Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a IV – a
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: A ști, a face, a fi împreună
SUBIECTUL LECȚIEI: Cuza şi Unirea Principatelor Române
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare
FORMA DE REALIZARE꞉ activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Istorie
 Limba și literatura română
 Geografie
 Muzică şi mişcare

COMPETENȚE SPECIFICE:
Istorie:
1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice
2.1. Identificarea de surse istorice utilizând o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de
informare și
comunicare
2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații variate
despre trecut
2.3. Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au
schimbat sau nu într-o anumită perioadă de timp
3.2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situații de comunicare orală și scrisă
4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent
4.2. Recunoașterea asemănărilor și deosebirilor dintre sine și celălalt, dintre persoane și grupuri

Limba și literatura română:


1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale

Geografie:
1.2. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice

Muzică şi mişcare:
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul
cultural, cu
sesizarea unor diferenţe de natură muzicală şi de mişcare corporală/scenică

SCOPUL LECȚIEI:
- familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor Alexandru Ioan Cuza și cu a
momentului în care s-a înfăptuit Unirea;
- îmbogățirea vocabularului.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili :

O1. Să enumere condiţiile istorice care au favorizat realizarea Unirii Principatelor Române de la 1859;
O2. Să realizeze caracterizarea lui Alexandru Ioan Cuza pornind de la materialele puse la dispoziție;
O3. Să precizeze evenimentele importante petrecute în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza;
O4. Să recunoască graniţele Pricipatelor Române în timpul lui Cuza localizându-le pe hartă;
O5. Să evidenţieze importanţa măsurilor luate în timpul domniei lui Al.I. Cuza pentru evoluţia statului
român modern.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, observația, exerciţiul,
problematizarea; munca independentă,
 RESURSE MATERIALE:manual, caiete, fise de lucru; film educativ, CD
 FORME DE ORGANIZARE:, individual, frontal,
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: evaluare orală, aprecieri verbale;
 RESURSE TEMPORALE: 50 minute
 RESURSE UMANE: elevii clasei

Bibliografie: ,
 Ioan Dănilă, Elena Țarălungă coord., ,,Lecția, în evenimente: Ghid de proiectare didactică,,, Editura Egal,
Bacău, 2002
 Vasile Dinu, Paul Diţă- „Istorie pentru toate manualele alternative clasa a IV-a, Editura Carminis,
 Piteşti, 2006
 Marin Manolescu, Lucreția Zelgin ,,Proiectare și evaluare didactică în învățământul primar.
Istorie Editura STEAUA PROCION, Bucureşti, 1998
 ,,Povestea timpului,, - Istorie, CD Editura EDU
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv educativ Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
Crt. lecției procedee învățământ organizare
Op. didactice

1. Momentul  Se asigură condiţiile optime pentru buna


organizatoric desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de
clasă, pregătirea materialului didactic
pentru prezentarea softului educaţional şi a
experimentelor.
2. Verificarea  Se reactualizează cunoștințele dobândite în Conversația Frontal Capacitatea de a recepta
cunoștințelor lecția anterioară un mesaj și de a răspunde
anterioare și a Explicația la întrebări
temei pentru
acasă

3. Captarea  Se propune spre audiție cântecul ,,Hora Conversaţia CD Frontal Capacitatea de a recepta
atenţiei Unirii,, de V. Alecsandri un mesaj și de a răspunde
 Se discută fragmentul audiat Audiția la întrebări

4. Anunţarea  Pornind de la materialul prezentat se Conversația Caiete Frontal Capacitatea de a asculta


temei anunță tema lecției și obiectivele vizate un mesaj
 Explic obiectivele vizate pe înțelesul Exercițiul Tablă Individual
elevilor.
 Scriu titlul pe tablă
5. Dirijarea  Se prezintă conținutul învățării urmărind Frontal Capacitatea de a enumera
învăţării schema lecției condițiile istorice
 Schema lecției ,,Cuza și Unirea Conversaţia
Principatelor Române,, Tablă Individual
1. Condiții care au favorizat Unirea:
O1. - Dorința marilor puteri(Imperiul
Otoman, Imperiul Habsburgic și
Imperiul Rus) de a-și extinde Explicaţia
teritoriile
Caiete
- Susținerea ideii Unirii Principatelor
Capacitatea de a preciza
de către cărturarii români care trăiau
în străinătate principalele evenimente
- Pregătirea Unirii din timp în cadrul Exercuțuil
adunărilor ad-hoc(1857)
2. Etapele înfăptuirii Unirii:
Manual
- În ianuarie 1859 Al. I. Cuza este ales
domnitor în Moldova și Țara Capacitatea de a realiza
Românească Problematizarea caracterizarea lui
O2. - S-a format un singur stat numit Al.I.Cuza
Principatele Române
- S-a stabilit capitala celor două țări
unite la București
- Tricolorul a devenit steagul
României, iar pe stema țării erau Capacitatea de a
reprezentați zimbrul și vulturul. evidenția importanța
3. Al. I. Cuza – portret istoric Unirii
- S-a născut la Brăila în 1820
- A studiat la Iași și la Paris
O3. - Provenea dintr-o veche familie de
boieri moldoveni
- Era ofițer și a participat la
evenimente istorice importante
- Marii proprietari de pământ și alți
oameni politici, nemulțumiți de
realizările sale, l-au îndepărtat în
1866
- Cuza a fost silit să renunțe la tron și a
plecat din țară.
4. Însemnătatea domniei lui Al. I. Cuza
- A aprobat prima lege fundamental
românească, numită Constituție
- A făcut schimbări moderne în armată
și justiție
- A reuțit să obțină recunoașterea
O4. Unirii Principatelor de către marile
puteri europene
- A înființat Universitățile din Iași și
București
- A luat din averile mănăstirilor și a
împărțit pământ țăranilor
- A realizat reforma
învățământului(învățământul primar a
devenit obligatoriu și gratuit)
- Prin măsurile luate a pus bazele
statului român modern
Dictionar:
Constituție ꞊ lege fundamentală într-un stat;
stabilește organizarea statului, drepturile și
obligațiile cetățenilor
Cărturar ꞊ învățat, savant
6. Fixarea  Se propune spre vizionare filmul Conversaţia CD Capacitatea de a
cunoştinţelor educativ ,,Povestea timpului,, evidenția evenimentele
 Se discută materialul prezentat Explicaţia Videoproiector Frontal istorice pe baza filmului
prezentat
Problematizarea

7. Obținerea  Elevii vor primi o fișă de lucru unde vor Conversația fișă Frontal Capacitatea de rezolva
performanței localiza pe hartă capitalele celor două sarcinile fișei de lucru
O5. provincii românești și vor identifica Exercițiul Individual
limitele și vecinii noului stat format
(Anexa 1) Problematizarea

8. Asigurarea  Se va face prin discutarea celor învățate Conversaţia Manual Frontal Capacitatea de a
retenției și a în cadrul lecției răspunde la întrebări
transferului  Se va da tema pentru acasă (Lectură:
Moș Ion Roată și Cuza Vodă) Aprecieri verbale
Anexa 1

Fișă de lucru

1. Scrie principatele care s-au unit într-un singur stat.

2. Localizează pe hartă capitalele celor două vechi provincii românești și notează numele lor
_____________________________________________________________________

3. Identifică și notează limitele și vecinii noului stat – Principatele Române Unite.


_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și