Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Clasa a IV-a
Data: 12.02.2020
Disciplina: Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Drepturile copilului
Element de conţinut: Încălcarea drepturilor copilului
Tipul lecţiei: de predare-învăţare-evaluare
Obiective de referinţă:
1.1. să recunoască şi să folosească termeni specifici disciplinelor sociale
1.2. să-şi dezvolte vocabularul, utilizând corect concepte specifice educaţiei civice
3.3. să descrie şi să compare tipuri de relaţii şi atitudini sociale (colaborare,
competiţie, solidaritate, toleranţă, intoleranţă) pornind de la situaţii concrete
4.2. să formuleze şi să exprime opinii personale în aprecierea unor situaţii cu conţinut civic
Obiectiv fundamental: îmbogăţirea cunoştinţelor privind drepturile copilului
şi dezvoltarea capacităţii de soluţionare a unor cazuri privind încălcarea
acestora;
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevi vor fi capabili:
a) cognitive:
OCı – să enumere drepturile şi îndatoririle elevului;
OC2 – să identifice într-un text ce drepturi au fost încălcate;
OC3 – să formuleze enunţuri pro / contra în cadrul unei dezbateri colective, susţinându-le prin
argumente;
OC4 – să prezinte soluţii pentru rezolvarea cazului prezentat, sub forma unui text scurt;
OC5 – să ilustreze prin desen încălcarea anumitor drepturi;
b) motrice:
OM6 – să-şi dirijeze atenţia, în grupul de lucru, asupra sarcinii primite;
OM7 – să colaboreze cu membrii grupului în vederea realizării cerinţelor;
c) afective:
OA8 – vor participa cu interes şi plăcere la realizarea activităţii;
OA9 – vor dezvolta deprinderi de lucru în perechi, în grup şi individual.
STRATEGIA DIDACTICĂ : mixtă
a) metode şi procede: GLC (gândim, lucrăm, comunicăm), conversaţia euristică şi
examinatoare, explicaţia, exerciţiul, OG (organizator grafic) de tip comparativ, lucrul cu
manualul, lectura exlicativă, observarea sistematică, aprecierea orală şi scrisă;
b) mijloace de învăţământ: planşe didactice, fişe, coli de flipchart, markere, foi de bloc de
desen, foi A4, postituri, tabla, cretă colorată, manualul;
c) forme de organizare: frontală, în perechi, pe grupe, individuală;
INSTRUMENTE DE EVALUARE: fişe de lucru, autocorectarea, autoevaluarea, evaluarea
reciprocă.
Resurse:
 Bibliografice:
- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru educaţie civică, clasa a IV- a,
Bucuresti, 2006;
- Manualul de educaţie civică pentru clasa a IV-a, Dumitra Radu, Editura Aramis, 2006;
- Educaţie civică. Ghidul învăţătorului, Dorina Chiritescu (coordonator), Editura Atelier Didactic,
Bucureşti, 2005;
- Strategii activ-creative de predare-învăţare-evaluare în ciclul primar, Rodica Leonte şi Mihai Stanciu
(coordonatori), Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2004;
- Evaluarea elevilor la clasa a IV-a, Rodica Leonte, Gabriel Stan, Editura Casei Corpului Didactic,
Bacău, 2007;
 Temporale:
- durata lecţiei: 50 minute;
 Umane: învăţătoarea şi cei 16 elevi .

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimen- Obiec- Conţinut Strategia didactică Evaluare


