Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a-IV-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Istorie

Unitatea de învățare: „Epoca Modernă”

Subiectul lecției: „Regele Ferdinand și Marea Unire”

Tipul lecției: predare-învățare

Competențe specifice:

1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viaţa familiei, a faptelor prezentate într-o situaţie de învăţare

1.2. Localizarea în spaţiu a evenimentelor istorice


4.1. Determinarea semnificaţiei unor evenimente din trecut şi din prezent

Scopurile lecției:

-familiarizarea elevilor cu evenimentele istorice care au dus la înfăptuirea Marii Uniri;

-înțelegerea contribuțiilor majore aduse de Regele Ferdinand în realizarea Marii Uniri;

-cultivarea interesului pentru faptele și evenimentele istorice.

Obiectivele operaționale:

O1-să ofere, pe baza filmulețului prezentat, câteva informații despre Regele Ferdinand și Marea Unire, urmând
indicațiile cadrului didactic;

O2-să numească, folosindu-se de cunoștințele anterioare, câteva evenimente istorice care au dus la înfăptuirea
Marii Uniri;

O3-să asculte cu atenție informațiile transmise de învățătoare referitoare la Ferdinand și Marea Unire,
manifestând interes;

O4-să rezolve cu atenție, în echipă sarcinile propuse, manifestând interes;

05-să rezolve corect rebusul despre Marea Unire, urmând instrucțiunile cadrului didactic

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee de învățământ: conversația, explicația, exercițiul, observația, brainstorming, Știu/Vreau să
știu/Am învățat, explozia stelară, jurnalul cu dublă intrare

Mijloace didactice: manuale, caiete, instrumente de scris, tablă, marker, videoproiector, filmulet de pe Youtube, o
stea, harta României după Primul Război Mondial, fișe cu rebus

Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe

Durata: 50 minute

SISTEM DE EVALUARE:

Metode și forme de evaluare: evaluare continuă

Instrumente de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, individuale și colective

Bibliografie: “Programa școlară pentru disciplina ISTORIE, clasa a-IV-a”, București, 2014

“Manual pentru clasa a-IV-a, Istorie, Semestrul al-II-lea”, Editura Corint, București, 2016

www.didactic.ro

MOMENTELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


LECȚIEI DIDACTICE
I.MOMENT Pregătirea materialelor Conversația
ORGANIZATORIC necesare desfășurării lecției.
Asigurarea cadrului
organizatoric necesar
desfășurării în condiții
optime a lecției.
II.REACTUALIZAREA Pentru reactulizarea Conversația Observarea
CUNOȘTINȚELOR cunoștințelor, le voi adresa comportamentului
elevilor câteva întrebări elevilor
despre Primul Război
Mondial:
“Care a fost motivul intrării Exercițiul
României în Primul Război
Mondial?”
R:”Motivul intrării Frontal
României în Primul Război
Mondial a fost desăvârșirea
unirii, prin alăturarea, într-
o singură națiune, a
românilor aflați încă sub
autoritatea imperiilor
vecine, austro-ungar și rus.”
“Care sunt cele două alianțe
în care s-au grupat marile
puteri?”
“Cele două alianțe în care
s-au grupat marile puteri
sunt: Antanta și Puterile
Centrale.”
“Câți ani a rămas România
neutră?”
R:”România a rămas neutră
doi ani.”
“Unde s-au dus cele mai
importante lupte?”
R:”Cele mai importante
lupte s-au dus la Mărăști,
Mărășești și Oituz.”

III.CAPTAREA Pentru captarea atenției, le Conversația Observarea


ATENȚIEI voi prezenta elevilor un scurt comportamentului
filmuleț despre “Regele elevilor
Ferdinand- Regele României Explicația
Mari”(ANEXA 1). Îi rog să
fie foarte atenți, pentru că la Videoproiector
finalul filmulețului le voi Filmuleț de pe Youtube
adresa câteva întrebări.
Frontal
“Acum, pentru că am Individual
vizionat împreună acest
filmuleț, haideți să vedem ce Brainstorming
știați despre Regele
Ferdinand înainte de
vizionarea acestui
filmuleț?”

„Ce ați fi făcut dacă erați în


locul Regelui Ferdinand?
Ați fi aderat la Antantă sau
Puterile Centrale?”
“Care sunt deciziile
importante pe care a trebuit
să le ia Regele Ferdinand?”
R: „Deciziile importante pe
care a trebuit să le ia Regele
Ferdinand au fost: aderarea
României în război alături
de Antantă și excluderea
propriului fiu, Carol, de la
succesiunea la tron.”

