Sunteți pe pagina 1din 10

Plan de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 21, Sibiu


Data: 8 Martie, 2022
Ora: 9:00-9:50
Clasa: I B
Prof. înv. primar: Răchițan Corina
Profesor metodist: Pascalau Flavius
Prof coordonator: Opris Ioana
Elev practicant: Șitoianu Denisa-Gabriela
Aria curiculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: “Adunarea numerelor de la 0 la 100, cu trecere peste ordin”
Subiectul lecției: “Adunarea unui număr format din zeci și unități cu un număr format numai din unități (ZU+U)”
Tipul lecției: consolidare
Scopul lecției: Consolidarea operațiilor de adunare a numerelor naturale în concentrul 0-100, cu trecere peste ordin.
Obiective operaționale:
O1: Efectuarea de adunări, mental, în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
O2: Să respecte algoritmul de calcul al adunării.
O3: Să rezolve problemele date demonstrând înțelegerea terminologiei matematice specifice adunării.
O4:Să respecte algoritmul de calcul corespunzător operaţiilor de adunare cu trei termeni.

Strategii didactice:
a)Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația.
b)Materiale didactice: jocuri word-wall, power-point, fișe de lucru.
c)Forme de organizare: frontal.

Competențe generale:
1.Utilizarea numerelor în calcule.
3.Identificarea unor fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat.
5.Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.
Competențe specifice:
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100.
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100.
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme.
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropia.
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematic.
Etape ale lecției Ob. Conținut esențial/Conținut științific Strategii didactice Evaluare
op. a b c
Pentru desfășurarea optimă a lecției se realizează: conversația frontal
1.Moment  Aerisirea clasei.
organizatoric  Pregătirea materialelor didactice.
(1 min.)  Are loc salutul și prezentarea mea.

o La această etapa ne vom juca un joc word-wall pentru a ne conversația joc word frontal
încălzi înainte să rezolvăm fișele de lucru. wall
2.Captarea atenției o Jocul word wall:
(5 min.) https://wordwall.net/ro/resource/8541047/adunarea-si-
scaderea-in-concentrul-0-30-fara-trecere-peste
o Explic elevilor cum se joacă jocul, iar apoi începem.

 La această etapă, anunț elevii lecția pe care o vom conversația frontal


desfășura azi:
3.Anunțarea temei “-Astăzi vom rezolva împreună exerciții și probleme.
(1 min.) Se scrie titlul și data pe tablă și în caiete:”
 08 MARTIE, 2022
 Adunarea numerelor de la 0 la 100, cu trecere peste ordin.
conversația joc word frontal Aprecieri
4.Dirijarea învățării  Pentru început, pentru a ne încălzi, le prezint eleviilor cu explicația wall verbale
(20 min.) ajutorul video-proiectorului un joc word-wall. exercițiul
 https://wordwall.net/ro/resource/29234273/adunarea-
numerelor-naturale-de-la-0-la-100
Le voi spune regulile jocului, iar apoi îl jucăm.
Reguli:
 Se apasă pe frunza prezentată în imagine iar pe ea va
apărea o operație.
 Fiecare dintre elevi notează pe caiet și rezolvă.
 Elevii vor veni pe rând la laptop pentru a da click pe
răspunsul corect.
Auxiliar
 Le spun eleviilor să deschidă auxiliarele la pagina 23/24,
și vom avea de rezolvat exercițiile 5, 8, 9, 10.

Exercițiile:

Cerință: 5.Completează tabelul, știind că Aura are cu 7 mai multe


fructe decât Andreea.

Rezolvare:
Andreea: 35 de mere-Aura 42 de mere
Andreea: 43 de gutui-Aura=50 de gutui
Andreea: 59 de prune-Aura=66 de prune
Andreea: 28 de struguri-Aura= 35 de struguri
Andreea: 64 de pere- Aura=71 de pere

Cerință:
8.Într-o pădure sunt 34 de veverițe, 6 vulpi și 4 iepuri. Câte
animale sunt în pădure?

Rezolvare:
Câte animale sunt în pădure?
34+6+4=44 de animale

Cerință:
9.În autobuz sunt 43 de călători. La prima stație urcă 8 copii și 7
adulți. Câte persoane sunt acum în autobuz?