tele tive Meto- Mijloace Forme
lecţiei de de
organi-
zare
A. EVO- • Solicit elevilor să se
CAREA OC2 gândească la următoarele: GLC în pere- Observarea
1. Capta- - ce drept i-a fost încălcat în postituri chi, comporta-
rea ultima perioadă; mentului
atenţiei - - de către cine a fost încălcat; frontală
5' - la cine a apelat pentru
rezolvarea situaţiei.
• Comunicaţi colegului
răspunsurile voastre.
• Solicit comunicarea câtorva
răspunsuri întregului colectiv
2. Enunţa- • Prezentarea în termeni tabla /
rea accesibili a noului conţinut. expu- planşă cu frontală
obiective- Pe parcursul orei vom discuta nerea obiecti-
lor - 2' despre încălcarea drepturilor vele
copilului. Va trebui: lecţiei
- să identificaţi într-un text ce
drepturi au fost încălcate;
- să ilustraţi printr-un desen
încălcarea anumitor drepturi;
- să prezentaţi soluţii pentru
rezolvarea cazului prezentat,
sub forma unui scurt text;
- să colaboraţi cu membrii
grupului în vederea realizării
cerinţelor.
3. Actua- • Verificarea calitativă şi conver- frontală Evaluez
lizarea OC1 cantitativă a temei. saţia noţiunile,
cunoştin- exami- cunoştinţe-
ţelor - 7' OC2 natoare le referi-
• Li se cere elevilor să fişe de în pere- toare la
enumere drepturile şi lucru chi, drepturile
îndatoririle care decurg din OG de şi îndato-
acestea în organizatorul grafic tip ririle
de tip comparativ, din fişă, în com- elevilor.
perechi. (anexa 1) parativ
• Se verifică corectitudinea cu
care au completat OG.
Apoi se compară cu OG de pe conver- tabla,
tablă / colile de flipchart cu saţia, cretă
răspunsurile corecte, astfel li se
oferă posibilitatea de a se
autocorecta şi autoevalua.
• Li se solicită elevilor să frontală
completeze în dreptul fiecărui exerci-
enunţ scris pe tablă cu A în ţiul,
dreptul celor adevărate şi F în
dreptul celor false (pe tablă sunt
scrise propoziţiile de la
exerciţiul nr. 1 din manual – p.
37)

B. REALI- • Se vor discuta mascotele de pe conver- tabla, frontală


ZAREA tablă: saţia cretă
SENSU-
LUI OA8 - un copil care râde, euristi-
4. Prezen- - un copil care plânge. că
tarea Unul se bucură de drepturi,
noului celălalt nu.
conţinut • Li se cere să fie atenţi la textul expli-
-5' care urmează să fie lecturat caţia
pentru a fi capabili să rezolve
cerinţele solicitate de către
cadru didactic, apoi se va alege lectura
mascota potrivită pentru expli-
personajul prezentat în text. cativă
• Lecturez textul intitulat
“Ştefan”. (anexa 2)

5. Dirija- • Cer elevilor să răspundă la conver- tabla, frontală Evaluez


rea învă- OC2 câteva întrebări pentru a mă saţia cretă capacitatea
ţării - 3' asigura că au înţeles textul. În euristi- de
acelaşi timp se va completa că, înţelegere a
ciorchinele de pe tablă. (anexa unui text
3) metoda lecturat şi
- Cum se numeşte personajul cior- de
principal prezentat în text? chi- argumen-
- Câţi ani avea? Cum era el? nelui tare a
- Cine avea grijă de el? Cum se drepturilor
purta cu el? ... care au fost
• Ce drepturi au fost încălcate în încălcate.
cazul lui Ştefan?
6. Obţine- • Clasa de elevi este împărţită în expli- foi de pe grupe Evaluez
rea OC2 4 grupe a câte 4 elevi. La caţia, bloc de capacitatea
perfor- OC3 împărţirea pe grupe se ţine cont desen, de a reda
manţei - OC4 de teoria inteligenţelor multiple prin desen,
15' OC5 (elevii cu aptitudini la educaţie exerci- foi A4, respectiv
OM5 plastică vor face parte din grupa ţiul, text scris
OM7 celor care trebuie să realizeze markere, sarcinile
OA8 un desen prin care vor ilustra culori solicitate.
OA9 drepturile care i-au fost
încălcate băiatului, iar cei cu
aptitudini lingvistice vor face obser-
parte din celelalte 3 grupe (2 varea
grupe, întrucât povestea lui siste-
Ştefan nu are sfârşit, vor găsi o matică
soluţionare a cazului), iar cea
de a 3 va trebui să conceapă o
scrisoare către o autoritate a
statului prin care să facă
cunoscută situaţia lui Ştefan.
În scrisoare trebuie să precizeze
informaţiile pe care doresc să le
primească şi să folosească
formulele de adresare potrivite.
7. Feed- • Se evaluează produsele obser- produ- frontală Evaluez
bak-ul - 5' activităţii pe grupe. Fiecare varea sele noţiunile,
grupă prezintă produsele siste- activităţii abilităţile,
activităţii. matică pe grupe atitudinile,
cunoştinţe-
le cu
privire la
încălcarea
drepturilor
copilului.
8. Evalua- • Se fac aprecieri orale asupra apreci- produ- frontală Evaluez
rea - 2' evoluţiei elevilor pe parcursul erea sele modul în
orei şi a modului în care s-au orală, activităţii care au
implicat în rezolvarea pe grupe rezolvat
cerinţelor. expli- cerinţele
caţia fiecare
grupă şi
nivelul de
implicare a
membrilor
în rezolva-
rea
acestora.
C. RE- • Solicit elevilor să dea exemple expli- caiet în Evaluez
FLECŢIA, OC2 din literatură (textele studiate) caţia, perechi capacitatea
9. Retenţia OC3 de copii cărora li s-au încălcat exerci- de selectare
- 5' drepturile. Apoi să prezinte, cu ţiul a celor mai
argumente, exemplele găsite. reprezentati
ve cazuri şi
capacitatea
de
argumenta-
re.
7. Tema Elevii îşi notează tema pentru expli- manual frontală
pentru acasă. - portofoliul, pagina 37 şi caţia
acasă - 1' de citit lecţia din manual.