„Credeți că decizia
Consiliului de Coroană de
la Sinaia de a intra în război
alături de Antantă a fost una
înțeleaptă?”

„Dacă ați fi fost în locul


Consiliului de Coroană, ați
fi decis intrarea României în
război?”

„Credeți că Marea Unire s-


ar fi putut înfăptui fără
participarea României la
Primul Război Mondial?”
„Cine a fost Regele
Ferdinand?”
R: „Regele Ferdinand a fost
nepotul Regelui Carol I.”

„Cine a fost Regina


Maria?”
R: „Regina Maria a fost
soția Regelui Ferdinand și
nepoata Reginei Victoria a
Marii Britanii.”

„Când a fost Ferdinand


încoronat ca rege?”
R: „Ferdinand a fost
încoronat ca rege la 15
octombrie 1922.”
IV.ANUNȚAREA “Copii, astăzi la ora de Conversația Observarea sistematică
TEMEI ȘI A istorie vom vorbi despre
OBIECTIVELOR Regele Ferdinand și Marea Tablă
Unire. Vă rog să vă Marker
deschideți caietele și
manualele la pagina 18.” Manuale
Vom scrie pe tablă și în Caiete
caiete data și titlul de astăzi: Instrumente de scris
Regele Ferdinand și Marea
Unire. Frontal
V.DIRIJAREA Pentru a verifica ceea ce Conversația Observarea sistematică
ÎNVĂȚĂRII elevii știu despre Regele Explicația Aprecieri verbale
Ferdinand și Marea Unire, Exercițiul
precum și neclaritățile pe
care aceștia le au, voi folosi
metoda Știu/ Vreau să știu/
Am învățat. Voi desena pe
tablă un tabel format din trei
coloane. Îi vor ruga și pe
elevi să facă același lucru,
dar în caiete. Știu/ Vreau să știu/ Am
ȘTIU VREAU AM învățat
Ce cred că SĂ ȘTIU ÎNVĂȚAT
știu Ce vreau Ce am
despre să mai învățat Tablă
Regele aflu despre Marker
Ferdinand despre Regele
și Marea Regele Ferdinand Caiete
Unire? Ferdinand și Marea Instrumente de scris
și Marea Unire? Manuale
Unire?

Pentru început, îi voi ruga pe Frontal


elevi să noteze în prima Individual
coloană ceea ce cred că știu
despre Regele Ferdinand și
Marea Unire. Îi voi ruga să
îmi spună oral, iar
răspunsurile lor le voi nota în
prima coloană a tabelului de
pe tablă. Vom proceda în
același fel și cu cea de-a
doua coloană. Îi rog să
noteze ceea ce ei își doresc
să afle despre Regele
Ferdinand și Marea Unire,
iar răspunsurile lor le voi
nota în tabelul de pe tablă.
După completarea primelor
două coloane din tabel, voi
trece la predarea propriu-
zisă.
Le voi prezenta Câteva
informații despre Regele
Ferdinand.
 “După moartea
Regelui Carol I al
României, la 10
octombrie 1914, în
urma unui infarct,
tronul revine nepotului
său Ferdinand,
întrucât regele Carol I
nu avea moștenitori,
singurul său copil
fiind Măriuca, o fetiță
moartă la vârsta de
patru ani.
 Ferdinand a venit pe
tronul României
imediat după ce în
Europa izbucnise
Primul Război
Mondial, la 28 iulie
1914.
 A fost căsătorit cu
Maria de Edinburgh,
nepoata Reginei
Victoria a Marii
Britanii și împreună
au avut șase copii.
 Timp de doi ani
România a fost neutră,
până când, în 27
august 1916, Consiliul
de Coroană de la
Sinaia decide intrarea
României în război
alături de Antantă.
Intrarea României în
rozboi alături de
Antantă a fost dorința
soției sale, regina
Maria.
 De altfel, motivul
intrării României în
război alături de
Antantă a fost
realizarea României
Mari, lucru care s-a și
realizat.
 Pe tot parcursul
războiului, Ferdinand
a fost sprijinit
necondiționat de către
soția sa, regina Maria.
 România a suferit
grele înfrângeri în
timpul războiului.
Astfel, Tezaurul a fost
trimis spre păstrare în
Moscova, iar familia
regală a fost nevoită să
se mute la Iași.
 Cu toate acestea,
datorită ajutorului
armatei franceze,
precum și a soldaților
români, România a
reușit să treacă
învingătoare războiul.
 Astfel, regele
Ferdinand și regina
Maria și-au văzut
visul împlinit, și
anume acela de a
realiza înfăptuirea
României Mari.
 Astfel, la 27 martie
1918, Bsarabia s-a
unit cu România. La
15 noiembrie 1918
Bucovina s-a unit cu
România, fiind urmată
de Transilvania, la 1
decembrie 1918,
realizându-se astfel
întregirea României
Mari.
 La Marea Adunare
Națională de la Alba
Iulia (1 decembrie
1918) au participat
reprezentații tuturor
comunităților
românești din
Transilvania, votându-
se unirea tuturor
românilor din
Transilvania, Banat,
Crișana și Maramureș
cu Regatul Român.
 După realizarea
României Mari a fost
adoptat votul
universal, iar la 15
octombrie 1922
Ferdinand și Maria au
fost încoronați ca regi
la Alba Iulia.”
După ce le-am prezentat
elevilor câteva informații
despre lecția de astăzi, voi
numi câțiva elevi care vor
citi textul din manual, de la
pagina 18.
După citirea textului, voi
completa ultima căsuță a
tabelului. Astfel, elevii vor
nota informațiile pe care le-
au învățat, parcurgând textul
din manual.
Vom rezolva apoi câteva
exerciții de la pagina 18 și
20.
Exercițiile sunt următoarele: Exercițiul

