Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Student practicant: Cojocaru Robert - Iulian


Data: 29.11.2016
Clasa: a IX-a
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: Noile Popoare
Lecţia: Formarea popoarelor medievale
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Tipul lecţiei: dobândirea de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însuşirea unor noi cunoştinţe referitoare la cauzele, urmările şi impactul migrațiilor în legătură cu formarea noilor popoare.

Obiective operaţionale:

O1– Ce înseamnă migrația?


O2– Care au fost cauzele migrării popoarelor ”barbare”?
O3– Care au fost principalele grupuri de migratori?
O4– Care a fost rezultatul acestor mișcări?

Strategia didactică:
Metode didactice : conversaţia, explicaţia, expunerea, analiza surselor istorice şi a hărţilor, demonstraţia, învăţarea prin descoperire.
Mijloace de învăţare : Prezentare Power Point fise de lucru, harţi istorice, imagini istorice, markere, manualul.
Forme de organizare: frontală, individuală.

Evaluare:

Tip de evaluare: formativă, orală, individuală, frontală.


Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică, rezolvarea fişelor de lucru în clasă
Bibliografie:

Alexandru Florin Platon, Laurențiu Rădvan, Bogdan Petru Maleon, O istorie a Europei de Apus in Evul Mediu. De la Imperiul Roman
târziu la marile descoperiri geografice (secolele V-XVI) Editura Polirom, Iași, 2010.
Liviu Burlec, Manual de istorie pentru clasa a IX-a, Editura Institutul european, București, 1999.
Sorin Oane, Maria Ochescu, Manual de istorie pentru clasa a IX-a, Editura Humanitas Educațional, București, 1999.
Stelian Brezeanu, Istorie, Manual pentru clasa a IX-a, Editura All, 1999.
Viorica Bohâltea, Carol Căpită, Zoe Petre, Alexandru Madgearu, Istorie, Manual pentru clasa a IX-a, Editura Rao, București, 1999.

Etapele lecţiei Obiective Conţinutul instructiv-educativ Stategii didactice


operaţionale
Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare

1. Moment Se realizează condiţiile psiho-pedagogice necesare Conversaţia Frontal


organizatoric desfăşurării lecţiei. Se notează absenţele şi se pregăteşte
materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei.
2. Pregătirea
elevilor pentru
receptarea noilor Frontal
cunoştinţe Conversaţia Harta Europei
Se afișează harta cu Europa. Individual

Explicaţia
3. Anunţarea Se scrie pe tablă titlul lecţiei: „Formarea popoarelor Conversaţia Frontal
titlului şi a medievale”. Sunt precizate obiectivele lecţiei.
obiectivelor
4. Desfăşurarea
lecţiei O1 Ce înseamnă migrația?

Conversaţia
O2 Cauzele migrațiilor:

O3 Principalele grupuri de migratori:


Prezentare
a. Germanii care erau așezați în peninsula Scandinavă și în Explicaţia power point Frontal
regiunea din jurul Mării Baltice; cele mai importante Individual
triburi: francii, alamanii, anglii, saxonii, suabii, goții,
vandalii, gepizii, danezii, suedezii.
b. Slavii care aveau o origine indo-europeană. Ei erau
situați în regiunea dintre Marea Baltică, fluviile Oder,
Nipru, și Volga. După locul unde s-au stabilit, slavii s-
au împărțit în slavi apuseni: polonezii, cehii și slovacii;
slavii sudici: sârbii, croații și bulgarii; slavi răsăriteni:
ruși, bieloruși și ucraineni.
c. Mongolii. Din Asia; populau în sec VI-XI teritoriul
Mongoliei, de unde s-au îndreptat spre vest și sud.
Dintre triburile mongole hunii s-au stabilit în sec IV în
Câmpia Pannoniei și avarii în sec VI în aceeași regiune.

