Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. primar, Cristina Radu, Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Călărași
CLASA : a III-a
ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi Ştiinţe
DISCIPLINA : Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Ordinea operaţiilor
SUBIECTUL : Ordinea efectuării operaţiilor
TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL:

- Consolidarea cunoştinţelor /competenţelor de a efectua corect exerciţii şi probleme cu operaţiile matematice învăţate ;

- dezvoltarea gândirii logice, convergente, creativităţii, memoriei şi atenţiei.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O 1► să efectueze corect exerciţii cu mai multe operaţii, respectând ordinea efectuării lor; obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii rezolvă
corect cel puţin 2 exerciţii în care sunt operaţii de gradul I şi II;
O 2► să utilizeze corect terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere, înmulţire; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev utilizează
terminologia specifică;
O 3► să rezolve corect probleme cu una sau două operaţii respectând etapele de rezolvare a unei probleme ( analiza datelor, judecata
problemei,realizarea reprezentării grafice, realizarea conexiunii între date, elaborarea planului de rezolvare, emiterea exerciţiului, complicarea
problemei, alcătuirea unei probleme după exerciţiu dat); obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii vor participa la rezolvarea problemei.

OBIECTIVE AFECTIVE:
- să manifeste atitudini pozitive , cooperante în activităţile de grup;
- să dovedească interes pentru disciplina matematică .
OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
- să utilizeze corespunzător materialul didactic în vederea rezolvării sarcinilor didactice propuse;
- să observe cu atenţie schimbările propuse şi să acţioneze în conformitate cu cerinţele jocului.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: exerciţiul,problematizarea, jocul didactic, munca independentă, explicaţia, autoevaluarea, observarea
sistematică.
MATERIAL DIDACTIC: fişe de lucru ,coli flipchart cu exerciţii-joc, floricele, diplome, jetoane echipe, prezentare PPT, videoproiector,
calculator;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în perechi / grupe.
TIMP ALOCAT: 45 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 MECTS : Programe şcolare pentru învǎţǎmântul primar, Bucureşti, 2004;
 MECTS / C.N.C.: Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de Matematică, învǎţǎmânt primar şi gimnazial, Ed. Aramis Print,
Bucureşti, 2001
 Arghirescu A., Ancuţă F., Matematică, exerciţii şi probleme, Editura Carminis, Piteşti, 2006
 Constantinescu M., Manolescu M. , Proiectare şi evaluare didactică în învăţământul primar, Editura Procion, Bucureşti, 1997
 Birgean, Simona & Lăutaş, Rodica – În ţara matematicii - Exerciţii şi probleme pe nivele de dificultate, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007;
 Neagu, Mihaela & Mocanu, Mioara – Metodica predării matematicii în ciclul primar , Editura Polirom, Iasi, 2007.
 Marin Manolescu – Curriculum pentru învăţământul primar şi preşcolar . Teorie şi practică, Editura Credis , Bucureşti, 2004.
 Constantin Grasu– Metodica rezolvării problemelor de aritmetică ( primar-gimnaziu), Editura Ex Ponto, Constanţa 2008.
 Mihai Roşu– Metodica predării matematicii pentru colegiile universitare de institutori, Editura Credis , Bucureşti, 2004.
ORA a II-a

Tabel de specificare a corespondenţelor

Momentele O Dura- Conţinutul Strategia didactică Evaluare


lecţiei b ta Instructiv - educativ metode mijloace mod de
org.
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii.
Elevii sunt organizaţi în cele patru echipe.
Primesc câte un pătrat roşu si un triunghi albastru şi li se

1. Moment explică semnificaţia lor.


1’ Pătratul roşu = atenţie, implicare şi disciplină;
organizatoric
Triunghiul albastru= neatenţie, indisciplină;
Elevii sunt îndemnaţi să renunţe la figura geometrică care
indică cum nu doresc să fie în desfăşurarea orei.

