Sunteți pe pagina 1din 7

Tehnica(jocul) „Zi și Noaptea”

Această tehnică este bună și are efect la aplicare în clasele 1-4 și 5-6.
Regulile:

Când profesorul spune NOAPTE elevii pun capurile pe bancă și închid ochii. În acest timp profesorul
dictează pentru rezolvare diferite numere și operații aritmetice( exemplu: 45+37+21-95-27 etc.) iar
elevii ascultă și efectuiază calcule în gând(mintal).
Când profesorul spune ZI elevii se trezesc și spun oral sau scriu pe o foiță în timp de 10 secunde
răspunsul.
Așa se repetă de mai multe ori sau de câte are nevoie (de obicei 5-7 ori). Elevii în acest timp se
odihnesc și își dezvoltă calcul mintal.
PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI

Clasa: a VI-a “B” Data: 25 octombrie Profesor: Șcerbani Cristina

Subiectul lecției: Recapitulare.Adunarea numerelor întregi.


Tipul lecției: Lecția de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Competențele specifice:
I: Identificarea şi aplicarea şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte diverse.
IV: Elaborarea unor planuri de acţiuni privind rezolvarea problemei, situaţiei-problemă reale şi/sau modelate.
VI: Evaluarea/autoevaluarea critică a activităţilor realizate în context matematic şi/sau practic.

Subcompetențele curriculare:
2.1. Scrierea, citirea, compararea, ordonarea şi reprezentarea pe axă a numerelor întregi.
2.2. Identificarea şi utilizarea în situaţii reale şi/sau modelate a numerelor întregi.
2.3. Efectuarea calculelor cu numere întregi utilizînd proprietăţile, ordinea operaţiilor, semnificaţia parantezelor, modulul
numărului întreg.
2.7. Investigarea valorii de adevăr (adevăr / fals) a unei afirmaţii simple prin prezentarea unor exemple, contraexemple.

Obiectivele operaționale: La sfîrșitul lecției elevul va fi capabil să:


O1: scrie, să citească și să identifice numerele întregi;
O2: ordoneze, să compare şi să reprezinte numere întregi pe axa numerelor;
O3: aplice definiția modulului;
O4: efectuieze calcule cu numere întregi utilizînd modulul numărului întreg;
O5: efectuieze calcule cu numere întregi utilizînd ordinea operațiilor;
O6: să adune numere întregi cu același semn și cu semne diferite.

Mijloace de instruire Metode și procedee didactice Forme de evaluare


- Manualul; - Explicația; - Feedback-ul; - Orală
- Fișe de însărcinări. - Exercițiul; - Lucrul - Scrisă
- Soft educațional Geogebra. individual;
- Jocul „Zi și noapte”
- Lucrul cu fișa.
- Lucrul cu progr. Geogebra.

Scenariul lecției:

Nr. Secvențele Obie- Activitatea didactică Metode


d/o lecției ctivele
1 Evocare O1,O2 Salut elevii. Explicația;
O3,O4 Verific tema de acasă. Exercițiul;
O5,O6 Feedback-ul;
Utilizând proiectorul accesez lincul
https://www.geogebra.org/m/mdX8QEzG .
Introducând diferite numere rog ca elevii propună rezultatul
adunării.
După ce elevii rezolva le adresez anumite întrebări legate de
temele trecute la capitolul Numere întregi până la momentul dat.

2 Realizarea O1,O2 Trec un elev la tablă sa rezolve Exercițiul nr.1 de pe Anexa 1. Explicația;
sensului O3,O4 Exercițiul;
O5,O6 Repartizez elevilor pe bancă Fișa nr.1 din Anexa 2 cu exerciții pe Lucrul
care elevii trebuie sa rezolve astăzi la lecție. individual;
Lucrul cu fișa.
Trec cîte un elev la tablă ca el sa rezolve aceste exerciții.

3 Evaluare și O1,O2 Repartizez fiecarui elev câte o Fisă de la Anexa 3, pe care ei Lucrul
reflecție O3,O4 trebuie sa o rezolve individual și în 10 minute. individual;
O5,O6 Lucrul cu fișa.
După ce au trecut 10 minute strâng fișele cu raspunsuri.

4 Extindere Întreb elevi ce noi am facut astăzi.


Ce teme noi am repetat.

Anunț elevii ce note primesc astăzi.

