntarea continutului si a obiectivelor 2min. 6.Dirijarea invatarii 26min.

Se stabilesc cateva reguli de comunicare pentru aceasta ora dar si pentru situatiile de grup . Fiecare parere trebuie ascultata Nimeni nu este intrerupt Toate intrebarile au rostul lor Nimeni nu este criticat Fiecare are dreptul sa fie ascultat Nimeni nu rade de colegul lui Se anunta titlul lectiei ,obiectivele

Elevii sunt atenti la reguli

Frontal

Elevii primesc materialele de lucru

individual

Se prezinta cele trei concepte :autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine Autocunoasterea este Activitate completare individuala afisei harta inimii Se prezinta conceptul de imagine de sine Se face prezentare materialului in power point ,,Ratusca cea urata Se impart elevii in grupuri si se dau sarcini diferite pt fiecare grup. Se prezinta conceptul de stima de sine Se trece individual la completarea chestionarului ,,stima de sine . Se face interpretarea chestionarului Li se cere elevilor sa completeze o fisa in care vor preciza ce le-a placut

Elevii participa in mod activ,asculta profesorul,completeaza individual harta inimii,sunt atenti la prezentarea conceptului de imagine de sine,privesc si asculta cu atentie materialul ,,Ratusca cea urata,primesc fisele si indeplinesc sarcinile de grup. Elevii asculta ultimul concept stima de sine ,si completeaza individual chestionarul despre stima de sine,fiecare isi calculeaza punctajul apoi li se prezinta interpretarea daca au o stima de sine ridicata sau scazuta . Elevii dau feedback la activitatea din data de 03.06.2013

individual

grup

individual

7.Asigurarea feedbackului 3minute

individual

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 3

8.Tema pentru acasa 2min.

in lectie Profesorul da explicatii Elevii primesc fisa cu individual privind tema pentru acasa tema pt acasa pt a . Se impart fise cu tema continua activitatea de ,,Eu sunt cineva autocunoastere si acasa careElevii sunt rugati sa bifeze fisa sis a o aduca pentru urmatoarea ora. Scenariul didactic : CINE ETI, CINE SUNT ?

Exercitiu de spargere a ghetii: Activitate de intercunoastere: se formeaz grupe de cte doi, fiecare i pune celuilalt ntrebri pentru a-l cunoate, dup aceea trebuie s prezinte colegul la celelalte grupuri formate; Observaii: copii nu au voie s se jigneasc;

Stabilirea regulilor de comunicare pentru aceasta ora dar si pentru situatiile de grup . Fiecare parere trebuie ascultata Nimeni nu este intrerupt Toate intrebarile au rostul lor Nimeni nu este criticat Fiecare are dreptul sa fie ascultat Nimeni nu rade de colegul lui Cuvintele cheie :autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine Autocunoasterea procesul de explorare si structurare a propriilor caracteristici (abilitati, emotii, motivatie, atitudini, credinte, mecanisme de aparare si adaptare) in urma caruia rezulta imaginea de sine a persoanei. Activitate individuala completarea hartii inimii ,exercitiu de autocunoastere.

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 4

Harta inimii

A 1 . 2 . 3 4 1 . 2 . 3 4

1 . 2 . 3 4

1 . 2 . 3 4

D C

Nume:

Cerina: completeaz spaiile inimii astfel: ABCDcel puin 3 caliti personale care ii plac cel mai mult; cel puin 3 lucruri din viaa ta pe care i-ar plcea s le schimbi; cel puin 3 lucruri pe care le faci bine; cel puin 3 cuvinte care i-ar plcea s se spun despre tine;

Imaginea de sine este modul in care o persoana isi percepe propriile caracteristici fizice, cognitive, emotionale, sociale si spirituale.
Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia Page 5

este o reprezentare mentala a propriei persoane; nu reflecta intotdeauna realitatea (subevaluare/supraevaluare); se dezvolta pe parcursul vietii din experientele pe care le are copilul, aprecierile si reactia/atitudinile persoanelor semnificative fiind esentiale; (procesul de formare a identitatii copilului)

