Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.12.2018
Şcoala: Gimnazială Nr.1
Clasa: a II-a B
Învățător:Morărescu Daniela-Ancuța
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare : Timpul în viața noastră
Subiectul activităţii: Cum folosim timpul?
Tipul de activitate: însușire de noi cunoștințe
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Muzică și mișcare
Competențe specifice vizate:
Dezvoltare personală:
1.3 Respectarea unor reguli de igienă personală;
2.1 Exprimarea emoțiilor de bază în situații diferite;
2.3 Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți
3.1 Realizarea unui program zilnic de activități, cu sprijinul adulților;
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunțuri înlănțuite logic
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
Matematică şi explorarea mediului

3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizare unor modele sau regularităţi din mediul apropiat

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

Scopul lecției: însușirea cunoștințelor în ceea ce privește importanța respectării unui program zilnic.

Obiective operaționale:

O1 – să asculte cu atenție textul narativ


O2 – să enumere activitățile pe care le face personajul în timpul liber;
O3 – să completeze schema cu activități din timpul liber al personajului;
O4 – să identifice importanța utilizării eficiente a timpului liber;
O5-să manifeste spirit de colegialitate și cooperare în cadrul grupului.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: citirea explicativă, conversația, observația, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, expunerea, aprecierea verbalǎ.
Resurse materiale: prezentare PPT, fișe de lucru, versuri ale cântecului, boxă, laptop;
Resurse temporale:45 min
Resurse umane:21 elevi
Forme de organizare: frontal, individual
Forme și tehnici de evaluare:observarea sistematică, aprecieri verbale, proba practică

BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru disciplinele Dezvoltare personală, Comunicare în limba română, Arte vizuale și abilități practice,
Matematică și Explorarea mediului, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013;
 Constanța, Cuciinic, Dezvoltare personală, Manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis
 http://povestilegendemituri.blogspot.com/2021/02/buburuza-ema.html
Etapele Ob. Conținuturile învățării Strategii didactice Evaluare
lecției op.
Mijloace didactice Forme de
Metode și procedee organizar
e
1.Moment Asigurarea unui climat educațional
organizatoric favorabil.
2 min Pregătirea materialelor necesare
desfăşurării în bune condiţii a activităţii. Exercițiul frontal
organizatoric

2.Captarea Se prezintă elevilor cântecul Ceasul -


atenției Grupul Bimbam- (Anexa 1). Se poartă o Audiția Cântec frontal Observarea
5 min scurtă conversație: Conversația sistematică
Despre ce este vorba în acest cântec?
De ce este ceasul prietenul nostru?
Ce măsoară ceasul?

3.Anunțarea Se anunță elevii că își vor însuși


temei și a cunoștințe despre regulile de organizare a Conversația frontal Observarea
obiectivelor timpului liber, despre activități sistematică
2 min desfășurate în timpul liber, despre
utilitatea unor astfel de activități. Se
enunță obiectivele lecției într-o manieră
accesibilă lor.

4. Dirijarea Se prezintă elevilor textul ”Buburuza Lectura explicativă Frontal Observarea


învățării O1 Ema”. (Anexa 2 ). sistematică
Se citește textul, apoi Conversația Observarea
30 min se poartă discuții pe marginea acestuia. Observația capacității de
“Am aflat că Ema e mereu obosită și exprimare
tristă. Să descoperim împreună cauzele Exercițiul Frontal orală
oboselii și tristeții buburuzei Ema, chiar Individual
dacă și ea, la fel ca voi, are timp liber. Munca
„ Explicația independentă
 Se explică elevilor noțiunea de timp
liber.
 Timp liber= timpul rămas după
desfășurarea activităților din programul Observarea
școlar și de acasă, folosit de fiecare copil Exercițiul sistematică a
O.2 după voia și priceperea lui. capacității de
Se completează panoul cu activitățile pe Frontal implicare în
O. 3 care le desfășoară Ema în timpul ei liber. Exercițiul Explicația Individual rezolvarea
(Anexa 3) Jocul didactic sarcinilor de
grup
Se solicită elevilor să încercuiască cu
roșu activitățile pentru care buburuza
Ema petrece cel mai mult timp și cu
albastru, activitățile unde Ema petrece cel Observația
mai puțin timp. Analiza
Se evidențiază cauzele oboselii Emei. răspunsurilor
Se prezintă elevilor informații despre
folosirea eficientă a timpului liber Frontal
(prezentare power point).
Se poartă discuții despre programul zilnic Individual
O.4 al școlarului cu ajutorul personajului. Se
completează o fișă de lucru cu programul
zilnic al școlarului și activități pe care le
pot desfășura în timpul liber(Anexa 3)
Jocul didactic
Joc didactic 1: Mingea călătoare
O5 În călătoria sa, mingea va ajunge la Frontal
fiecare.Când mingea e la tine, trebuie să
spui ce ai făcut ieri, de când te-ai trezit și .
până seara, la culcare.Spune-i mingii și Individual
ce ți-a plăcut azi și ce nu ți-a plăcut, ce ai
făcut bine, ce crezi că nu a mers
bine.Timpul va fi limitat.Cel care
reușește să se încadreze în timp, primește
ecusonul „Timpul e de partea ta”

