Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

Data:16.03.2016

Clasa: a IV-a

Unitatea de invatamant:Liceul Pedagogic “Spiru C.Haret”

Disciplina:Istorie

Unitatea de invatare:Fapte istorice si personalitati in epoca medievala.

Subiectul:Moldova in vremea lui Stefan cel Mare

Tipul lectiei:dobandire de noi cunostinte.

Scop:dobandirea cunostintelor despre Stefan cel Mare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1:sa localizeze in timp si spatiu evenimentele istorice din Moldova in vremea lui Stefan cel Mare;

O2:sa identifice contextul istoric european in care isi incepe domnia Stefan cel Mare;

03:sa utilizeze informatii din surse istorice pentru prezentarea personalitatii lui Stefan cel Mare;

04:sa relateze despre evenimentele istorice studiate,pe baza unui plan simplu de idei folosind termeni
de specialitate;

05:sa stabileasca importanta domniei lui Stefan cel Mare;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:conversatia,comparatia,povestirea,explicatia,exercitiul.

Mijloace de invatamant:portretul lui Stefan cel Mare,harta Moldovei din timpul lui Stefan cel Mare,fise
de lucru

Forme de organizare:frontal,individual,pe grupe.

Propunator:Morarescu Daniela-Ancuta

Invatatoare:Asproiu Anina ,Zahiu Corina

Profesor metodist:Marinescu Silvestru

Profesor coordonator:Iosifescu Viorel


Momentele subiectului Ob.op Modul de abordare a invatarii Strategii didactice Evaluare
1.Momentul Pentru o buna desfasurare a
organizatoric activitatii se vor lua urmatoarele
masuri:
-aerisirea clasei;
-aranjarea mobilierului;
-afisarea hartii Romaniei;

2.Reactualizarea 02 Conversatia
cunostintelor -Ce lectie ati avut de pregatit
pentru astazi la ora de istorie?
-Cine a fost Mircea cel Batran?
-De ce poporul l-a numit “cel
batran”?
-Unde a zidit cetatea scaun?
-Ce teritoriu a anexat
domnitorul,Tarii Romanesti?
-Care a fost cea mai importanta
lupta impotriva turcilor?
-De cine era condusa armata
turcilor?
-Ce s-a intamplat spre sfarsitul
domniei?
-Unde a fost ingropat voievodul?

3.Captarea atentiei Captarea atentiei se face printr-o Conversatia


ghicitoare: Povestirea
Zice-se c-a fost sub soare
Un domn mic,dar numit “Mare”
Cand pe turci ii invingea,
Mananstire construia.
(Stefan cel Mare)
Le voi povesti pe scurt cateva
legende despre copilaria lui Stefan
cel Mare.(Anexa 1)
4.Anuntarea lectiei si a Anunt titlul lectiei “Moldova in Conversatia
obiectivelor vremea lui Stefan cel Mare”.Notez Explicatia
titlul lectiei pe tabla.
In aceasta ora vom afla despre:
1.Inceputul domniei
2.Organizarea tarii
3.Luptele pentru apararea tarii
4.Sfarsitul si importanta domniei
lui Stefan cel Mare.
5.Dirijarea invatarii Orientez atentia elevilor asupra
unei harti care prezinta Moldova in Conversatia
timpul domniei lui Stefan cel
Mare.Le explic elevilor ca teritoriul
Moldovei era mult mai vast
,cuprinzand si cele doua
provincii ,Basarabia si Bucovina.
-Ce stiti despre formarea Moldovei
ca stat?
O3 -De unde vine numele de
Moldova?
Voi prezenta pe scurt situatia din Explicatia
Europa in secolul al XV-lea si
inceputul domniei.Se noteaza pe
tabla si in caiete prima parte a
schemei.
Cei de la care vom afla despre
04 faptele acestui mare domnitor veti
fi voi ,impartiti in 3 grupe :
1.ECHIPA PLAIESILOR(Organizarea
tarii)
2.ECHIPA RAZESILOR(Luptele
pentru apararea tarii)
05 3.ECHIPA STRAJERILOR (Sfarsitul si
importanta domniei)

Se deschid manualele la pagina


53 ,se stabileste pentru fiecare
grupa partea din lectie pe care o
are in studiu ,se da fiecarei grupe
cate o fisa cu intrebari pentru
sintetizarea informatiilor.(Anexa 2)
-Sa vina unul dintre “plaiesii lui
Stefan “ si sa ne prezinte cum a
organizat tara Stefan cel Mare.