Se verifică rezultatul exerciţiilor avute de scris acasă şi se exerciţiul caiete de perechi evaluare
trece rezultatul la tablă. (exerciţiul 3/39, a) teme scrisă
Elevii schimbă caietele între ei ( câte doi), corectează cu
2.Verificarea
5’ verde şi se dau calificative: 1 rezultat corect – S; 2 rezultate
temei
corecte – B, Trei, patru rezultate corecte – FB. În cazul în
care mai mulţi elevi au greşit rezultatele se rezolvă exerciţiul
la tablă.
3. Captarea 4’ Captarea atenţiei se va face prin prezentarea unui material în Conversaţia Cartonaşe perechi Evaluare
atenţiei power- point intitulat ,,Ordinea operaţiilor” Elevii au sarcina Explicaţia roşii, verzi, formativă
de a calcula exerciţiile din vârfurile triunghiurilor în perechi Exerciţiul galbene .
şi să scrie rezultatele pe trei cartonaşe – roşu, verde , galben Prezentare
( primul slide). PPT
Se verifică rezultatele. Videoproiec
tor,calcula-
tor
Astăzi, la ora de matematică vom efectua exerciţii cu mai
multe operaţii, respectând ordinea efectuării lor, ne vom Explicaţia
reaminti terminologia specifică operaţiilor de adunare,
4. Anunţarea
scădere, înmulţire, vom aplica proprietăţile înmulţirii, vom
temei şi a 2’
rezolva şi vom compune probleme, dar vom desfăşura şi
obiectivelor
câteva jocuri, atât individual cât şi pe grupe.
Se scrie data şi titlul la tablă, iar elevii vor scrie în caiete.

5. Consolida- 25’ Voi propune elevilor câteva exerciţii de calcul oral : Exerciţiul Frontal Evaluare
rea cunoştinţe- 2x3, 8x7, 0x5, 1x2, 8x9, orală
lor şi deprin- - aflaţi dublul lui 4;
derilor - aflaţi diferenţa dintre 100 şi 25;
- aflaţi produsul dintre 8 şi 4;
- mă gândesc la un număr, îl înmulţesc cu 7 şi obţin
produsul 56, la ce număr m-am gândit?; Conversaţia
- mă gândesc la un număr, îl înmulţesc cu 9 şi obţin Frontal
produsul 81, la ce număr m-am gândit?;
Exerciţii la tablă
Elevii sunt solicitaţi să rezolve câteva exerciţii. Îi voi
întreba care este ordinea efectuării operaţiilor în exerciţii.
Exerciţiile se vor scrie la tablă, dar şi în caiete. Frontal
(Anexa 1)
Jocul didactic „Clepsidra” (Anexa 2) Planşă
Fiecare elev va lucra câte un exerciţiu –toate rezultatele Exerciţiul flipchart cu Evaluare
corecte – o floricică . Jocul didactic rezultate scrisă
Explicaţia corecte Individual
Conversaţia Fişe de
Jocul didactic „Isteţel” ( Anexa 3) Exerciţiul lucru în
Toate rezultatele corecte – o floricică . echipă Activitate
Explicaţia Floricele în echipă
Conversaţia
Exerciţiul Planşă
flipchart cu Evaluare
rezultate scrisă
corecte
Fişe de
Problemă la tablă şi pe caiete lucru în
 Într-o clasă sunt 4 de băieţi, iar fete de 6 ori mai echipă
multe decât băieţi. Floricele
Câţi elevi sunt în total?
Activitate
Voi scrie pe tablă, iar copiii în caiete datele problemei. indepen-
Băieţi 4 dentă
Fete ( X) 6

? elevi sunt
Voi adresa elevilor întrebări pentru judecarea problemei:
,, Ce cunoaştem în problemă?’’ Exerciţiul
,,Câţi băieţi sunt în clasă?’’
,,Ştim câte fete sunt? ‘’ Evaluare
„ Dar ce ştim despre fete şi cum putem afla numărul lor?’’ Exerciţiul Frontal orală
« Ce trebuie să aflăm? »
Rezolvare :
1) Câte fete sunt în clasă? Exerciţiul
4X6= 24( fete)
2) Câţi elevi sunt în total?
24+ 6=30 ( elevi)
R: 30 elevi
Ex: 4+4X6
Fiecare grupă va primi o fişă de lucru. Ei vor compune şi vor Fişă de Activitate Evaluare
rezolva o problemă după exerciţiul problemei anterioare: Explicaţia lucru pe grupe scrisă

6. Obţinerea 4+4X6 Conversaţia

performan- 5’ Pentru problema compusă şi rezolvată corect – o floricică. Exerciţiul

ţelor Echipa care a totalizat trei floricele pe parcursul orei va primi


o diplomă
Se acordă diplome echipei câştigătoare.

1’ Temă pentru acasă Exerciţiul 3/39 - punctele b şi c Explicaţia


7. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului

8. Încheierea Aprecieri asupra modului în care elevii au participat la Explicaţia


2’
activităţii desfăşurarea lecţiei.

S-ar putea să vă placă și