Rezolvare:
Câte persoane sunt acum în autobuz?
43+8+7= 58 de persoane

10. Cerință:
Într-o ladă sunt mere. Se vând 36 de mere și rămân 8. Câte mere
au fost la început în ladă?
Rezolvare:
Câte mere au fost la început în ladă?
36+8= 44 de mere

Elevii vor rezolva problemele atât la tablă cât și în caiete.


Eu voi numi elevii care să iasă la tablă și să rezolve exercițiul
propus..
Intervin acolo unde este nevoie cu explicații.

 Le împart elevilor o fișă de lucru pe care o vom rezolva conversația fișă de lucru
împreună în clasă, iar ce nu apucăm să rezolvăm, va demonstrația
rămâne ca și temă pentru acasă. explicația
Fișă de lucru:
https://heyzine.com/flip-book/e633fcdef7.html#page/8

Explic exercițiile iar acolo unde sunt probleme intervin cu


explicații de câte ori este nevoie.

Rezolvăm împreună exercițiile.

1.Cerință:Fă calculele și notează rezultatele obținute:


44+6=50
32+8=40
56+5=61
67+4=71
76+6=82
37+8=45
58+8=66
63+9=72

2.Cerință: Calculează.
15+5=20
47+5=52
24+9+4=37
34+6=40
56+7=63
48+6+3=57

3.Cerință: Calculează și compară:

48+3=51 mai mic decat 53+8=61


29+6=35 mai mare decat 25+7=32
47+5=52 mai mare decat 31+9=40
66+8=74 mai mare decat 54+7=61
78+4=82 mai mare decat 36+4=40
48+2=50 =45+5=50

4.Cerință: Completează tabelul știind că Aura are cu 7 mai multe


fructe decât Andreea.
35+7=42 mere
43+7=50 mere
59+7=66 mere
28+7=35 mere
67+7=71 mere

5.Cerință: Notează valoarea de adevăr a propozițiilor.


a.Suma numerelor 54 și 7 este egală cu suma numerelor 55 și 6.
b.Dacă adunăm 34 la suma numerelor 3 si 4, obținem un număr
par.
c.Suma numerelor impare din șirul 9, 10, 22, 31 este egală cu 40.

a. A
b. F
c. A
Rezolvare:
a. 54+7=61
55+6=61
b. 3+4=7
7+34=41
c. 9+31=40

6. Cerință: Într-un bazin sunt 47 de pești mari și cu 6 mai mulți


pești mici. Câți pești sunt în bazin?

Rezolvare:47+6=53.
Intervin cu explicații de câte ori este nevoie.

5.Obținerea  La această etapă prezint elevilor cu ajutorul video- conversația joc word frontal Aprecieri
performanței proiectorului un joc word-wall. explicația wall verbale
(20 min.) Joc wod-wall: exercițiul
https://wordwall.net/ro/resource/6789492/adunarea-până-la-100-
zu-u
 Spun elevilor ce au de făcut iar apoi jucăm jocul.
 Numesc elevii care să vină la tablă. Aceștia vor nota
operația pe tablă, o vor rezolva iar apoi vor alege norișorul
cu varianta corectă.

6.Evaluare  La această etapă le dau elevilor tema pentru casă. conversația frontal Aprecieri
(3 min.)  Le împart fișele cu exerciții și probleme iar apoi le explic. verbale

Apreciez întregul colectiv și le ofer ca și recompensă câte un


ghiocel, fiind și 8 Martie.
ANEXE:
Joc word wall 1: https://wordwall.net/ro/resource/8541047/adunarea-si-scaderea-in-concentrul-0-30-fara-trecere-peste -Captarea atentiei
Joc word wall 2: https://wordwall.net/ro/resource/29234273/adunarea-numerelor-naturale-de-la-0-la-100 -Dirijarea invatarii
Joc word wall 3: https://wordwall.net/ro/resource/6789492/adunarea-până-la-100-zu-u -Obtinerea performantei
Exercitii si probleme, fisa de lucru:

S-ar putea să vă placă și