Se noteaza la table si in caiete a


doua parte a schemei.
Sa vina unul dintre “razesii lui
Stefan” sa ne prezinte luptele
purtate pentru apararea tarii –se
noteaza pe tabla si in caiete a treia
parte a schemei.
Trei razesi localizeaza pe harta
localitatile unde s-au dat cele trei
batalii.Cautati-le si voi pe harta din Comparatia
manual!
Vom citi un document istoric care
vorbeste despre lupta de la Vaslui.
Se citeste din manual fragmentul
din “Letopisetul Tarii Moldovei” de
Grigore Ureche si se identifica Povestirea
O6 tacticile de lupta folosite de
moldoveni in lupta de la Vaslui.
Un alt razes va descrie tacticile de
lupta asa cum sunt prezentate in
manual.
Voi prezenta o secventa din filmul
“Stefan cel Mare,Vaslui-1475”-
reprezentand una din tacticile de
lupta folosite in lupta de la Vaslui-
tactica parjolirii.
Sa vina unul dintre “strajerii lui
Stefan” si sa ne spuna cum s-a
sfarsit domnia si pentru ce a ramas
in memoria poporului roman.
Se noteaza pe table si pe caiet
ultima parte a schemei.+
Se va localiza pe harta Manastirea
Putna.
Le voi povesti elevilor “Legenda
zidirii Manastirii Putna”(Anexa3)
Fiecare grupa primeste o fisa
,avand ca sarcina sa completeze
corespunzator un text lacunar
folosind cuvintele
potrivite(Anexa4)
7.Incheierea activitatii Se fac aprecieri verbale asupra Conversatia Aprecieri verbale
modului de desfasurare al lectiei.
ANEXA 1

LEGENDE DESPRE COPILĂRIE

Nașterea si copilăria lui Ștefan cel Mare sunt învăluite în fermecătoare legende ,deoarece nu
s-au păstrat documente ale vremii.

Se zice că Dumnezeu l-a înzestrat cu inteligentă și vitejie ,pentru a conduce țara


urgisită.Mama lui l-ar fi adus pe lume la Borzești.Ursitoarele i-ar fi prezis atunci,o viață ieșită din
comun:să devină om brav și vestit în lume,prăpădindu-i pe dușmanii neamului.Tot ursitoarele i-
ar fi pus numele de Ștefan,iar Tatăl ceresc i-a rânduit un înger păzitor,ca să-l apere de jivine și
de dușmani.

La 10 ani, ținea în mâini doi lupi ,ca pe un cațel,iar la 15 ani se trântea cu un pui de urs ,fără
teamă.Îngerul îl păzea.

Avea 12 ani când ucigașii tatălui sau îl urmăreau să-l omoare.Ștefan s-a ascuns într-o căruță cu
saci ,acoperită cu fân.Urmaritorii scormoneau prin căruțe cu niște suliți ascuțite.Din căruțe nu
se auzea nici un tipăt de copil.

Dupa un timp ,un caruțaș a vazut că din căruță picură necontenit sânge.Când a cautat în
căruță a găsit un baiat împuns în șold.Căruțașii l-au îngrijit și l-au ascuns până când au ajuns la
Galați.

Când Ștefan a ajuns domnitor ,l-a ajutat pe caruțaș și l-a răsplătit.


ANEXA2

ECHIPA PLAIESILOR(Organizarea tarii)

1.Ce s-a dezvoltat in timpul domniei lui Stefan cel Mare?

2.Ce a facut domnitorul pentru a apara tara?

3.Ce biserici si manastiri a ctitorit domnitorul?

ECHIPA RAZESILOR(Luptele pentru apararea tarii)

1.Ce dorea Stefan cel Mare?

2.Cu cine a purtat lupte?Unde?

3.Care a fost cea mai insemnata batalie?

4.Care au fost tacticile de lupta?

ECHIPA STRAJERILOR(Sfarsitul si importanta domniei)

1.Unde a fost inmormantat Stefan cel Mare?

2.Pentru ce a ramas in memoria poporului?


ANEXA3

Legenda zidirii Manastirii Putna


Tanarul domn Stefan si-a pus in gand sa ridice o frumoasa manastire ,loc de inchinare si odihna vesnica
pentru voievod si familia sa.Calatorea calare ,cu osteni si popor mult ,ca sa caute locul unde mesterii
asteptau sa zideasca manastirea.

Se gasea cu arcasii sai pe-un deal ,unde exista si azi o cruce,aproape de Putna.Dealul se numeste Dealul
Crucii,de unde se vede azi,incantatoarea panorama a vaii manastirii.

Stefan Voda a tras cu arcul si,unde a cazut sageata,hotari sa fie altarul.A pus apoi pe trei dintre cei mai
vrednici aprozi de-au tras si ei cu arcul.Unde a cazut sageata unuia ,au facut poarta ,iar unde a cazut
sageata celui de-al doilea,s-a ridicat clopotnita.

Au inaltat biserica pana in 1469,iar dupa doisprezece ani de truda era ispravita intreaga manastire
fortificata ,pe care Voda o umplu cu icoane ,vase sfinte si vesminte scumpe.

Povestea spune ca arcul cu care a tras Stefan cel Mare s-a pastrat mult timp ,in turnul de la Putna .Mai
tarziu ,navalind polonii la locul sfant al romanilor ,au furat arcul si l-au dus in tara lor.
ANEXA 4

 Completeaza enunturile,folosind cuvintele din paranteza:

Stefan cel Mare a fost domn al.. ………….intre anii ……………In timpul domniei s-a ocupat de consolidarea
………….a tarii si de apararea ……………Moldovei.

Cel mai aprig dusman al Moldovei era………………..La……………,Stefan obtine cea mai importanta
……….impotriva turcilor.

Pentru faptele sale,Biserica Ortodoxa l-a facut ……………………

S-ar putea să vă placă și