Activitate de grup Studiu de caz Se prezinta materialul in power point ,,Ratusca cea Urata se dau fisele ,se impart elevii pe grupe ,, Pe un taram indepartat traia o mama rata. Ea avea 5 oua si astepta cu nerabdare ziua cand aveau sa iasa puisorii. Intr-o zi, pe cand clocea linistita ouale, a vazut rostogolindu-se spre ea un alt ou. Era putin mai mare decat celelalte. Ce se intamplase? Mm, bine! s-a gandit ea. Inca un copil inseamna mai multa bucurie in casa! L-a asezat si pe acela in cuibar si a continuat sa le cloceasca. Intr-o zi frumoasa de primavara au inceput sa iasa puii din oua: toti erau pufosi si aurii, numai unul era mare, urat si cenusiu.Mama rata l-a iubit la fel ca pe ceilalti; ratustele insa il necajeau, radeau de el, il aratau cu degetul de parca ar fi fost o sperietoare. Ratusca cea Urata , caci asa ii spuneau, se intrista si nu mai manca, nu se mai juca cu ceilalti; statea retrasa si ofta. Intr-o buna zi, mama rata suparata de suferinta Ratustei , a luat-o de aripa si au plutit impreuna la marginea lacului. De ele s-au apropiat zambind niste lebede. Ce frumoase sunt! De-as putea si eu sa fiu ca ele! a suspinat trista Ratusca cea Urata. Mama rata le-a privit mirata intai pe lebedele care se apropiau gratioase, apoi pe fiica ei, Ratusca cea Urata. Intr-o clipa a inteles. Uita-te in oglinda apei!, a indemnat-o Mama Rata. Si fiica ei a ascultat-o. Din apa o privea o lebada frumoasa, cu pene albe ca neaua. Toti puii de lebada sunt gri si urati. Analiza 1.Ce gandea si ce simtea fata de sine Ratusca cea Urata? 2.Cum ajunsese la aceasta parere? 3.Cum se simtea alaturi de fratii ei? 4.Ce a ajutat-o sa vada realitatea? 5.Cum credeti ca s-ar evalua acum Ratusca cea Urata? 6.Formulati un mesaj referitor la aceasta povestire. Grupa 1 rezolva sarcinile individual,Grupa 2 rezolva sarcinile in grup ,Grupa 3 deseneaza pe coli A4 ce au inteles ei ca reprezinta imaginea de sine .

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 6

Stima de sine se refera la modul in care ne consideram ca persoane in raport cu propriile asteptari si cu ceilalti; -Stima de sine pozitiva este sentimentul de autoapreciere si incredere in fortele proprii; Modul n care ne evaluam pe noi nsine Cat de buni ne consideram n comparatie cu: Propriile asteptari Asteptarile celorlali Este dimensiunea evaluativa si afectiva a imaginii de sine Este determinata, cel putin n aceasta etapa , preponderent de mesajele venite din exterior Se completeaza chestionarul pentru stima de sine .
Stima de sine Instructaj Alege unul dintre raspunsurile la intrebarile |afirmatiile de mai jos .Incearca sa fii cat mai obiectiv .Marcheaza raspunsul cu un X . 1.Accept cu usurinta aprecierile si rugamintile celorlalti fara sa ma jenez 2. Intru usor in contact cu alte persoane 3. Chiar daca imi exprim dezacordul fata de spusele cuiva,acest lucru nu-mi afecteaza respectul pentru acea persoana . 4.Nu incerc sa I fac pe altii sa se simta vinovati . 5.Nu am nevoie sa le demonstrez altora ca sunt mai bun ca ei . 6.Ma bucura succesul altora . 7.Nu ma simt inferior in comparative cu altii. 8.Intr-o relatie ma centrez pe punctele tari ale acelei persoane ,nu pe slabiciunile ei. 9. Consider ca o persoana este bine intentionata pana cand se dovedeste contrariul . Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia Page 7 De accord Partial de accord Dezacord