Joc didactic2 : „Da sau nu”


Fiecare elev primește jetoane cu DA sau
NU, ridicând jetonul corespunzător.
În timpul orei, mă joc cu jucăriile.
Dimineața servesc micul dejun.
Când vin de la școală, mă grăbesc la
televizor.
Mă joc după ce îmi fac temele.
Mănânc fără a mă spăla pe mâini.

Îmi fac lecțiile noaptea.


Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi.
Îmi pregătesc ghiozdanul dimineața, în
grabă.
Mă spăl pe dinți de două ori pe zi.
6.Obţinerea Se solicită elevilor să completeze un text Conversația Frontal Observarea
performanţei lacunar, (și pe fișe și pe tablă) cu Exercițiul sistematică
5 min importanța folosirii eficiente a timpului
liber. (Anexa 4)

7. Încheierea Se vor face aprecieri generale și Aprecierea


lecției individuale asupra participării elevilor la conversația frontal modului de
1 min lecție, precum și asupra lucru
comportamentului lor pe parcursul orei.
ANEXA 2

Buburuza Ema
Buburuza Ema tocmai a sosit de la școală.

— Bunico, mi-e foame!

Îşi aruncă ghiozdanul într-un colț al camerei.

— Te rog să te schimbi, să te speli pe mâini și după aceea poți veni la masă!

— Bine, dar mai repede! Vreau să plec la joacă!

Ema e într-o grabă continuă. Mănâncă în fugă, aruncă hainele prin cameră și aleargă la joacă. A mâncat așa de repede, că acum nu se simte
bine. Dar găsește repede altă preocupare şi vrea să vadă desene animate.

Degeaba o sfătuieşte bunica buburuză să se odihnească mai întâi, să-și facă temele și abia apoi să iasă la joacă. Buburuza Ema nu o ascultă.

La sosirea mamei, își amintește că nu a efectuat temele. Încearcă să le rezolve, dar nu mai reușește.

Abia mai poate să mănânce și să se spele, după care adoarme.

A doua zi se trezeşte cu greu şi o ia de la capăt...

Anexa 3
TIMPUL LIBER AL
EMEI
ANEXA 1
CEASUL
DE DIS DE DIMINEAȚĂ,
ATUNCI CÂND TE TREZEȘTI,
AUZI CUM BATE CEASUL
ȘI NU MAI LENEVEȘTI.
TIC-TAC, TIC-TAC,
TE -NDRUMĂ LA TOT PASUL
PRIETENUL TĂU CEASUL,
TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC
TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC
TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC
CU CEASUL DIN PERETE
ADESEA TE CONSULȚI,
SĂ ȘTII CARE-I PROGRAMUL
DOAR SUNETUL I-ASCULȚI.
TIC-TAC, TIC-TAC
TE -NDRUMĂ LA TOT PASUL
PRIETENUL TAU CEASUL,
TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC
TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC
TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC, TIC-TAC
TIC-TAC!
Anexa 4
Completează spațiile punctate, utilizând cuvintele de mai jos:

Este foarte important să avem un............................................ După


ce venim de la școală trebuie să.............................................., trebuie
să ne gândim apoi dacă avem...................................................pentru
a doua zi și după ce rezolvăm ceea ce avem de lucru
ne...................................în voie.Este important să respectăm orele
pentru.............................................și
cele..............................................
Dacă aceste reguli sun respectate, vom
fi........................................, ......................................., și
dornici...................................................
(ne odihnim, de a învăța lucruri interesante, program organizat, ceva
important de făcut, servit masa, de somn, putem juca, veseli, plini de
energie)

S-ar putea să vă placă și