Sunteți pe pagina 1din 6

Guţu Igor INFORMATICA Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Proiect didactic cl. IX-a


1. Date generale
Data _________
Liceul Teoretic
Clasa IX-a
Obiectul: Informatica
Subiectul: Instrucţiunea WHILE.
Tipul lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor.
Durata: 45
2. Obiectivul cadru: Cunoaşterea şi utilizarea instrucţiunilor limbajului PASCAL:
3. Obiective de referinţă: să identifice şi să aplice formulele metalingvistice şi diagramele sintactice ale instrucţiunilor în studiu;
4. Obiective operaţionale:
O1 – să scrie formulele metalingvisticeşi să deseneze diagramele sintactice ale instrucţiunii WHILE;
O2 - să explice modul de execuţie a instrucţiunii WHILE;
O3 - să precizeze rezultatele execuţiei instrucţiunilor While pentru diferite valori ale expresiilor din componenţa instrucţiunilor in
studiu;
O4 - să verifice corectitudinea programelor în care apar instricţiunea WHILE;
O5 - să dea exemple de probleme soluţionarea cărora necesită utilizarea instrucţiunii WHILE
5. Strategiile didactice
5.1 Mijloace didactice
A) materiale didactice: tabla, creta, fişe cu sarcini, programe scrise la calculator, ,
5.2Metode şi procedee de învăţământ: A22, A25, A26, C1, C5, C6, C8, C11, C14, C27, Problematizarea, Exerciţii,
5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1) Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin practică

6. Surse informaţionale: Manual cl. IX-a Informatica. Limbajul PASCAL

-1- Popeştii de Sus


Guţu Igor INFORMATICA Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Nr Evenimentele Eva-

Timpul
Obiectiv
instrucţionale. Activitatea profesorului Activitatea elevului luare
Problema de studiu
1. MOMENTUL 1 1.Salut elevii şi le urez succes. Elevul de serviciu prezintă lista
ORGANIZATORIC Notez absenţele. absenţelor şi pregăteşte cele necesare
Captarea atenţiei pentru activitate.
2 2.Le propun să verifice
a) dacă în mapa clasei este mapa personală Verifică mapa personală şi dacă nu-i o
sau să verifice stik-ul. creează.
2.
Verificarea cunoştinţelor din
lecţia precedentă şi 7 Pentru verificarea cunoştinţelor se propune un
reactualizarea celor necesare
test la tester (anexa 1) şi fiecare elev are un Elevii rezolvă testul şi primesc
comunicării temei noi
a) controlul temei anumit punctaj , care se va lua în consideraţie rezultatul.
pentru acasă la sfârşitul lecţiei.
b) verificarea
cunoştinţelor din Făcând analogie cu executanţii din clasa a
lecţia precedentă VIII-a cu ce instrucţiune de la executanţi se Instrucţiunea REPETA
c) reactualizarea
aseamănă instrucţiunea FOR?
cunoştinţelor şi
capacităţilor Ce instrucţiune de ciclu am mai studiat? Instrucţiunea CIT
Cum se numeşte astfel de instrucţiune în
limbajul PASCAL (vă amentiţi de la cuvintele WHILE.
10 cheie?
ANUNŢAREA temei Tema de astăzi este instrucţiunea WHILE. Elevii notează în caiete tema şi citesc
3.1 noi şi a obiectivelor Obiectivele se proiectează la calculator. obiectivele.