Anunț tema de acasă:Toate execițiile ce nu au fost rezolvate în


clasa de pe Fișă.
Anexa 1

Exercițiul 1
Completați, știind că fiecare număr întreg este
egal cu suma numerelor întregi ce se găsesc în Rezolvare:
cele două căsuțe de sub căsuța numărului.

Anexa 2

Fișa
Exercițiul 1
Efectuați adunarea și reprezentați rezultatele pe o axă:

a) (-8)+(-3); c) (-73)+(+63); e) (+144)+(-139);


b) (+17)+(-17); d) (-141)+(+135); f) (+56)+(-48);
Exercițiul 2 (Se aplică tehnica „Zi și Noapte”)
Elevii primesc câte o foiță cu numele său scris pe care în timpul jocului notează răspuns corect.
Calculați:

a) -5-9; d) -5+(-18); g) 87+(-99);


b) -12+14; e) 23-15; h) -129+(-134);
c) 37-24; f) -20+52; i) -236+784;

Exercițiul 3
Stabiliți dacă este adevărată propoziția:

a) (-12)+(-13) = (-10)+(-15); c) (-57)+(+9)¿(+50)+(-102); e) (-125)+(-97) < -224;


b) (-27)+15 = (+8)+(-20); d) (-60)+23 ¿ 30+(-67); f) (-89)+(-75) > -170.
Exercițiul 4
Copiați și completați tabelul:

a b c a+b b+c a+c |a| |b| |c| |a+b| |b+c|


6 -7 -3
-6 -4 -5
0 -15 12
-5 +8 -2
8 22 -14

Fișa Rezolvată
Exercițiul 1
Efectuați adunarea și reprezentați rezultatele pe o axă:

a) (-8)+(-3)=-11; c) (-73)+(+63)=-10; e) (+144)+(-139)=5;


b) (+17)+(-17)=0; d) (-141)+(+135)=-6; f) (+56)+(-48)=8;
Exercițiul 2 (Se aplică tehnica „Zi și Noapte”)
Calculați:

a) -5-9=-14; d) -5+(-18)=-23; g) 87+(-99)=-12;


b) -12+14=2; e) 23-15=8; h) -129+(-134)=-263;
c) 37+(-24)=13; f) -20+52=32; i) -236+784=548;

Exercițiul 3
Stabiliți dacă este adevărată propoziția:

a) (-12)+(-13) = (-10)+(-15);A c) (-57)+(+9)¿(+50)+(-102);F e) (-125)+(-97) < -224;F


b) (-27)+15 = (+8)+(-20);A d) (-60)+23 ¿ 30+(-67);F f) (-89)+(-75) > -170.A
Exercițiul 4
Copiați și completați tabelul:

a b c a+b b+c a+c |a| |b| |c| |a+b| |b+c| |a+c| |a|+|b| |b|+|c|
6 -7 -3 -1 -10 3 6 7 3 1 10 3 13 10
-6 -4 -5 -10 -9 -11 6 4 5 10 9 11 10 9
0 -15 12 -15 -3 12 0 15 12 15 3 12 15 27
-5 +8 -2 +3 +6 -7 22 8 2 3 6 7 13 10
8 22 -14 30 8 -6 8 22 14 30 8 6 30 36
Anexa 3

Fișa
Varianta I
Nume, prenume............................................
Exercițiul 2
Scrieți în ordine crescătoare numerele a, b, c, d știind că:
a = (-35)+(-19)
b = (-47)+83
c = 28 + (-15)
d = (-12)+ (-29)

Exercițiul 3
Completați tabelul:

a b c a+b b+c a+c |a| |b| |c| |a+b| |a+c| |a|+|b| |b|+|c|
-7 8 -15
-8 10 18
-14 13 -11
21 -15 -25
14 -24 54

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Varianta II

Nume, prenume............................................
Exercițiul 1
Scrieți în ordine crescătoare numerele a, b, c, d știind că:
a = (-31)+(-17)
b = (-45)+81
c = 24 + (-15)
d = (-17)+ (-22)
Exercițiul 2
Completați tabelul:

a b c a+b b+c a+c |a| |b| |c| |a+b| |a+c| |a|+|b| |b|+|c|
-3 18 -19
-9 10 17
-17 3 -13
15 -25 -21
18 -22 45

S-ar putea să vă placă și