Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt: Scoala Gimnazială Nr.16 Oradea


Profesor: Mészáros Szabolcs Tamás
Clasa: a VIII-a D
Data: 27. 10. 2020
Unitatea de învãţare: Relieful României
Lecţia: Depresiunea Colinară a Transilvaniei
Tipul lecţiei: mixtã

Competenţe generale:
1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3.Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru;
4.Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic;

Competenţe specifice:
1.1Recunoaşterea termenilor geografici şi utilizarea lor în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.2 Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale
3.4 Analiza comparativă a elementelor din realitatea geografică europeană după caracteristicile solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri;
4.2 Citirea hărţii şi utilizarea corectă a semnelor şi culorilor convenţionale;

Concepte operaţionale:
 Cognitive
C1: Definirea conceptelor din domeniu
C2: Identificarea factorilor
C3: Identificarea principalelor caracteristici

 Formative:
C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu manualul, harta şi suportul cartographic

 Atitudinale:
C5: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la relieful României
Evaluarea : formativ-ameliorativã

Obiective ale evaluãrii:


 Cognitive:
Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele unităţi de relief, trepte de relief, tipuri de relief,
Formative:
Oe2: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu manualul, harta, suportul cartografic
 Atitudinale:

Oe3: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Metode:
§ Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia,
§ Interactive: M3-comparaţia, M4-conversaţia examinatoare, M5-lucrul cu harta, manualul
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fişă de lucru
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã

Resurse:
- Umane- clasa a VIII-a D
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã
m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: Geografie, m3: Ed. Corint Geografie, Ed. Teora- izvoare cartografice: m3: harta manual,

m4: tabel manualul Ed. Corint


m5: harta fizica a României

Demers didactic

Secvenţele Conţinuturi Concepte Activitatea profesorului Activitatea elevului Res Res. Evaluare
didactice vizate operaţional . Pro
e mat c
Moment -absenţe -rãspund cerinţelor
organizatoric -organizeazã materialele şi clasa -pregãtesc materialele
-creeazã un climat cooperant solicitate
-se aşeazã la locurile
indicate
Reactualizarea -noţiuni şi Oe1 -solicită elevilor sa defineasca unitate -elaboreazã rãspunsuri M4 frontalã
cunoştinţelor/ concepte: de relief, treapta de relief, forme si -autoevalueazã
evaluare Unitate de relief, Oe2 tipuri de relief.
treapta de relief, -solicita elevilor sa prezinte M1 obs.
tip de relief Oe3 principalele unitati de relief din M6 sistematicã
România şi să le poziţioneze pe hartă
-apreciază, ierarhizează, laudă M5
Evocare Titlul lecţiei: -noteazã pe tablã titlul lecţiei şi -noteazã în caiete titlul M1
Depresiunea explică modul în care se va desfăşura lecţiei
Colinară a activitatea
Transilvaniei -organizeazã învãţarea

Dobândirea de -titlul lecţiei: -Asigurã:


noi cunoştinţe Depresiunea a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea -investigheazã harta fizică
Colinară a C1 -solicita elevilor să precizeze a României şi corelează cu M1
Transilvaniei Oe2 veciniile depresiunii cunoştinţele dobândite
-identificã caracteristicile principale anterior
ale reliefului respectiv M4 obs
C2 -investighează sursa şi m5 sistematicã
Oe2 identifică veciniile
C4 depresiunii respectiv M5
M1
-solicită elevilor investigarea resursei
C4 materiale m3 şi identificarea -investighează sursa şi m3 M5
Oe2 subdiviziunilor identifică subdiviziunile verificare
-identifică pe baza resursei materiale depresiunii M4 frontala
caracteristicile subdiviziunilor orala
C3 respective m4
C4 M1
Oe2 b) înţelegerea noilor conţinuturi M4
-cere elevilor să compare două unităţi - corelează informatiile din M5
de relief (Carpaţii şi Depresiunea sursă, compară şi prezintă
Oe2 Colinară a Transilvaniei) şi să asemănări şi deosebiri
găsească 2 asemănări şi 2 deosebiri m4 M5
folosind tabelul din manual M3
c) analiza
- solicită elevilor să formuleze un text
Oe3 de 3-5 rânduri în care să prezinte pe
C5 scurt Depresiunea Colinară a -se formuleazã opinii
Transilvaniei -se argumenteazã
d) sinteza
- formulează aprecieri cu privire la
importanţa regionarii elementelor de
relief
Asigurarea Solicită elevilor să rezolve fişa de -rezolvă sarcinile Fişa de
retenţiei şi a lucru -autoevaluează lucru,
transferului verificarea
Tema pentru Recomandã: aprofundarea -noteazã
acasã cunoştinţelor asimilate prin citirea
lecţiei acasã
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, -se raporteazã la aprecieri
ierarhizeazã, decide/noteazã
Fişă de lucru
Schița pe tablă

Erdélyi-medence (Depresiunea Transilvaniei)

A Kárpát-vonulat legnagyobb hegyközi medencéje:

- északon, délen és keleten a Kárpátok nagy körívben emelkedő hegyláncai határolják; de nem teljesen zárt, mert északnyugaton a
Szamos mentén, délnyugaton a Maros mentén, délen pedig az Olt mentén nyitott a Kárpátokon kívüli területek felé.

Szintén erre a vidékre jellemző a gázdóm szerkezet, melyek kupolái alatt gazdag földgáztartalékok találhatók.

A Maros és Szamos vízrendszeréhez tartozó folyóvizek a viszonylag puha üledékes rétegekbe könnyen bevágódtak, kialakítva a völgyek
és dombvonulatok mai arculatát. Ezért az Erdélyi-medencére tagolt dombvidéki domborzat jellemző.

Az Erdélyi-medence területén négy tájegységet különítünk el:

-a hegyaljai övezet a Kárpátok lábainál (peremvidéki medencék, hegylábi dombságok)

-Szamos-menti-dombvidék

-Erdélyi-Mezőség

-Küküllőmenti-dombvidék.

Az Erdélyi-medence altalaja nagyon gazdag természeti kincsekben. Legjelentősebbek ezek közül a földgáz, a kősó, valamint az
ásványvizek.

S-ar putea să vă placă și