Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţământ: Liceul tehnologic „Vasile Cocea”, Moldovita
Profesor: Istrati Oana Alexandra
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Societatea romaneasca intre traditie si modernitate (secolul al VIII
– lea – prima jumatate a secolului al XIX – lea)
Lecţia: Regimul fanariot in Moldova si Tara Romanesca
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: cabinetul de istorie
Timp: 50 minute
Scopul lecţiei: de a transmite şi aprofunda cunoştinţe privind domniile fanariote şi influenţele
acestora, de a dezvolta gândirea istorică a elevilor, de a le conştientiza valorile şi impactul
dominaţiei fanariote în Principatele Române
Competenţe specifice:
1.1 Utilizarea termenilor istorici specifici cronologiei, civilizatiilor preistorice antice si
medievale, din spatiul romanesc, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala
4.1. Includerea informatiilor obtinute in medii non – formale in prezentarea faptelor istorice
Competenţe derivate/ concepte operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
a) Cognitive:
 opereze corect cu termenii: fanariotism, peşcheş, mucarer;
 caracterizeze regimul turco-fanariot;
 enumere principalii domnitori ai acestei perioade;
 evidenţieze principalele obligaţii ale domnitorilor faţă de Poarta Otomană;
 sintetizeze impactul secolului fanariot asupra Principatelor Române;

b). Metodologice:
 dezvolte capacitatea de a coopera şi de a comunica;
 organizeze grafic informaţiile descoperite.
 manifeste interes pentru cunoaşterea adevărului istoric;
c) .Atitudinale:
 Să lucreze ordonat;
 Să rezolve sarcinile de lucru în timpul acordat;
 Să aprecieze valorile culturale medievale ;

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire critică şi flexibilă
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategia didactică:
Metode: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, descoperirea, lucrul cu textul istoric.
Mijloace: tabla, fişe de lucru, manual, imagini.
Bibliografie:
 Vasiliu Anişor (coord.) ( 2011 ), Istorie-Auxiliar didactic de învăţare şi evaluare
pentru elevi, clasa a VIII-a, Ed. Panfilius.
 M. Rangu, C. Boboc ( 2009 ), Caiet de aplicaţii practice la istorie, clasa a VIII-a,
Editura Lidana, Suceava.
 F. Adăscăliţei, M. Bercea, D. Dumitrescu, L. Lazăr, M. Manea, M. Popescu ( 2010),
Elemente de didactică a istoriei, Ed. Nomina, Bucureşti.

Evaluare: ce dovezi există că elevii au învaţat lecţia?


a) de conţinut: răspunsurile la întrebări, completarea schemei lecţiei;
b) de utilizarea a operaţiilor gândirii: sistematizarea informaţiilor
Schita lectiei
Regimul fanariot in Moldova si Tara Romanesca

Definitie: la inceputul secolului al XVIII – lea, domnia a fost incredintata unor oameni de
inceredere care proveneau din familiile grecesti din cartierul “Fanar” al Constantinopolului.
Cauza instaurarii: a fost consecinta miscarii de emancipare de sub dominatia otomana din
timpul domnilor Constantin Brancoveanu si Dimitrie Cantemir
Scopul instaurarii: consolidarea controlului Portii in conditiile instaurarii stapanirii
habsburgice in Transilvania si a aparitiei Rusiei ca mare putere in Europa de sud – est.
Durata:
- incepe in 1711 in Moldova
- 1716 in Tara Romaneasca
- a dura pana in 1822
Caracteristici:
 Negative:
- cresterea obligatiilor fata de Poarta
- degradarea institutiei domniei: obtinuta prin sume mari de bani, schimbari dese de
domni, grecizarea domniei
- fiscalitatea excesiva (cresterea darilor impuse populatiei)
- desfiintarea armatei
 Pozitive:
- nu a schimbat statutul tarilor romanesti fata de Poarta, ele schimbandu – si autonomia
- uniformizarea institutionala (prin mutarea domnilor dintr – o tara in alta tara)
- reformele din domeniile: fiscal, social, cultural, administrativ
- modernizarea legislatiei: Codul Callimachi(Moldova); Legiuirea Caragea(Tara
Romaneasca)

