Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Propunător:Butnaru Carmen
Data:
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om si societate
Obiectul: Istoria românilor
Unitatea de învăţare: Conducători, eroi şi evenimente
Subiectul lecţiei: Cucerirea Independenţei de stat (1877-1878) – Carol I
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la domnia lui Carol I şi la Războiul de Independenţă;
Obiective de referinţă: 1.2.;2.1.; 3.1.; 3,2.; 4.1.; 5.1
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili::
A. Cognitive
OC1- să exprime păreri, opinii, gânduri în legătură de un concept;
OC2- să plaseze în timp şi spaţiu domnia regelui Carol I;
OC3- să opereze cu termeni ca: constituţie, monarhie, război, regat, independenţă.
OC4- să completeze schema lecţiei, extrăgând ideile principale din expunerea urmărită;
OC5 – să realizeze un text în care să evidenţieze importanţa în istorie a regelui Carol I;
B. Afective
OA1- vor manifesta interes faţă de evenimentul istoric şi personalitatea ce fac obiectul lecţiei;
OA2- se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor;
B. Motrice
OM1- să foileteze în condiţii igienice caietul şi manualul;
OM2- să adopte o poziţie corectă, în bancă, în timpul comunicării orale.

RESURSE:
A. Bibliografice
1. Oane, Sorin; Ochescu, M., (2006), Istorie, manual pentru clasa a IV-a, Editura Humanitas, Bucureşti;
2. Dinu, Vasile; Didiţă, P., (2006), Istorie, clasa a IV-a, Editura Carminis, Piteşti;
3. Crăciun, B., (2003), Pe urme de domnitori şi doamne, regi şi regine, Editura Porţile
Orientului, Iaşi.
4. Curriculum Naţional, (1998), Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti.
5. Dănilă Ioan, Ţarălungă Elena, (2003), Lecţia în evenimente, Editura Egal, Bacău.
B. Metodologice
a. metode si procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming, eseul, lucrul cu manualul,
b. Forme de organizare: frontală, individuală
c. Mijloace didactice: laptop, videoproiector, prezentare PowerPoint, portete, harta, manual, caiete, fişe de lucru, mape,
auxiliare, povestiri istorice.
C. Temporale: 50 minute
D. Umane: 18 elevi dintre care o elevă cu CES

OBIECTIVE EVENIMENTELE LECŢIEI/CONŢINUTURI


ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA
ELEVILOR
OC1 1. CAPTAREA ATENŢIEI ( 3 min)
OA2 Se realizează printr-un brainstorming: idei, cuvinte, grupuri de cuvinte Când aud cuvântul domnitor
OM2 cu care s-ar asocia cuvântul : domnitor mă gândesc la....
domnitor

2.REACTUALIZAREA STRUCTURILOR ÎNVĂŢATE


ANTERIOR ( 5 min)
Citesc fragmentul propus.
,, Colonelul Cuza are .. una din calităţile cele mai rare şi cea mai preţioasă,
sinceritatea. Am găsit la el asemenea bunului simţ şi modestia. (...) un om
cinstit, plin de dragoste pentru ţar asa, foarte hotărât să pună în practică
unirea şi ideile sale de reformă şi progres.”
Beclard- consul francez la Bucureşti, 1859
Solicit elevii să răspundă la următoarele întrebări:
Elevii răspund la întrebări.
 Despre cine este vorba în fragment?
 Cine a fost Alexandru Ioan Cuza?
 Ce funcţii a ocupat el?
 Ce a realizat în timpul domniei sale?
 Ce reforme a adoptat?
 De ce Alexandru Ioan Cuza poate fi considerat un om iubitor de ţară
şi popor?
2. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR ( 2min)
Se comunică conţinutul învăţării şi performanţele pe care le aşteaptă de la Elevii ascultă cu atenţie şi iau
ei. Informează elevii că în această lecţie vor învăţa despre o altă act de cele semnalate.
personalitatea, care a condus destinele României, timp de 48 de ani, Carol
OA1 I- primul rege al României.
După abdicarea lui Al. I. Cuza 1866 - deşi a avut cel mai mare rol în
realizarea Unirii - oamenii politici s-au gândit să aducă un prinţ străin la
domnie pentru că numai aşa se va consolida statul naţional. În Europa, ţara
va avea un prestigiu mai mare şi vor înceta luptele la domnie din interiorul
ţării. S-au făcut mai multe propuneri, dar puterile europene s-au gândit că ar fi
bine ca la conducerea României să vină un prinţ de origine germană - Carol I
de Hohenzollern.
Pe parcursul orei va trebui să cooperaţi pentru ca a fi capabili la sfârşitul:
 să utilizaţi termenii noi idin lecţie;
 să plasaţi în timp şi spaţiu domnia lui Carol I;
 să prezentaţi situaţia internă şi externă din România;
 să prezentaţi importanţa în istorie a regelui Carol I .
Se scrie titlul pe tablă Notează titlul lecţiei pe caiete.

