Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Profesor : Râmpu Claudia


Şcoala cu Clasele I-VIII Niţchidorf
Obiectul : Geografie generală
Clasa : a V-a
Subiectul : Relieful major al continentelor
Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a principalelor forme de relief ale
continentelor
Obiective operaţionale:
- elevii trebuie să reuşească să deosebească formele de relief majore după
caracteristicile fizice
- cunoaşterea de către elevi a caracteristicilor fizice a fiecărei forme de relief
major
- cunoaşterea modului de formare a reliefului major al continentelor
- cunoaşterea modului de utilizare a formelor de relief majore a continentelor
Tipul lecţiei : Comunicarea de noi cunoştinţe
Mijloace de învăţământ: Harta fizică a lumii ,Atlasul Şcolar. Manualul
Organizarea activităţii: colectiv, individual

Desfăşurarea lecţiei

Momentele Activitatea Activitatea elevului


lecţiei profesorului
Captarea Notează absenţii. Cere Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie.
atenţiei şi elevilor să-şi
pregătirea pregătească cele
pentru lecţie necesare pentru lecţie.
Verificarea Profesorul cere Răspunsuri individuale
cunoştinţelor elevilor să prezinte Formele de relief planetare sunt : continentele şi
formele de relief bazinele oceanice.
planetare. Continentele sunt părţile cele mai extinse ale
uscatului terestru. Ele sunt înconjurate de apele
mărilor şi ale oceanelor.
Continentele pământului sunt. : Asia, America de
Nord, America de Sud, Africa, Europa,
Profesorul pune Antarctica, Australia.
întrebări elevilor Elevii răspund acestor întrebări folosindu-se de
legate de poziţia hartă..
geografică şi de mări-
mea continentelor
Profesorul cere Oceanele Pământului sunt: O.Pacific, O.
elevilor să prezinte Atlantic, O.Indian, O. Ingheţat.
Oceanele Pământului
Altitudinea reprezintă înălţimea formelor de
În continuare relief raportată la nivelul mării, considerat a fi 0
profesorul cere m. Adâncimea se raportează şi ea tot la nivelul
elevilor să prezite ce mării. Cea mai mare altitudine se află în Asia în
este altitudinea şi Munţii Himalaya( vf. Everest 8848 m). cea mai
adâncimea. mare adâncime se află în O.Pacific ( Groapa
Marianelor –11022m)

Comunicarea Se notează pe tablă titlul noii lecţii Elevii notează în


de noi Profesorul prezintă principalele forme caiete.
cunoştiinţe majore de relief.

Muntele este cea mai înaltă formă de relief


ce depăşeşte de regulă 1000 m. Părţi
componente: poalele, versanţii, culmile şi
vârfurile. Caracteristice sunt şi văile,
depresiunile, trecătorile.Munţii s-au format
prin încreţire ( Carpaţii) sau prin erupţii Elevii urmăresc
vulcanice ( Vezuviu). Lanţuri muntoase figurile din
( Carpaţii, Alpii, Himalaya). Masive manuale
montane ( Masivul central Francez). Munţii
sunt mai puţin populaţi ca alte aşezări
omeneşti, importante din acest punct de
vedere fiind depresiunule.

Dealul este o formă de relief între 300-1000 Elevii participă


m altitudine. Sunt asemănătoare munţilor activ la lecţie.
dar au altitudini mai mici.Dealurile s-au
format prin cutarea stratelor, fragmentarea
unor podişuri, sau depunerea materialelor
transportate de râuri din munţi. Dealurile
sunt favorabile cultivării viţei de vie, a
pomilor fructiferi şi au în subsol zăcămnte Elevi urmăresc
de sare, cărbuni etc. în atlase şi pe
hartă, marile
Podişul este o formă de relief de peste 300m unităţi de relief
.sunt dominate de suprafeţe plane. S-au ale Pământului.
format fie prin tocirea unor vechi munţi , fie
prin umplerea unor mări, lacuri cu
sedimente. Pot fi acoperite cu păduri şi
păşuni.

Câmpia este cea mai joasă unitate a


uscatului.( 200-300 m ). S-au format prin
erodarea unor unităţi mai mari sau prin
depunerea de sedimente. Sunt favorabile
pentru aşezările omeneşti.
Profesorul dă exemple de forme majore de
relief.
Consolidarea Profesorul la hartă principalele unităţi de Elevii urmăresc
cunoştinţelor relief ale continentelor profesorul şi
harta .
Preocupări Elevii să-şi înveţe lecţia şi să copieze în Elevii notează în
pentru acasă caiete figurile ce reprezintă muntele, dealul caiete.
şi câmpia.

S-ar putea să vă placă și