PREZENTAREA Se prezintă o problemă pentru tabelarea


3.2 SARCINILOR, A funcţiei de la x1 la x2 cu pasul dx. Dacă dx Discută problema şi propun soluţii:
SITUAŢIEI DE ar fi 1 sau un număr întreg se poate de utilizat
-2- Popeştii de Sus
Guţu Igor INFORMATICA Liceul Teoretic „Ion Creangă”
ÎNVĂŢARE programul respectiv? Cum de procedat în De utilizat mai multe instrucţiuni şi
3.3 DIRIJAREA cazul cînd dx este un număr real? variabile, de utilizat variabile separat
ÎNVĂŢĂRII pentru contor şi pentru deltaX
În acest caz se poate de utilizat WHILE.
Această instrucţiune se foloseşte şi în cazul Sl 10, 11, 13
cînd nu este ştiut numărul de repetări, dar
depinde de o condiţie anumită. Program P65;
{ Tabelul funcюiei y=2*x }
Se propune de verificat la calculator var x, y,
4. FIXAREA programul p65 x1, x2, deltaX : real;
CUNOŞTINŢELOR begin
Pe baza programului p65 de rezolvat ex3. write('x1='); readln(x1);
write('x2='); readln(x2);
a) Y:=x/3+2; write('deltaX='); readln(deltaX);
b) Y:=x/2; writeln('x':10, 'y':20);
c) Y:=3*x-4; writeln;
d) Y:=4*x-13; x:=x1;
while x<=x2 do
5. EVALUAREA Ex.4 a,b begin
PROCESULUI Program Pr4; y:=2*x; {secventa ce trebuie de
REALIZAT var x, n, m, sumap, sumai : integer; inlocuit pentru fiecare ex.3(a-d)}
media : real; writeln(x:20, y:20);
begin x:=x+deltaX;
6. n:=0; suma:=0; m:=0; end;
writeln('Dati numere pozitive:'); readln;
readln(x); end.
7. while x>0 do
if x mod 2 = 0 then begin n:=n+1;
sumap:=sumap+x; readln(x); end
else begin
m:=m+1; sumai:=sumai+x; readln(x);
-3- Popeştii de Sus
Guţu Igor INFORMATICA Liceul Teoretic „Ion Creangă”
end;

writeln('Ati introdus ', n, ' numere pare si


’,m,’numere impare .');
if n>0 then writeln('media pare=', sumap/n)
else writeln('media=*****');
if n>0 then writeln('media impare=', sumai/m)
else writeln('media=*****');
readln;
end.
]
TEMA PENTRU §3.14, ex 5 (a, b) Notează în agende
ACASĂ

BILANŢUL Se verifică realizarea obiectivelor. Citesc obiectivele şi menţionează


LECŢIEI. obiectivele realizate.
CONCLUZII

Exercitiul 3
a) Y:=x/3+2;
b) Y:=x/2;
c) Y:=3*x-4;
d) Y:=4*x-13;

Program Pex3;
{ Tabelul funcюiei y= }
var x, y,
x1, x2, deltaX : real;
begin
write('x1='); readln(x1);
write('x2='); readln(x2);
-4- Popeştii de Sus
Guţu Igor INFORMATICA Liceul Teoretic „Ion Creangă”
write('deltaX='); readln(deltaX);
writeln('x':10, 'y':20);
writeln;
x:=x1;
while x<=x2 do
begin
y:= x/3+2; {secventa ce trebuie de inlocuit pentru fiecare ex.3(a-d)}
writeln(x:20, y:20);
x:=x+deltaX;
end;
readln;
end.

Ex.4 a,b
Program Pr4;
var x, n, m, sumap, sumai : integer;
media : real;
begin
n:=0; suma:=0; m:=0;
writeln('Dati numere pozitive:');
readln(x);
while x>0 do
if x mod 2 = 0 then begin n:=n+1; sumap:=sumap+x; readln(x); end
else begin m:=m+1; sumai:=sumai+x; readln(x); end;
writeln('Ati introdus ', n, ' numere pare si ’,m,’numere impare .');
if n>0 then writeln('media pare=', sumap/n)
else writeln('media=*****');
if n>0 then writeln('media impare=', sumai/m)
else writeln('media=*****');
readln;
end.

-5- Popeştii de Sus


Guţu Igor INFORMATICA Liceul Teoretic „Ion Creangă”
Ex 5 *nota enuntul nu corespunde cu exercitiul
Program Pr5a;
var x, y, x1, x2, deltaX,: real;
begin
write('x1='); readln(x1);write('x2='); readln(x2);
write('deltaX='); readln(deltaX);
writeln('x':10, 'y':20); writeln;
x:=x1;
while x<=x2 do
begin
if x>3 then y:=x else y:= 2*x [secventa pentru inlocuire] B { if x>=0 then y:=6*x else y:= 4*x }
writeln(x:20, y:20); x:=x+deltaX; C { if x>5 then y:=x+6 else y:= x- 6 }
end; D { if x>4 then y:=3 - x else y:= 3 + x }
readln;
end.

Ex 6. Ex 7.
i:= i1; a si b sunt echivalente.
while i<=i2 do
begin
writeln(ord(i));
I:=succ(i);
End;

-6- Popeştii de Sus

S-ar putea să vă placă și