Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

SCOALA :
PROFESOR :
DATA :
CLASA : a IV-a
ARIA CURRICULARA: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
SUBIECTUL : Am drepturi și responsabilitați
TIPUL LECȚIEI: Predare-învățare

COMPETENȚE SPECIFICE:

EDUCAȚIE CIVICĂ
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni.
2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului.

LIMBA ȘI LITERATURA ROMĂNĂ


3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susţine o opinie referitoare la mesajul citit.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1- să identifice drepturi şi îndatoriri ale copilului;

O2- să recunoască situaţii diferite în care drepturile copilului nu sunt respectate, pe baza unor texte suport , propunând situaţii de rezolvare;

O3- să stabilească legătura dintre drepturi şi obligaţii;

O4-să evidenţieze importanţa respectării drepturilor şi obligaţiilor în contexte variate de viaţă;

O5-să recunoască drepturile/ responsabilitățile dintr-o fotografie sugestivă;

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : explicaţia, demonstraţia, problematizarea, conversaţia ,expunerea , explicația, lectura,ciorchinele

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : calculator,video-proiector, fișe, caiet, manual.


Conţinutul ştiinţific al lecţiei Tehnici de Forme de Mijloace de
Obiective Etapele lecţiei
organizare învăţământ
instruire

Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de cultură civică. individuală


1.Moment
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
organizatoric
lecţiei. conversaţia
Fragment din
Stimularea interesului copiilor se face prin intermediul „Cenușăreasa”
2.Captarea atenţiei unui fragment din filmul „Cenușăreasa” (min.20:32-
O2
21:32)

https://magazinweb.net/desene-animate-cenusareasa-
cinderella-1950-dublat-in-limba-romana.html
frontală
 .Credeți că au procedat corect mama vitregă
și surorile vitrege? De ce? (Nu, fiindcă
Cenușăresei i s-au încălcat drepturile.)
 Ce drepturi credeți că au fost încălcate în problematizare
cazul Cenușăresei? (Drepturile care au fost
încălcate sunt: dreptul la o viață decentă, a
dreptul la un nume – surorile vitrege o numeau
„Cenușăreasa”, dreptul de a nu fi constrâns la o
muncă ce poate să-i împiedice educația ori să-i
dăuneze sănătății, dreptul la odihnă, dreptul la
cea mai bună stare de sănătate, fizică sau frontală
mentală, posibilă)
individuală
Elevii vor indetifica ce drepturi i-au fost încălcate
Cenușăresei de către mama vitregă și surorile vitrege.

metoda
ciorchinelui

Se va anunţa titlul lecţiei : “Am drepturi și


responsabilități” –titlul se va scrie pe tablă și în caiet.

Ce credeți, de ce drepturi ați avut parte de dimineață ? problematizare Calculator-


Ce drepturi ale omului sunt importante pentru voi ?
Ce legătură poate fi între drepturi /responsabilități? a video-proiector

Prezentarea unui material PowerPoint cu informații


referitoare la drepturile și responsabilitățile copiilor.
3. Anunţarea temei frontala
şi a obiectivelor Cu toții avem nevoie de drepturi, pentru că acestea ne Expunerea
asigură supraviețuirea, dezvoltarea și protecția.
O4 Drepturile asigură faptul că suntem cu toții tratați în Explicația
mod egal și corect. observatia

Dar odată cu drepturile vin și ÎNDATORIRILE.


Responsabilitatea este atitudinea care presupune
obligația de a efectua un lucru, de a răspunde de ceva,
nu este o calitate înnăscută, se învață de la păarinți,
O2 4. Desfăşurarea bunici, profesori etc.

lecţiei Pentru o înțelegere mai clară a ceea ce înseamnă


responsabilitate proiectez un video scurt pe tema
aceasta.

Este important ca drepturile voastre să fie respectate, expunere Frontală


dar este la fel de important ca și voi să respectați
drepturile celorlalți.

 Copiii au dreptul să fie educați și


respnsabilitatea să invețe cât de mult pot și să îi
ajute și pe alții să învețe.
 Copiii au dreptul să fie protejați de conflicte,
Calculator-
răutate, exploatare și neglijență și
responsabilitatea să nu se bată sau să fie răi video-proiector
unii cu ceilalți.
 Copiii au dreptul la un mediu curat, acasă, la
școală sau priunde s-ar afla și responsabilitatea
să facă tot ce pot pentru a avea grijă de mediu.
 Copiii au dreptul libertații gândului și a religiei
și responsabilitatea să respecte gândurile și Expunerea
religiile altor oameni. explicatia
 Copiii au dreptul la o îngrijire medicală
adecvată și resonsabilitatea de a avea grija de
ei înșiși.
 Copiii au dreptul să fie iubiți și respectați și
responsabilitatea să arate dragoste și respect
celorlalți.
 Copiii au dreptul să se relaxeze, să se joace, să
se implice într-o gamă largă de activități și
responsabilitatea să includă pe oricine în
jocurile și activitățile lor.

