Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic la ISTORIE

Învățător:
Disciplina: Istoria
Clasa : a IV-a
Data:
Modulul: Fapte şi personalităţi istorice
Subiectul: MIRCEA CEL BĂTRÎN ŞI ALEXANDRU CEL BUN, STRATEGI ŞI DIPLOMAŢI ISCUSIŢI.
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor.
Subcompetenţe: 2. Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor;
4. Caracterizarea personalităților remarcabile din istoria spațiului românesc, localității.
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 -să identifice calitățile domnitorilor Mircea cel Bătrîn și Alexandru cel Bun;
O2 -să enumere acțiuni intreprinse de către domnitori pentru consolidarea și prosperarea Țării Românești și Țării Moldovei la sf. sec. XIV,
înc. sec. XV;
O3 -să plaseze pe axă cronologică evenimente din trecutul ţării;
O4 -sa coopereze în diverse forme de activitate.
Tehnologii didactice :
Forme : individual, în grup, frontal;
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, lucrul în grup, povestirea,
PPT, problematizarea, Diagrama Venn, Cadrane.
Materiale didactice: Imagini ale personalităţilor istorice, leptop, videoproiector, fişe pentru lucrul în grup; coală albă, adezive, manualul
de istorie, literatură istorică suplimentară,axa cronologică, harta ţărilor române în sec. XIV-XV.
Evaluarea: a) Tipul: orală, scrisă.
b) Forme, metode, tehnici: chestionarea orală, observarea sistematică, autoevaluarea, evaluarea reciprocă.
Bibliografie:
1. Manualul de istorie a românilor şi universală clasa a IV –a, Pavel Cerbuşcă, editura STIINŢA, Chişinău 2013;
2. Ghid metodic la istorie a românilor şi universală clasa a IV –a, Pavel Cerbuşcă , editura STIINŢA, Chişinău 2013;
3. Curriculumul modernizat, clasele I-IV, Chişinău;
4. Gidul de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară.
Desfășurarea lecției

Strategia didactică
Etapele lecției Ob. Activitatea învățător-elev Metode, Forme de Mijloace de Evaluare
procedee organizare instruire

1. Organizarea clasei.
Evocarea 2. Captarea atenției: Mesajul Zeiței istoriei Clio:
-Ce este istoria?
-Numiți tipurile de izvoare istorice. Conversaţia Frontal Scrisoarea Muzei Ev. front
-Dați exemple de izvoare scrise. Istoriei
- Dați exemple de izvoare nescrise
-Ce este cronologia?
-Numiți personalitățile istorice studiate pînă acum.
Clio vă mulțumește pentru răspunsuri și vă urează mult succes în
studierea istoriei.
3. Verificarea temei de acasă.
Relatați cum s-a întemeiat Țara Românească. Relatarea Individu-
Relatați cum s-a întemeiat Țara Moldovei. informațiilor ală

4. Azi la lecția de istorie vom continua șirul personalităților


istorice din spațiul românesc și vom studia tema Mircea cel Portretele domnit.
Bătrîn și Alexandru cel Bun, strategi și diplomați iscusiți.

Realizarea 1. Obiectivele lecției


O1 vom identifica calitățile domnitorilor Mircea cel Bătrîn
sensului
și Alexandru cel Bun;
O2 vom enumera acțiuni intreprinse de către domnitori pentru
consolidarea și prosperarea Țării Românești și Țării Moldovei la
sf. sec. înc. sec. XV;
O3 vom plasa pe axă cronologică evenimente din trecutul ţării;
O4 vom coopera în diverse forme de activitate.

Cuvinte noi: diplomat, ctitor. Frontal Ecran-PPT Obs. sist


Explicația
2. Lucrul în grupuri:
Grupul 1. Studiază informația din manual despre Mircea cel Individual și Frontală
Bătrîn. Învăţarea prin în grup Manual Individ.
descoperire
O1 Grupul 2. Studiază informația din fragmentul din literatura Literatura istorică
O2 istorică suplimentară despre Mircea cel Bătrîn. suplimentară
O3
Grupul 3. Studiază informația din manual despre Alexandru cel Axa timpului
Bun. Autoeval
Harta
O4 Grupul 4. Studiază informația din din fragmentul din literatura Calculator
istorică suplimentară despre Alexandru cel Bun. Ecran
Fiecare membru al grupului realizează cîte o sarcină din fișa
de lucru Cadrane, apoi relatează în fața clasei.
1. Completează fișa : 2. Identifică calitățile lui
Mircea cel Bătrîn: Lucru în grup
Mircea cel Bătrîn vine la
domnie în Țara …………... ……………………………
O1 Anii de domnie sînt …………………………… Ind.,
O2 ………..- ……….. . …………………………… frontal
O3 A fost înmormîntat la ……………………………
mănăstirea …………. …………………………… Cadrane

3. Enumeră acțiunile 4. a) Plasează pe linia


întreprinse de Mircea cel timpului evenimentele ce s-
O4 Bătrîn ca domnitor. au desfășurat pe timpul
domniei lui Mircea cel
…………………………… Bătrîn.
…………………………… b) Localizează pe hartă
…………………………… hotarul Țării Românești la
…………………………… sfîrșitul secolului XIV,
…………………………… începutul secolului XV.
…………………………….
Fișe de lucru
(Exact așa –Alexandru cel Bun)

3. Derularea slaidurilor.
Power point Fronal Video proiector, Autoeval
1. Găsiți asemănări, deosebiri ca personalităţi istorice calculator
intre Mircea cel Bătrîn şi Alexandru cel Bun Atașați
Reflecţia afirmațiile corespunzătoare. Frontal
O1 Domnitor în Țara Domnitor în Țara
O2 Românească Moldovei
E supranumit cel Bun Moare în 1418 Orală
Acordă atenție armatei Întărește cetățile de la
O4 hotare
Menține independența țării Se află la domnie 32 de ani
Evaluare
Vine pe tron în anul 1386 Vine pe tron în Diagrama reciprocă
anul 1400 Venn Frontal Fișe
E înmormîntat la mănăstirea E înmormîntat la
Bistrița mănăstirea Cozia
Susține agricultura și Luptă contra turcilor
comerțul
E supranumit cel Bătrîn Moare în 1432

2 . Generalizarea lecţiei:

-Despre ce personalități istorice am studiat azi la istorie?


-Cîți ani au domnit? Conversația
O1 -Ce calități îi caracterizează pe cei doi domnitori? Frontală
O2 -Ce acțiuni ale lor au contribuit la prosperarea țărilor românești?

Extindere 1. Imaginează-ți că ești unul din cei doi domnitori, ce ai Frontală


declara lumii? Problematiza
- Declar întregii lumi.... rea

Notarea. Argumentarea notelor.

Tema pentru acasă: M. pag.28; tema Mircea cel Bătrîn și


Alexandru cel Bun, strategi și diplomați iscusiți.

Rubrica Știu să acționez de la pagina 29 din manual


Selectați și alte informații despre domnitorii prezentați la lecție
din legende istorice, sau alte surse de la bibliotecă.

S-ar putea să vă placă și