10.Rar se intampla ca unele actiuni anterioare sa ma faca sa ma simt vinovat. 11.Lupt pentru ideile si punctele mele de vedere. 12.Ma consider o persoana onesta . 13.Nu ma simt jignit atunci cand altii au idei si puncte de vedere diferite de ale mele . 14.De cele mai multe ori problemele reprezinta o provocare pentru mine . 15.Nu caut sa profit de pe urma altora. 16.Uneori fac pe martirul. 17.Uneori imi place sa fiu singur . 18.Nu ii dau pe altii la o parte . 19.Indraznesc sa imi admit greselile . 20.Am incredere in mine si in judecata mea . 21.Uneori ma tem de viitor . 22.Nu ma supar din orice . 23.Nu reactionez inadecvat atunci cand sunt invins sau dezamagit. 24.Sunt o persoana bine organizata (din punct de vedere interior ).Cand am decis sa imi schimb un anumit obicei ,reusesc sa fac acest lucru . 25.Sunt uneori invidios. 26.Uneori sunt gelos . 27.Uneori ma simt plictisit. 28.Nu-mi este teama sa mi dezvalui cele mai profunde sentimente . 29.Nu-I blamez pe altii pentru problemele mele . 30.Mi se pare usor sa-I apreciez si sa-I multumesc pe ceilalti .

Aduna X-urile din fiecare coloana si scrie totalul dedesupt . Pentru coloana 1 punctele se inmultesc cu 3 si se adauga X-urile de pe coloana 2 .Punctele de pe coloana 3 nu conteaza .Se face totalul . Peste 70 de puncte indica o stima de sine ridicata ,insemnand ca te simti bine cu tine insuti si cu ceilalti . Daca ai mult sub 70 de puncte ,acesta indica o stima de sine scazuta. Considera acest exercitiu o provocare incitanta pentru autocunoastere! Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia Page 8

Feedbackul de sfarsit consta in completarea acestui chestionar

CHESTIONAR

1. Dai o not activitii desfurate.

2. Ce v-a plcut?

3. Ce nu v-a plcut?

4. Credei c v-a fost util? Dac da, de ce?

Tema pentru acasa

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 9

ANEXA :PREZENTAREA POWER POINT FOLOSITA

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 10

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 11

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 12

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 13

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 14

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 15

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 16

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 17

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 18

Unitatea de invatamant : Profesor :Zaharia T.Mariana Sofia Clasa: a V a An scolar: 2012-2013 CONSILIERE I ORIENTARE Planificare anuala

Nr.crt. 1.

Modulul Autocunoastere si dezvoltare personala Comunicarea si abilitatile sociale Managementul informatiilor si al invatarii Planificarea carierei Calitatea stilului de viata Total ore

Semestrul1 Nr.de ore 4

Semestrul2 Nr.de ore 5

Anual Nr.de ore 9

2.

3.

4. 5.

1 3 14

1 7 22

2 10 36

Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia

Page 19

Extras din programa scolara pentru clasa a 5-a : Obiective cadru/Competente generale
1. Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine 2. Dezvoltarea abilitatilor de interrelationare n contexte variate 3. Dezvoltarea abilitatilor de utilizare a informatiilor n procesul de nvatare 4. Dobndirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei 5. Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate

Obiective de referinta/Competente specifice si exemple de activitati de nvatare


Modulul 1. Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata

de sine

1.1 sa identifice situatii n care se manifesta stima de sine


- activitati dirijate si semidirijate pentru cunoasterea de sine si pentru inter-cunoastere; - scurte povestiri, ntmplari neobisnuite pentru evidentierea stimei de sine a unor persoane sau personaje; - lucru n echipa: ce este stima de sine (ce spun expertii,definitii personale, catrene, ghicitori, refrene);

1.2 sa exemplifice caracteristici specifice preadolescentei


- benzi desenate, colaje cu tema: Eu copil, eu acum.

Continuturile nvatarii
1. Autocunoastere si dezvoltare personala 1.1 Autocunoastere Stima de sine: ce este stima de sine si n ce situatii se manifesta. Atitudinea pozitiva fata de propria persoana 1.2 Schimbare, crestere, dezvoltare Caracteristicile preadolescentei: schimbarile fizice, dezvoltarea personalitatii, relatiile cu colegii,asteptari Proiect didactic ,inspectie titularizare 2013, realizat de Prof.Zaharia T.Mariana-Sofia Page 20

S-ar putea să vă placă și