Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:13.01.2022
UNITATEA SCOLARA: SCOALA GIMNAZIALA “STEFAN ISPAS” MAGLAVIT
PROFESOR : DUMITRU VALENTIN
UNITATEA DE INVATARE: AUTOCUNOASTERE
TEMA : IMAGINEA DE SINE, STIMA DE SINE
CLASA a V a
TIPUL LECTIEI : FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
DURATA ACTIVITATII: 50 DE MINUTE
Competente generale:
-Dezvoltarea constiintei de sine si a atitudinilor positive fata de sine si de ceilalti
-Dezvoltarea deprinderilor de relationare pozitiva in vederea cresterii nivelului de responsabilitate sociala
Competente specifice:
-Sa caracterizeze elementele dezvoltarii personale (imaginea de sine , cunoasterea de sine, stima fata de
sine,imagiea corporala)
-sa utilizeze in relationarea cu sine si ceilalti metodele de comunicare pozitive
Obiective:
- Sa recunoasca ca fiecare are puncte tari si puncte slabe, care de fapt constituie elementele ce ii dau
unicitate individului
- Sa constientizeze ca valoarea personala nu este schimbata de evenimente sau persone, indiferent daca
suntem acceptati sau nu de ceilalti
- Sa deifineasca stima de sine pozitiva si stima de sine negativa
- Sa cunoasca factorii care ajuta la cresterea stimei de sine
- Sa relationeze armonios cu cei din jur
- Sa afle cat mai lucruri despre ei prin intermediul jocului si interactionand cu ceilalti
Materiale didactice : coli A4, panou, carioca, creioane colorate, fise de lucru
Metode si procedee: conversatia, jocul de rol, problematizarea, explicatia, argumentarea
DESFASURAREA ACTIVITATII
ACTIVITATEA PROFESORULUI:
-Pregatirea pentru inceperea orei
-Salutul
-Prezenta
ACTIVITATEA ELEVILOR
-Elevii se aseaza in banci elevii saluta
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, pe grupe, individuala
CAPTAREA ATENTIEI: fiecare persoana se va prezenta si va realiza o miscare specifica pe care toti o vom imita
ACTIVITATEA ELEVILOR: elevii executa miscarile
ACTIVITATEA PROFESORULUI: dupa ce fiecare se prezinta intr –un mod unic anunt tema si competentele
urmarite
ANUNTAREA TEMEI: Astazi vom discuta despre stima de sine ca parte importanta in procesul de autocunoastere.
Vom descoscoperi cum suntem si cum ne percep cei din jur. Ce este stima de sine? Dar autocunoasterea? Cine
sunt eu? Cum ma vad ceilalti?
COMUNICAREA NOILOR CUNOSTINTE:Autocunoasterea este procesul prin care persoana umana isi raspunde la
intrebarea Cine sunt eu? , ea conducand la formarea unei reprezentari mentale despre propria persoana
( imaginea de sine) Imaginea de sine poate fi divizata in trei componente : imaginea de sine fizica , imaginea de
sine psihica si sociala .Imaginea de sine presupune constientizarea a cine sunt eu si ce pot face eu
Imaginea de sine se modifica in timp deoarece persoana o data cu trecerea timpului isi schimba infatisarea,
dobandeste noi abilitati, noi atitudini, sentimente valori. Si totusi desi imaginea de sine este intr- o continua
dezvoltare, orice om este sigur ca este cel de acum cateva zile sau de acum cativa ani. In stransa legatura cu
imaginea de sine se afla stima de sine care este o dimensiune fundamentala pentru orice fiinta umana indiferent
ca este copil adult sau varstnic, indiferent de cultura statut social , personalitate sau abilitati. Stima de sine se
refera la modul in care ne evaluam pe noi insine, cat de buni ne consideram in raport cu propriile asteptari sau cu
ceilati. Stima de sine pozitiva este sentimentul de autoapreciere de incredere in fortele proprii. Copiii cu stima de
sine pozitiva reusesc sa se adapteze mai usor intr-un grup si au rezultate mai bune la invatatura. In schimb copiii
cu o stima de sine scazuta se simt nevalorosi si cred despre ei ca nu sunt buni de nimic astfel intampina probleme
de adaptare si nu au curajul sa experimenteze lucruri noi.
Pentru a afla cat mai multe lucruri despre noi va propun urmatoarele tipuri de activitati:
ACTIVITATEA NR 1
Puncte tari si puncte slabe. Fiecare elev isi deseneaza conturul palmei pe foaia pe care aprimit-o. Pe degetele
desenate vor scrie puncte tari iar in palma 5 puncte slabe. In cazul elevilor care nu reusesc sa gaseasca 5 puncte
tari/ slabe, vor primi ajutor de la colegi. Se poate folosi metafora: De fiecare data cand judecam pe cineva, aratam
cu degetul spre cineva, sau aratam pumnul spre cineva, inchidem degetele, deci ne ascundem caliatile. Fiecare
persoana are puncte tari si puncte slabe iar o cunoastere mai buna a lor contribuie la cresterea stimei de sine.
ACTIVITATEA NR 2
Foaia de autograf.
Rog elevii sa se reprezinte printr-un desen si sa aduge o propozitie care sa descrie un lucru unic despre sine, o
preferinta, o dprindere, o realizare etc ( de exemplu imi lace salata , vorbesc bine italiana, ma descurc la jocurile
cu mingea). Cand toti au terminat colectez fisele intr-o punga, le amestec apoi le distribui la intamplare. Daca
cineva a extras fisa sa ii spun sa o schimbe. Propun elevilor sa gaseasca posesorul fisei si sa ceara un autograf
ACTIVITATEA NR 3
Steaua
Impart elevilor cate o foaie de hartie si un creion sau o carioca de culoare diferita, pentru a accentua faptul ac
fiecare este unic. Anunt elevii ca urmeaza sa –si reprezinte personalitatea printr-o stea. Fiecare isi va desena
propria stea alegand 5- 6 caracteristici importante ale personalitatii si scriindu-le pe fiecare din ele intr-o raza
separata a stelei. Rog elevii sa mearga in cerc si sa compare stelele. Cine va gasi o alta persoana care are aceiasi
raza, va scrie numele acelei personae langa raza respective a stelei. Rog elevii sa prezinte caracteristicile comune
ale personalitatii .
ACTIVITATEA NR 4
Bomboanele: fiecare elev este rugat sa ia bomboane dintr-un bol, dupa ce elevii s-au servit cu bomboane fiecare
trebuie sa spuna atatea lucruri positive despre sine cate bomboane a luat.
ACTIVITATEA NR 5
Eu sunt tu
- Alegeti –va un partener in 5 minute, trebuie sa aflati cat mai multe lucruri despre celalalt , dupa care
trebuie sa va prezentati ca fiind celalat.
Discutii( Cum v-ati simtit punand intrebari ? / Cum v-ati simtit pretinzand ca sunteti altcineva?/ Cum va simtiti
cand se prezinta in locul vostru?
ACTIVITATEA ELEVILOR
Elevii comunica cu colegul de banca pentru a afla cat mai multe despre el.
INCHEIEREA LECTIEI:
Se fac aprecieri legate de participrea la lectie si se cere un feedback legat de tema discutata si utilitatea
acestei activtati.
ACTIVITATEA ELEVILOR:
-Elevii asculat aprecierile si isi exprima parerea
-Saluta

S-ar putea să vă placă și