Proiectarea unui fragment din filmul “Amintiri din


Copilărie”de Ion Creangă.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/
Educatie%20Civica/Aramis/Partea%20I/manual.html-
studiu de caz
pag.57
problematizare
Identificarea personajului. Mama l-a rugat pe Nică să
a
legene copilul pentru că avea multă treabă, dar, pentru
că era foarte cald, el a plecat la scăldat.
Cum îl consideri pe Nică?
frontală
A procedat bine?

Orice drept este urmat și de o responsabilitate.


Completează enunțurile, evidențiind resposabilitățile
copiilor aflți în situațiile date.
 Un copil care vizionează un specatol de teatru
exercițiu fișe
are responsabilitatea….
 Copiii care participă la o petrecere este bine…
 Un copil care a împrumutat un obiect trebuie să
aiba grija…
 Dacă un copil călătorește cu autobuzul, atunci
trebuie… individuală
 Pe drumul de acasă spre școală este indicat…

O3
Se prezintă din manual câteva imagini sugestive
pentru drepturile și îndatoririle copilului, iar copiii vor
recunoaște dreptul/ îndatorirea sugerată de fotografie.
(pag.42)
Conversația
euristică
Elevii sunt împărțiți în 3 grupe. Fiecare grupă
O5 primește câte o fișă care cuprinde o povestioară ce Frontală manual
sugerează încălcarea unui drept. Elevii au sarcina de a
O1 găsi un drept încălcat , de care este privată persoana
din povestioară și să gasească o rezolvare pentru
sitiația respectivă.

4.Evaluarea GRUPA NR.1 pe echipe


“ – Eu nu mă mai duc cu oile, mamă! De două
luni de zile nu m-am dus la şcoală. Au să mă lase
repetent.
- Parcă dacă te duci nu te lasă! răspunse
femeia.
- N – auzi că nu mă lasă? zise băiatul necăjit.
- Păi, învaţă! zise femeia.
- Cum să învaţ?
O2 fișe
- Ia şi tu o carte când pleci cu oile şi învaţă!
- Ce carte, mamă, care carte? Nici citire n-a
vrut tata să-mi cumpere. Dacă m-ar lăsa să
mă duc la şcoală … “
(Marin Preda – Moromeţii)
1.Cui îi sunt încălate drepturile ?
2.Ce drept a fost încălcat ?
3.Găsiți o rezolvare situației din text. frontală
lectura

GRUPA NR. 2
“Era un frig cumplit. Ningea şi se făcea noapte. problematizare
Era cea din ultimă noapte a anului, noapte de Anul a
Nou. Pe frigul şi pe întunericul acesta mergea pe stradă
o fetiţă săracă, desculţă şi cu capul gol. Ea s-a aşezat
într-un ungher între două case.
A doua zi, dimineaţă, fetiţa zăcea moartă,
degerată de frig.
(H. C Andersen – Fetiţa cu chibriturile)

1.Cui îi sunt încălate drepturile ?


2.Ce drept a fost încălcat ?
3.Găsiți o rezolvare situației din text.

GRUPA NR. 3
„În vremea aceea puteai întâlni adesea pe Bulevardul
Temple un băiat de vreo unsprezece-doisprezece ani, care
era o adevărată întruchipare a ștrengarului. Purta pantaloni
lungi, bărbătești și o bluză femeiască. Dar nici pantalonii
nu-i avea de la taică-său și nici bluza de la maică-sa. Niște
oameni străini îl îmbrăcaseră, de milă, în acele zdrențe.
Totuși, băiatul avea și tată și mamă. Taică-său, însă, nu-i
purta de grijă, iar maică-sa nu-l iubea; astfel, pe drept
cuvânt, putea fi socotit orfan. […]”
(Mizerabilii- Victor Huho)
1.Cui îi sunt încălate drepturile ? frontală
2.Ce drept a fost încălcat ?
3.Găsiți o rezolvare situației din text.

Se vor face aprecieri cu privire la modul de


desfașurare a lecției.
5.Asigurarea
transferului

S-ar putea să vă placă și