ANEXA 1

Completaţi tabelul dat cu drepturile şi îndatoririle elevilor.

DREPTURI ÎNDATORIRI
ANEXA 2
Ştefan

Fulgi mari de zăpadă se aşezau nepăsători pe pământul îngheţat. Frigul te făcea să te simţi
trist, aşa cum se simţea Ştefan, un băiat mulatru, de 10 ani, a cărui mamă murise, iar tatăl fusese
arestat pentru un accident rutier şi urma să stea mulţi ani în închisoare.
Când a rămas singur, vecinul Manole s-a oferit să aibă grijă de el, promiţând că îl va îngriji ca
pe copilul său. Toate acestea au fost minciuni. Manole i-a făcut orfanului o viaţă de chin. Tot timpul îi
spunea „fiu de puşcăriaş”, „negrotei” şi „handicapat” (acesta şchiopăta în urma unui accident de
maşină). Singurul care se purta omeneşte era Marin, vărul său.
Chinul a venit sistematic. Mai întâi nu l-a mai lăsat la şcoală, apoi l-a pus la munci grele, şi
pentru că nu reuşea să le facă pe toate, a fost pedepsit să mănânce o dată pe zi şi să doarmă în grajdul
vacii.
Într-o zi Manole îl trimise la fântână să aducă apă. Nici nu apucă bine găleţile, când Ştefan
primi o lovitură puternică şi alunecă, lovindu-se cu gura de una dintre găleţi. Începu să sângereze. La
vederea sângelui Manole parcă turbă. Se repezi şi îi mai aplică vreo două lovituri de picior. Băiatul
reuşi cu greu să fugă.
Dimineaţa asta pământul părea mai rece ca niciodată. Ştefan umbla desculţ. Era pedeapsa
pentru că rupea „prea multă încălţăminte”.
Când ajunse la fântână, nu reuşi să scoată apa. Mâinile nu-l ascultau. Capul începu să-i vâjâie
şi o somnolenţă îi inundă trupul slăbit de foame şi frig. Se agăţă de cumpăna fântânii.
- Ştefane ce-i cu tine?
Era vocea Lidiei, fosta colegă de bancă. Ar fi vrut să-i răspundă, dar gura nu-l mai asculta.
- Cine te-a bătut în halul acesta? Ce-ai păţit? Observă că Ştefan leşinase. Cu inima cât un
purice ea fugi spre casă pentru a-l anunţa pe tatăl ei.
Când se întoarseră, băiatul nu mai era acolo. Plecase, dar nu acasă.
A plecat unde a văzut cu ochii. În mintea sa exista gândul că pe lume mai sunt şi oameni buni şi va
găsi pe cineva care să aibă nevoie de el.
Noaptea se lăsa uşor, iar Ştefan descoperi o portiţă în spatele căreia se aşeză să-şi odihnească
trupul. Somnul veni uşor şi băiatul căzu într-un vis adânc: visa că era cu tatăl său, că mergea la şcoală,
că nu mai avea nimic la picior …
Dintr-o dată se simţi zgâlţâit. Parcă cineva îl lovea. Doamne, iar îl bate? Lângă el se afla un
străin care încerca să-l trezească…

ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și