Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială, Mintiu Gherlii


Data:19.01.2024
Clasa: a-V-a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Istorie
Profesor :Hiticas Vladimir
Unitatea de învăţare: Lumea romană
Subiectul lecţiei: Romanizarea
Tipul lecţiei: de dobândire de cunoștințe
Obiective operaţionale:
- să definească termenii: romanizare, veterani, urbanizare
- să menționeze factorii romanizării
- să precizeze importanța Edictului din 212
-să indice la hartă statele unde romanizarea nu a avut success
- să indice la hartă statele cel mai puternic romanizate
- să menționeze o urmare a romanizării
Strategia: - combinată
-semidirijată
Resurse procedurale:-expunerea
-conversaţia
-explicaţia
Resurse materiale: manualul, schița lecției ,harta, fişe de lucru
Bibliografie:-Theodor Mommsen, Istoria romană, Editura Enciclopedică, București, 1991, (Vol.
IV - Provinciile și locuitorii de la Caesar până la Dioclețian)
-Şt.Paun,Didactica istoriei, Ed.Corint ,Bucureşti, 2007
Forma de organizare:-frontală, individuală
Evaluarea :continuă
Durata:50 min.
Loc de desfăşurare:sala de clasă
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Observaţii
Elevii salută,se Organizare
1.Momentul Profesorul salută elevii, notează pregătesc pentru frontală
organizatoric absenţii, asigură liniştea pentru oră. oră ,elevul de serviciu
comunică absenţii

2.Reactualizarea Profesorul adresează elevilor Elevii răspud la Conversaţia


cunoştinţelor urmatoarele întrebări: întrebări:
-Ce fel de religie au avut la început politeistă
romanii?
-Definiți religia politeistă. Credința în mai mulți
zei.
-Enumerați cei mai importanți zei Ianus-zeul cu două fețe
roani. Jupiter-zeul cerului, Organizare
Iunona-zeița căsătoriei individuală
Venus –z frumuseții
etc.
Numiți un templu al tuturor zeilor Panteonul
romani.
-In ce secol a apărut creștinismul ? Sec I
Ce fel de religie este ? Religie monoteistă
Cine este considerat întemeietorul Isus
creștinismului. Iubirea față de semeni
Care este mesajul religiei creștine ? și față de Dumnezeu
-prin misionari creștini
Cum a fost răspândit creștinismul ? Nero, Dioclețian
Ce împărați i-au prigonit pe creștini ? 313,Constantin cel
Când a devenit religie de stat și în Mare
timpul cărui împărat ? 391,Imp.Teodosie
Când a devenit singura religie
admisă de stat și în timpul cărui
împărat ?

Profesorul anunţă trecerea la o noua


lecţie:

Romanizarea

Romanizarea este procesul prin care Elevii notează


un popor își însușește
limba,obiceiurile,tradiția romanilor

Romanizarea oficială
-s-a realizat în interiorul Imperiului
roman Organizare
-în provincii conduse de guvernatori: frontală
 de graniță, de care răspundea
3Captarea împăratul
atenţiei  din interior,administrate de
Senat
-provinciile erau legate de Roma
4.Anunţarea şi printr-o rețea de drumuri și Explicatia
notarea titlului poduri(Toate drumurile duc la
lecţiei Roma !!)
-Factorii romanizării
5.Dirijarea  Administrația
învăţării  Armata(soldații știau limba
latină)
 Veteranii(soldați lăsați la vatră
 Armata, veteranii
 Urbanizarea (construirea de Expunerea
orașe )În Dacia primele orașe
au fost făcute de romani
 Coloniștii (locuitori ai
Imperiului Roman ,lucrau
pământurile ,în mină,practicau
meșteșuguri)
 Creștinismul (răspândit în
limba latină)
 Limba latină(sigiliul Romei)
Provincii unde nu s-a realizat
romanizarea :
-Egipt,Grecia,(mai dezvoltate cultural
decât Roma)
-Anglia-Romanizarea nu a avut un
caracter intens
Provincii puternic romanizate :Galia, Organizare
Spania ,Dacia individuală
In 212 Impăratul Caracalla a dat
cetățenie tuuror locuitorilor
Imperiului roman.(Fișa1)
Urmarea romanizării
-formarea popoarelor latine
noi(neolatine): român, spaniol,
portughez, francez
Conversaţia
6. Asigurarea Elevii răspund la întrebări :
feed –back-ului -Ce este romanizarea
-Enumerați 3 factori ai romanizării
-Menționați o urmare a romanizării.
7Anunţarea Fișa de lucru Elevii răspund la
temei întrebări
Organizare
8.Asigurarea Profesorul notează elevii care s-au frontală
retentiei si a evidenţiat pe parcursul lecţiei
transferului

9.Salutul Profesorul salută Elevii salută

S-ar putea să vă placă și