Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Data: 27. 03. 2013


Învăţătoare: NICOLAE IOANA SILVIA
Şcoala : ŞCOALA GIMNAZIALĂ OCNIŢA
CLASA: a VI-a B
Aria curriculară: Om şi societate
Obiectul: ISTORIE
Unitatea : Momente importante ale istoriei- Conducători şi faptele lor
Subiectul: „ ECATERINA TEODOROIU – EROINA DE LA JIU”

TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunoştinţe

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Înţelegerea faptelor şi evenimentelor din istoria României, a rolului jucat de diferite
personalităţi în istorie

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.1 - să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;
3.1 - să folosească termeni istorici în situaţii diverse;
4.1 - să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor;
5.1 - să exprime opinii personale în aprecierea faptelor din trecut şi prezent .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
OC1 – să observe imagini referitoare la subiectul predat
OC2– să utilizeze terminologia specifică temei date: regină , unire, reîntregire naţională,
pluton, voluntar etc.;
OC3– să cunoască activitatea marilor personalităţi istorice în realizarea unităţii naţionale
a României
OC4– să completeze un aritmogrif, să descopere trăsăturile personalităţii Ecaterinei
Teodoroiu, pe baza unui text

Afective:
OA1 –să prezinte interes pentru cunoaşterea a cât mai multor evenimente istorice din
istoria naţională;
OA2 –să aprecieze munca, dăruirea şi devotamentul personalităţilor discutate în
realizarea unităţii naţionale
OA3 – să deprindă sentimente de mândrie naţională faţă de eroii patriei
Psihomotorii:
OM1 –să se antreneze în activitate, în prezentări de carte, imagini,

RESURSE:
a) metodico –procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, citirea explicativă,
exerciţiul, problematizarea descoperirea, interpretarea de text, jocul didactic,
( aritmogrif), harta
b) materiale: Programa şcolară pentru cl. A IV-a, Manualul de Istorie, Ed. CD Press,
autori: Mihai Manea, Aurelia Fierăscu, Ana Lapoviţă, 2007
Laptop, video proiector, prezentare PPT, imagini, fişe de lucru, flipp-chart,
► www.didactic.ro
► www.edu.ro

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, perechi, pe grupe

RESURSE UMANE : 22 elevi

RESURSE DE TIMP: 50 de minute.

FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:


evaluare formativă (aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)
evaluare de proces (fişe de muncă independentă)
evaluare de produs ( aprecieri verbale şi autoevaluare)
ANEXA I.
REBUS

E
2

I
3

-
4

A
5

I
6
-

B
1. Rege al României, în vremea căruia se realizează Marea Unire?
(FEREDINAND)
2. Era nepoata reginei Victoria şi vorbea limba? ( ENGLEZA)
3. Alipirea Basarabiei, Bucovinei, Transilvaniei la România, la 1
Decembrie 1918? (UNIRE)
4. Gradul de rudenie cu regele Carol al II-lea? ( MAMA)
5. Nume purtat şi de primul rege al României (1866-1914)? ( CAROL)
6. Oraşul în care a fost încoronată ca regină după Marea Unire alături de
soţul ei, regele Ferdinand I? (ALBA - IULIA)

ANEXA II.- pe tablă

Date biografice:
- s-a născut în ianuarie 1894;
- satul Vădeni (Tg. Jiu);
- provenea dintr-o familie modestă;
- Şc. primară, pension- Bucureşti;
- devine învăţătoare;
- Şc. de infirmieră

ANEXA III.- pe flipp-chart

ROLUL SĂU:
- s-a înrolat voluntar în armata română pentru apărarea ţării în Primul
Război Mondial (1916-1918);
- s-a remarcat în luptele din: - Valea Jiului
- Mărăşti
- Mărăşeşti
- prima femeie cu grad de ofiţer în armata română;
- a demonstrat că un român adevărat poate fi şi femeie nu numai un bărbat;
- şi- a condus soldaţii pe câmpul de luptă dându-le un puternic curaj
(25 soldaţi).
ANEXA IV

• Citiţi cu atenţie următorul text:


Ecaterina Teodoroiu a luptat pentru împlinirea visului de
veacuri al românilor: Marea Unire.
A dat dovadă de Eroism, Curaj, Altruism,Tărie, Emoţie,
Răbdare. A fost Inimoasă,Neînfricată şi Ambiţioasă. A avut puterea să
treacă peste frică şi a devenit Temerară, Eroismul ei de Ofiţer al armatei
române, a arătat Dragostea de neam şi ţară, Omenia, Răbdarea şi a făcut-o
prima femeie Ostaş.
A învăţat să fie Iubitoare şi prin faptele ei de vitejie a devenit
Uimitoare.
Rescrieţi unul sub altul pe caiet cuvintele apărute în text cu
literă mare. Reţineţi doar prima literă a cuvântului şi precizaţi ce aţi
descoperit.

ANEXA V.

Fişă de lucru
Ecaterina Teodoroiu
(Cătălina Toderoiu )

Ecaterina Teodoroiu s- a născut în Gorj, lângă .............-..............


Ea a luptat în................................................................. .
În 1917 a fost ucisă în lupta de la ............................... ................
În 1918 se sfârşeşte Primul Război Mondial, iar
Transilvania, .................................şi .................................... sunt eliberate
reîntregind România la 1........................... .