Conversaţia

Prezentare Frontal
Explicaţia power point Individual

Popoarele neo-latine s-au format pe teritoriile


romanizate mai precis in provinciile romane.
O4 Urmările marilor migrații

5. Fixarea a. Analizaţi harta şi identificaţi: popoarele Observarea


cunoştinţelor migratoare, direcţii de migraţie, şi localizarea dirijată
geografică a acestor popoare.
Fişe de lucru Individual
b. Citiţi textul de mai jos şi identificaţi cauzele
marilor migraţii.

,,Sunt invocate, în general, două tipuri de cauze.


Conversaţia
Mult timp s-a pus accentul pe aşa numitele cauze
externe: popoarele migratoare se pun în mişcare în
urma unui impuls declanşat de existenţa unor mari
bogăţii slab sau prost apărate sau de existenţa unor
pământuri nelocuite. Sau aceste popoare sunt
impuse de valurile de migratori venite din adâncul
Asiei, care determină, între altele, năvălirile
cronice ale popoarelor stepei…..Tot aşa, anumite
modificări climatice pot declanşa asemenea migrări
ale popoarelor nordice. E însă cât se poate de
evident că principalele cauze ţin chiar de popoarele
care se deplasează. Creşterea demografică?
Transformări ale modului de viaţă?Mutaţii ale
structurilor sociale?În acest domeniu, izvoarele
lipsesc cu desăvârşire. Fiecare caz e, foarte
probabil, un caz special, şi nu există nici o
explicaţie generală care să lămurească sosirile
succesive ale germanilor seminomazi, precum şi
incursiunile caracterizate de violenţă ale călăreţilor
stepei, lenta maree a ţăranilor slavi, pirateria
maritimă a saxonilor şi a scandinavilor sau
cucerirea islamică.”
c. Precizaţi consecinţele migraţiilor.
d. Enumerați cauzele care au dus a pătrunderea
ușoară a barbarilor pe teritoriul imperiului
roman
e. Care este substratul stratul si adstratul limbii
române?

6. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversaţia Frontal


lecţiei desfăşurării lecţiei. Sunt notaţi elevii care s-au remarcat Individual
prin participarea activă la lecţie.
Fișa de lucru

a. Analizaţi harta şi identificaţi: popoarele migratoare, direcţii de migraţie, şi localizarea geografică a acestor popoare.
1. Completaţi tabelul de mai jos cu zonele în care s-au format popoarele şi regatele barbare.

Regatul Regatul Regatul Regatul Regatul Popoarele Popoarele


Vizigot Ostrogot Vandal Francilor Anglo- slave normande
Saxon

2. Citiţi textul de mai jos şi identificaţi cauzele marilor migraţii.

,,Sunt invocate, în general, două tipuri de cauze. Mult timp s-a pus accentul pe aşa numitele cauze externe: popoarele migratoare se pun în
mişcare în urma unui impuls declanşat de existenţa unor mari bogăţii slab sau prost apărate sau de existenţa unor pământuri nelocuite. Sau
aceste popoare sunt impuse de valurile de migratori venite din adâncul Asiei, care determină, între altele, năvălirile cronice ale popoarelor
stepei…..Tot aşa, anumite modificări climatice pot declanşa asemenea migrări ale popoarelor nordice. E însă cât se poate de evident că
principalele cauze ţin chiar de popoarele care se deplasează. Creşterea demografică? Transformări ale modului de viaţă?Mutaţii ale
structurilor sociale?În acest domeniu, izvoarele lipsesc cu desăvârşire. Fiecare caz e, foarte probabil, un caz special, şi nu există nici o
explicaţie generală care să lămurească sosirile succesive ale germanilor seminomazi, precum şi incursiunile caracterizate de violenţă ale
călăreţilor stepei, lenta maree a ţăranilor slavi, pirateria maritimă a saxonilor şi a scandinavilor sau cucerirea islamică.”

3. Enumerați cauzele care au dus a pătrunderea ușoară a barbarilor pe teritoriul Imperiului Roman.

4. Care este substratul stratul si adstratul limbii române?

S-ar putea să vă placă și