Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Titlul lecţiei: Formarea popoarelor europene. Etnogeneza românească


Clasa: a V-a, 1h/săptămână
Data: 26.04.2018
Timp: 50’
Competenţe specifice:
1.1 Ordonarea pe criterii cronologice a faptelor/proceselor istorice
1.3. Localizarea în timp si in spaţiu a faptelor şi/sau a proceselor istorice
2.1. Folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment/proces istoric
2.2. Relatarea unui eveniment/proces istoric, utilizând informaţii din surse istorice
2.3. Stabilirea de asemănări şi deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice, pe baza unor
surse diferite

Obiective operaționale
 să definească şi să utilizeze termenii-cheie: etnogeneză; migratori;
autohtoni; popoare barbare;
 să enumere populații migratoare;
 să analizeze surse istorice diferite;
 să enumere popoarele de origine latină;
 să dea exemple de popoare de origine germanică, slavă și fino-ugrică;
 să explice formarea popoarelor europene

Valori şi atitudini vizate:


- relaţionarea pozitivă cu ceilalţi;
- coerenţă şi rigoare în gândire şi acţiune;
- gândire critică şi flexibilă.

Strategii didactice:
a. Metode și procedee didactice:
explicația, povestirea, conversaţia, învățarea prin descoperire,
b. Mijloace didactice:
Manual, videoproiector, DVD
c. Forma de orgnizare a activităţii: frontal, individual

Evaluare: (ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?)


a) de conţinut: definirea corectă a termenilor istorici ; enumearea de popoare de origine
latină, germanică, slavă, fino-ugrică ; enumerarea unor popoare migratoare ;
b) de utilizare a operaţiilor gândirii: explicarea cauzelor și consecințelor migrațiilor,
analiza, compararea formării popoarelor europene

Bibliografie:
Magda Stan, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura Litera, București, 2017

Desfăşurarea lecţiei:
1. Moment organizatoric
2. Verificarea și aprecierea cunoștințelor anterioare
Se verifică oral tema și noțiuni din lecția anterioară – Apariția și expaniunea islamului.
Elevii sunt întrebați ce este islamul, cine este întemeietorul acestei religii, când și unde a apărut ea,
cum se numește cartea lor sfântă, în ce oraș a început Mahomed să predice și de ce a fugit la
Medina? Cum se numește locul de rugăciune al musulmanilor, care este centrul lor religios? Ce
teritorii au cucerit? De la cine provin de fapt cifrle arabe?

3. Dobândirea de noi cunoștințe


a. Captarea atenției
Elevii vor urmări un scurt filmuleț despre Europa medievală.
b. Cominicarea titlului lecției și a obiectivelor operaționale
Lecția nouă: Formarea popoarelor europene. Etnogeneza românească. Profesorul precizează
că este prima lecție din capitolul Europa medievală; prezintă apoi pe scurt obiectivele lecției.
c. Dirijarea învățării și obținerea performanței