4. PREZENTAREA CONŢINUTULUI NOII ÎNVĂŢĂRI ( 5 min)


Se prezintă elevilor un scurt material cu ajutorul videoproiectorului despre
Carol I. Elevii urmăresc cu atenţie
OC2 Solicit elevii să răspundă la următoarele întrebări: prezentarea PowerPoint, apoi
OC3 răspund oral la întrebări.
 Cine a fost Carol I?
OM1  Între ce ani a condus România?
 Câţi ani a durat domnia lui?
 Cu cine se înrudea familia sa?
 Cu ce ţară s-a aliat România în războiul cu turcii?
 De ce a intrat România în război?
 Ce a câştigat ţara noastră prin tratatul de pace de la Berlin?
 Unde este înmormântat?
5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII ( 10 min)
Se explică apoi elevilor că erau multe lupte în rândul oamenilor politici şi
de aceea a fost necesar să vină la conducerea României un domn neutru,
deci străin. Un prinţ străin la domnie însemna consolidarea statul naţional
şi un prestigiu mai mare al ţării în Europa.
Se citeşte din manual textul referitor la sosirea regelui în România.

La 10 mai 1866 Carol I este încoronat ca rege. El adoptă prima


Elevii deschid manualele şi
Constituţie internă.
citesc lecţia.
Prin adoptarea acesteia România devine monarhie constituţională
Cu toate că la conducerea ţării vine Carol I de Hohenzollern, totuşi
România trebuie să plătească tribut Imperiului Otoman, dar nu putea nici să
aibă legături sau tratate cu alte ţări.
De aceea prinţul se îngrijeşte de înzestrarea armatei pentru a putea lupta
împotriva otomanilor şi a obţine independenţa.
Ministrul de externe, M. Kogălniceanu pe 9 mai 1877 proclamă
Independenţa României faţă de Imperiul Otoman şi ţara intră în războiul ruso
- turc de partea Rusiei.
Ca să-şi cucerească independenţa, armata română dă lupte grele pe
teritoriul Bulgariei unde turcii opuneau o rezistenţă dârză.
Românii obţin victorii la Plevna, Vidin şi Smârdan.
După mai multe lupte turcii sunt nevoiţi să se retragă şi să-şi recunoască
înfrângerea.
În 1878 s-a recunoscut independenţa României pe plan internaţional.
În urma acestei victorii,în 1881 Carol I devine rege, iar România regat.
Printre alte realizări importante din timpul domniei sale se numără şi:
construirea de căi ferate, înfiinţarea Băncii Naţionale a României,
introducerea tramvaielor, a cinematografului şi a iluminatului electric.
OC4 Carol I a murit în 1914 şi a fost îngropat la mănăstirea Curtea de Argeş
OA2 împreună cu soţia sa.