(Târgu-Jiu, Basarabia şi Bucovina, primul război mondial, Decembrie 1918,


Mărăşeşti 22-23 august 1917)
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică
Op.
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
procedee organizare
1. Moment Pregătirea materialelor Elevii se pregătesc cu cele conversaţia Capacitatea
organizatoric necesare pentru lecţie; necesare pentru oră de a-şi
Crearea unei atmosfere organiza
propice activităţii de spaţiul de
învăţare. lucru
2. Reactualizarea OC2 Va fi realizată cu ajutorul Elevii rezolvă sarcina observaţia în perechi Capacitatea
cunoştinţelor unui rebus (Anexa 1). Răspund la întrebări. exerciţiul de a găsi
assimilate OC3 Pentru a descoperi numele Rebus: jocul didactic răspunsurile
unei personalităţi 1. Rege al României, în corecte
OA1 importante din istoria vremea căruia se realizează
României. Marea Unire?
OA2 (FEREDINAND)
2. Era nepoata reginei conversaţia
OM1 Victoria şi vorbea limba? explicaţia
( ENGLEZA)
3. Alipirea Basarabiei,
Bucovinei, Transilvaniei la
România, la 1 Decembrie
1918? (UNIRE)
4. Gradul de rudenie cu
regele Carol al II-lea?
( MAMA)
5. Nume purtat şi de primul
rege al României (1866-
1914)? ( CAROL)
6. Oraşul în care a fost
încoronată ca regină după
Marea Unire alături de soţul
ei, regele Ferdinand I?
(ALBA - IULIA)

3. Captarea OA3 Prezentarea portretelor Elevii observă cele două observaţia activitate
atenţiei reprezentând pe regina portrete conversaţia frontală
OM1 Maria şi Ecaterina explicaţia
Teodoroiu

4. Anunţarea OA1 Anunţ titlul lecţiei Elevii ascultă cu atenţie şi conversaţia activitate Capacitatea
lecţiei şi a Ecaterina Teodoroiu, scriu titlul lecţiei în caiete. explicaţia frontală de a urmări
obiectivelor eroina de la Jiu explicaţiile
Notez titlul lecţiei pe tablă.
În această oră vom afla
OM1 despre:
1. Date biografice despre
Ecaterina Teodoroiu
2. Rolul său
3. Personalitatea eroinei,
Ecaterina Teodoroiu
5. Dirijarea OA1 În prezentarea conţinutului Elevii urmăresc cu atenţie expunerea activitate Capacita-tea
învăţării OA2 noii învăţări se prezintă prezentarea PowerPoint, apoi citirea frontală de a recepta
OA3 elevilor:1.- un scurt răspund oral la întrebări. explicativă subiectul orei
material cu ajutorul Slidul (1 şi 2) conversaţia de istorie
videoproiectorului despre
Ecaterina Teodoroiu
OC3 Slidul (1 şi 2)
OA1 Pe prima tablă sunt scrise Elevii vor scrie în caiet exerciţiul
date biografice ale eroinei
(AnexaII.)
OC1 2.- un mic fragment din Urmăresc filmul şi pun conversaţia,
OC3 filmul cu acelaşi nume, întrebări observaţia
aratând modul de instrucţie descoperirea
pe care l-a făcut eroina
noastră pentru a face faţă
OM1 luptelor, precum şi secvenţa
în care este decorată de
însuşi generalul Dragalina

6. Obţinerea OC3 Pe coală flipp-chart sunt Vor ordona enunţurile în citirea individual Capacitatea
performanţei scrise enunţuri privind rolul ordine cronologică(citănd explicativă de a rezolva
OA1 jucat în luptele pentru fiecare fragment din manual), interpretarea cerinţele
apărarea ţării a Ecaterinei realizând astfel schiţa lecţiei pe text
Teodoroiu, fără a păstra
OM1 ordinea cronologică a
lecţiei
( Anexa 3.)

7. Feedback-ul OC4 Elevii primesc fişe cu date Elevii trebuie să rescrie citirea pe grupe Observaţia
despre personalitatea cuvintele în ordinea dată explicativă sistematică şi
OA3 eroinei de la Jiu (Anexa 4.) pentru a descoperi numele interpretarea capacitatea
Primele 4 grupe(ghiocei, personajului istoric despre pe text de a rezolva
OM1 narcise,randunele şi care tocmai s-a discutat cerinţele
fluturaşi) vor rezolva
sarcina din anexa, iar grupa
buburuzelor vor scrie
propoziţii cu cuvinte date Grupa va formula enunţuri
din aceeaşi fişă
8. Evaluarea OC3 Fiecare elev primeşte o fişă Completează textul cu exerciţiul individual Analiza
cunoştinţelor având ca sarcină să cuvintele potrivite. nivelului de
OA1 completeze corespunzător realizare a
un text lacunar folosind sarcinilor
cuvinte potrivite.
OM1 (Anexa 5)
Cei care termin mai Elevii prezintă un lucru
repede vor scrie pe spatele reţinut din lecţie.
unor fluturaşi idei reţinute
din lecţia prezentată.

9. Încheierea Se fac aprecieri asupra Ascultă aprecierile conversaţia activitate Aprecieri


activităţii modului de desfăşurare a frontală verbale
activităţii.
Tema: Ex.1 de la pagina 53 Elevii îşi notează tema. Sunt
Să prezinte semnificaţia atenţi la explicaţii.
ultimelor cuvinte ale
Ecaterinei Teodoroiu

S-ar putea să vă placă și