Reformismul boieresc:
- a constat in redactarea unor memorii pe care le – au adresat puterilor europene
cerandu – se:
 revenirea la domniile pamantene
 recunoasterea privilegiilor marii baierimi
 limitarea dominatiei otomane
 libertatea comertului
Demersul didactic

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare,


didactic didactice instrumente,
indicatori
Organizarea - consemnarea absenţelor
clasei
- comunicarea scopului activităţii
- prezentarea modului de desfăşurare a lecţiei

Se tratează următoarele subiecte:

Evaluarea 1. Care au fost elementele impuse de Coroana Maghiară


iniţială în urma instituirii dominaţiei habsburgice?
15 min 2. Care au fost consecinţele trecerii Transilvaniei sub
dominaţie habsburgică?
3. Ce a reprezentat Supplex Libelus Valachorum? Conversaţia Aprecierea
euristică răspunsurilor

Captarea Prezentarea lecţiei noi Explicaţia


atenţiei
2min

Explicaţia
 Explic importanţa studierii acestei teme.
 Captez atenţia elevilor
Realizarea  Evidenţiez cauzele care au stat la baza instituirii
sensului regimului fanariot:
25 min - consolidarea controlului Porţii ca urmare a Conversaţia
instituirii dominaţiei habsburgice în Transilvaniei euristică
şi a interesului manifestat de Rusia pentru
Principate;
- acest regim debutează în 1711 în Moldova şi 1716 Identificarea
în Ţara Românească şi se finalizează în 1821 prin de termeni
izbucnirea mişcării revoluţionare a lui Tudor noi
Vladimirescu
 Cer elevilor să citească fişa de lucru nr.1 şi să
enumere principalele caracteristici ale regimului
fanariot. Fişe de lucru
 Elevii: citesc fişa de lucru nr.1 şi evidenţiază
trăsăturile regimului fanariot:
-succesiunea la domnie a numeroşi domni;
-agravarea situaţieie interne a Principatelor prin
sumedenia de obligaţii către Poarta Otomană: mucarerul
mic şi mare, tributul sau haraciul, peşcheşul, obligaţiile în
produse;
-monopolul economic; Expunerea
- interzicerea de către Poarta Otomană a relaţiilor externe.

 Evidenţiez principalele domnii ale acestei perioade:


- în ambele Principate regimul a debutat prin domnia lui Descoperirea
Nicolae Mavrocordat;
- în această perioada au fost circa 40 de domnii în Ţara
Românească şi 36 în Moldova;
împart fişa de lucru nr. 2 şi cer elevilor să enumere principalele
domnii:
- dintre cei mai importanţi domnitori îi amintim pe
Constantin Mavrocordat, Alexandru Ipsilanti,
Constantin Racoviţă care întreprin o serie de reforme
care vor duce la modernizarea societăţii româneşti;

 Cer elevilor să citească studiul şi să enumere principalele Fişe de lucru


trăsături ale domniei lui Constantin Mavrocordat:

 Elevii: citesc studiul şi evidenţiază: au fost înfăptuite


o serie de reforme( a justiţiei, a fiscalităţii, a armatei),
realizând o unificare a instituţiilor; cea mai importantă Descoperirea
reformă a fost aceea a eliberării ţăranilor dependenţi
iar claca a fost stabilită la 12 zile în Ţara Românească
şi 24 în Moldova.

Reflecţia  Evidenţiaţi într-un scurt eseu impactul regimului


fanariot asupra Principatelor Române. Activitate
5 min.  Elevii: Realizează eseul. individuală

 Sunt citite câteva astfel de eseuri Eseul de 5


minute
 Tema pentru acasa: Scrie o scurtă lucrare cu tema
„Regimul fanariot în Principatele Române”

S-ar putea să vă placă și