1.Răspunde la următoarele Conversația


întrebări: Explicația
 Ce s-a votat la 1
decembrie 1918 la
Alba Iulia?
 Unde au fost
încoronați regele
Ferdinand și regina
Maria?

2.Descrie comportamentul
regelui Ferdinand în
timpul Primului Război
Mondial.

3.Privește cu atenței harta


de la pagina 19, apoi
identifică teritoriile care s-
au unit cu România în
1918.
Elevii rezolvă exercițiile.

Le voi împărți apoi elevilor o


foaie A4, foaie pe care
ulterior o vor adăuga la Jurnalul cu dublă intrare
portofoliu. Foaia respective Foaie A4
o vom împărți în două, Instrumente de scris
astfel: în partea stângă vor
nota un citat preferat, de la
pagina 19 sau 20, urmând ca
în partea dreaptă să
comenteze acel citat: de ce l-
au ales, la ce i-a făcut să se
gândească, etc. Primul citat
vizează Rezoluția Marii
Adunări Naționale de la
Alba Iulia, 1 decmebrie
1918, în timp ce cel de-al
doilea citat vizează
discursul regelui Ferdinand
despre decizia intrării
României în război și
despre caracterul național
al dinastiei sale, 1916.
Elevii vor avea 10 minute la
dispoziție pentru a rezolva
această sarcină, iar apoi voi
numi câțiva elevi care îmi
vor citi ceea ce și-au notat.
Fișa va fi adăugată la
portofoliu.
După rezolvarea acestei
sarcini, vom rezolva oral
rebusul de la pagina 21.
Rebusul

VI.ASIGURAREA Pentru realizarea feed-back- Metoda exploziei stelare Observarea sistematică


FEED-BACK-ULUI ului, clasa va fi împărțită în 5 Aprecieri verbale
grupe. Folosind metoda Conversația
exploziei stelare (ANEXA Explicația
2), fiacare grupă va trebui să Exercițiul
extragă 2 întrebări din text.
Întrebările vor trebui să Instrumente de scris
înceapă cu: CINE? UNDE? Caiete
DE CE? CÂND? CE? Tablă
Astfel, unei grupe îi va Marker
reveni întrebarea cine?,
alteia unde?, fiind urmate de Pe grupe
întrebările de ce?, când?,
ce?.
Ex: Cine a fost regale
Ferdinand?
Unde a fost trimis
Tezaurul?
De ce a intrat România
în război?
Când a fost încoronat
Ferdinand ca rege?
Ce s-a întâmplat la 1
decembrie 1918?

Grupele vor avea 5 minute la


dispoziție pentru rezolvarea
acestor sarcini. După
terminarea celor 5 minute,
un reprezentant al grupei va
citi întrebările. Le vom nota
pe tablă și în caiete, iar
ceilalți elevi vor avea ca
sarcină să ofere un răspuns la
întrebările adresate. De
asemenea, și răspunsurile
vor fi notate pe tablă și în
caiete.

VII.ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri verbale, Conversația Aprecieri verbale,


ACTIVITĂȚII individuale și colective cu Frontal individuale și colective
privire la modul de implicare
al elevilor la activitate.

ANEXA 1
https://www.youtube.com/watch?v=qX4KMIiXgUA&t=79s

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și