Cere elevilor să caute în dicţionarul din manual explicaţia cuvintelor:


OC5 constituţie, monarhie, regat, război.
OA2 Elevii explică cuvintele cu
6. OBŢINEREA PERFORMANŢEI ( 7 min) ajutorul dicţionarului de la
Învăţătorul întocmeşte schema lecţiei, pe tablă, cu ajutorul elevilor, pe finalul manualului şi alcătuiesc
baza conversaţiei. (Anexa 1) propoziţii cu ele.
7. FEEDBACK-UL (7 min) Elevii scriu schema lecţiei pe
Eseul de 5 minute: Scrie un text în care să subliniezi de ce Carol I este caiete.
unul din conducătorii importanţi ai României.
8. EVALUAREA CUNOŞTINŢELOR ( 5 min)
Imparte fişele de lucru. (vezi Anexa 2) Face aprecieri verbale, colective şi Elevii realizează eseul pe
individuale, asupra modului cum s-au implicat în desfăşurarea lecţiei şi
obţinerea performanţelor. caiete.
9. RETENŢIA (2 min)
Cere elevilor idei, cuvinte reţinute din lecţia prezentată.
10. TRANSFERUL ( 1min)
Temă: Realizează un text în care să-ţi exprimi gândurile şi sentimentele Rezolvă fişa primită.
despre lupta poporului român, având ca titlu Visul împlinit.
Fiecare elev prezintă un lucru
reţinut din lecţie.

Eleviii îşi notează tema.


Anexa 1

Schema lecţiei
CAROL I
(1866-1914)

1. Condiţii politice interne şi externe


- necesitatea consolidării statului naţional;
- înlăturarea amestecului austriecilor şi a otomanilor în treburile interne ale ţării;
- creşterea prestigiului internaţional al ţării
2. Domnia lui Carol I
- vine la tron la 10 mai 1866 pentru a păstra unirea Principatelor;
- aprobă prima Constituţie a ţării;
- 9 mai 1877- proclamarea Independenţei României;
- 1877-1878- conduce lupta pentru obţinerea independenţei;
- 1881- România s-a declarat Regat
- Carol I devine primul rege al ţării
- moare în 1914 şi este înmormântat, împreună cu soţia sa, la mănăstirea Curtea de Argeş
3. Importanţa domniei
- menţinerea unirii realizate în timpul lui Cuza;
- obţinerea independenţei;
- modernizarea ţării: construirea de căi ferate, înfiinţarea Bancii Naţionale a României; introducerea tramvaielor, a
cinematografului şi iluminatului electric
Anexa 2

Fişă de evaluare

1. Completează spaţiile punctate cu ajutorul cuvintelor din paranteză:


După abdicarea lui Cuza, în România a fost adus un prinţ numit ______________________________ care se înrudea cu regele Prusiei şi cu
împăratul Franţei. Imperiul Otoman, ______________ şi ______________ erau împotriva unirii românilor. La 10 mai 1866, Carol a fost
proclamat _______________ al României. În timpul domniei sale a fost adoptată legea de bază a României moderne- _______________________
.
( Austria, Constituţia, Carol I de Hohenzollern, Rusia, principe)
2. Alege varianta corectă:
 Primul rege al României a fost:
a) Ferdinand b) Carol I c) Mihai I
 Proclamarea Independenţei a fost anunţată la data de:
a) 9 mai 1878 b) 9 mai 1881 c) 9 mai 1877
 În urma războiului de independenţă, România cedează Rusiei:
a) Dobrogea b) Basarabia c) Transilvania
3. Sub banda timpului ce cuprinde doar ,, secolul redeşteptării românilor”, precizează semnificaţia anilor următori:

SECOLUL
DEC.I DEC.II DEC.III DEC.IV DEC.V DEC.V DEC. VII DEC.VIII DEC.IX
Al XIX-lea
1821 1848 1859 1866 1877

S-ar putea să vă placă și