Pe parcursul secvenței de învățare elevii vor învăța despre marile migrații din primul
mileniu creștin și consecințele acestora.
Expunere: elevii notează în caiete subtitlul lecției: Migrațiile de la sfârșitul Antichității și din
primele secole ale Evului Mediu. Discută cu profesorul termenul migrații, apoi notează în caiete:
timp de aproape 1000 de ani, începând cu secolul III d.Cr. în Europa s-au deplasat mai multe
populații migratoare, primele fiind popoarele germanice. Elevii urmăresc imagini multimedia cu
popoare migratoare; identifică popoare migratoare, durata migrațiilor.
Expunere: Romanii îi numeau barbari, deoarece nu făceau parte din cultura și civilizația latină.
Germanii erau organizați în triburi, erau conduși de căpetenii războinice, se ocupau cu agricultura,
păstoritul, meșteșugurile. Ex. de populații germanice: goții, franci, anglo-saxonii, vandalii.
Germanii au pătruns în Imperiul Roman, au cucerit Roma în anul 476 și au întemeiat în granițele
fostului Imperiu Roman de Apus noi regate. Alți migratori au fost de origine asiatică: hunii, avarii,
maghiarii sau de origine slavă.
Elevii citesc 2/105 și răspund la întrebările din manual și la întrebări suplimenatre ale
profesorului.
Expunere: În granițele fostului Imperiu Roman de Apus, în a doua jumătate mileniului I, s-au
format noi popoare europene: români, francezi, spanioli, portughezi – de origine latină (migratorii
au adoptat modul de viață roman și limba latină); germani, englezi, suedezi, austrieci, norvegieni –
de origine germanică (germanii și-au impus modul de viață), ruși, polonezi, cehi, bulgari, sârbi – de
origine slavă (s-au format în zonele ocupate de triburile slave); finlandezi, unguri, estonieni – de
origine fino-ugrică.
Elevii urmăresc un filmuleț despre urmările marilor migrații, apoi discută despre urmările
migrațiilor: dispariția Imperiului Roman de Apus, apariția unor regate noi, apariția de noi popoare și
limbi, s-a schimbat modul de viață, iar religia creștină s-a răspândit în toată Europa.
Pe parcursul secvenței de învățare elevii descoperi cum s-a format poporul român.
Elevii răspund la întrebări: sub ce Imperiu s-a aflat Dacia, ce limbă vorbeau dacii? Dar
romanii? Cum se numește procesul prin care dacii au învățat limba latină, și –au însușit cultura și
civilizația romană.
Expunere: profesorul precizează că prima etapă în formarea poporului român este formarea
poporului daco-roman. A doua etapă a dus la formarea poporului și a limbii române, proces istoric
numit etnogeneza românească. Treptat limba daco-romană s-a transformat în limba română; limba
română păstrează câteva cuvinte de origine dacă și a preluat multe cuvinte de la slavii care au
migrat pe teritoriul țării noastre.
Elevii citesc și discută împreună cu profesorul un text din manual/pag.105, despre limba
română.

4. Realizarea feed-back-ului
Elevii primesc un desen cu un copac pe care trebuie să scrie pe rădăcini cele 3 elemente care
au inflențat popoarele europene, pe trunchi popoarele Europei și pe frunze exemple de popoare din
Europa. Dacă nu reușesc să finalizeze schema, o vor termina acasă.

5. Tema pentru acasă


Elevii notează tema :1/pag.105 (Europa la începutul Evului Mediu)
Formarea popoarelor europene. Etnogeneza românească
Schița lecției

Migrațiile de la sfârșitul Antichității și din primele secole ale Evului Mediu

- timp de aproape 1000 de ani, începând cu secolul III d.Cr. în Europa s-au deplasat mai multe
populații migratoare, primele fiind popoarele germanice.
- romanii îi numeau barbari, deoarece nu făceau parte din cultura și civilizația latină
- germanii erau organizați în triburi, erau conduși de căpetenii războinice, se ocupau cu
agricultura, păstoritul, meșteșugurile.
- ex. de populații germanice: goții, franci, anglo-saxonii, vandalii
- germanii au pătruns în Imperiul Roman, au cucerit Roma în anul 476 și au întemeiat în
granițele fostului Imperiu Roman de Apus noi regate
- alți migratori au fost de origine asiatică: hunii, avarii, maghiarii sau de origine slavă.
- în granițele fostului Imperiu Roman de Apus, în a doua jumătate mileniului I, s-au format
noi popoare europene:
 români, francezi, spanioli, portughezi – de origine latină (migratorii au
adoptat modul de viață roman și limba latină);
 germani, englezi, suedezi, austrieci, norvegieni – de origine germanică
(germanii și-au impus modul de viață);
 ruși, polonezi, cehi, bulgari, sârbi – de origine slavă (s-au format în zonele
ocupate de triburile slave);
 finlandezi, unguri, estonieni – de origine fino-ugrică.
Urmările migrațiilor:
- dispariția Imperiului Roman de Apus
- apariția unor regate noi
- apariția de noi popoare și limbi
- s-a schimbat modul de viață
- religia creștină s-a răspândit în toată Europa.
Etnogeneza românească
- prima etapă în formarea poporului român este formarea poporului daco-roman
- doua etapă a dus la formarea poporului și a limbii române, proces istoric numit etnogeneza
românească
- treptat limba daco-romană s-a transformat în limba română;
- limba română păstrează câteva cuvinte de origine dacă și a preluat multe cuvinte de la slavii
care au migrat pe teritoriul țării noastre.

S-ar putea să vă placă și