Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROF.LUPU MĂDĂLINA
PLAN DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ:
Data :31 mai 2012
Profesor: Lupu Mădălina
Clasa: a XIII-a E
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Religia
Lecţia: România şi toleranţa religioasă în sec.XX
Tipul lecţiei: predare-consolidare a cunoştiinţelor
Competenţe generale:
1.Utilizarea vocabularului şi informaţiei istorice.
2.Înţelegerea rolului istoric al evenimentelor prezentate.
3.Utilizarea surselor ,metodelor şi tehnicilor istorice pentru rezolvarea de
probleme.

Competente specifice:
1.1. Construirea de afirmaţii pe baza surselor istorice şi formularea de concluzii.
1.2.Evidenţierea relaţiei cauză-efect într-o succesiune de evenimente, procese
istorice.
2.1.Extragerea informatiei esenţiale dintr-un mesaj.
2.2. Întelegerea mesajului surselor istorice scrise, vizuale şi de istorie orală.
2.3 Proiectarea unui demers de cooperare pentru identificarea şi realizarea unor scopuri
comune.
3.1. Analizarea mesajelor transmise de surse istorice studiate.
Obiective operaţionale:
Elevii să fie capabili:
O1. Să analizeze modului în care a evoluat viaţa religioasă din România în perioada
comunistă şi după 1989.
O2. Să exemplifice diversitatea religioasă în România secolului XX.
O3. Să prezinte momentele importante din evoluţia religiilor;
O4. Să ordoneze cronologic principalele momente din istoria acestor religii;
Strategia didactică
1. Metode şi procedee:explicaţia, expunerea, conversaţia dirijată,demonstraţia
2. Mijloace de învăţământ:
-manualul Istorie Editura Corint, clasa a XI-a,Bucureşti
-materiale educaţionale în format power point, fişe de lucru, rebusul istoric
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate
individuală.

Scenariul didactic

Momentul Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


lecţiei şi durata specifice
1. Momentul -prof. salută elevii; - elevii răspund la salut şi se
organizatoric - consemnarea absenţelor, pregătesc pentru începerea
(2 min.) 2.3 enunţarea scopului lecţiei activităţii didactice;
şi pregătirea climatului
socio-afectiv necesar
actului învăţării.

Profesorul va adresa câteva -elevii răspund la întrebările


2.Consolidarea 1.1 intrebari frontale: profesorului: Observarea
şi valorificarea 1.Ce este religia? 1.Religia este expresia sistematică
cunoştiinţelor 2.Câte tipuri de religii simbolică a unei încrederi în
dobândite cunoaşteţi? existenţa unei realităţi
anterior(5 min) 3.Ce religii există pe absolute(Sacrul,
teritoriul României? Supremul,Dumnezeu)
Şi care dintre ele are cei 2.Exista 2tipuri de religii:
mai mulţi adepţi? a)monoteista
b)politeista
3.Elevii enumeră religiile
cunoscute.
3.Anunţarea 2.2 Profesorul anunţă şi se -Elevii deschid caietele,
titlului şi a scrie pe tablă data şi titlul noteaza şi ascultă explicaţiile
obiectivelor lecţiei: profesorului;
lecţiei(2 min.) ROMÂNIA ŞI
TOLERANŢA
RELIGIOASĂ ÎN SEC.XX
Apoi va preciza obiectivele
lecţiei.

4.Dobândirea 1.1 Profesorul coordonează


noilor 2.2 elevii în desfăşurarea
cunoştiinţe 2.3 lecţiei :
(25min.) Profesorul coordonează
elevii in desfăşurarea
lecţiei :
1.Moment introductiv
-profesorul le spune -elevii urmează instrucţiunile Explicaţia
elevilor să urmărească profesorului.
animaţia ce prezintă
tipurile de religii existente
pe teritoriul României şi
monumente religioase

2.Creştinismul
-se prezintă informaţii
legate de creştinism pe -elevii îşi însuşesc explicaţiile Expunerea
teritoriul României legate de existenţa Explicaţia
-imagini cu exemple ale creştinismului pe teritoriul Conversaţia
lăcaşelor de cult existente României
în România
3.Catolicismul -elevii îşi însuşesc explicaţiile
- se prezintă informaţii legate de existenţa
legate de catolicism pe catolicismului pe teritoriul Expunerea
teritoriul României României Explicaţia
-imagini cu exemple ale Conversaţia
lăcaşelor de cult existente
în România

4.Cultele protestante -elevii îşi însuşesc explicaţiile Expunerea


- se prezintă informaţii legate de existenţa cultelor Explicaţia
legate de cultul protestant protestante pe teritoriul Conversaţia
şi bisericile care îl României şi citesc explicaţiile
reprezintă pe teritoriul despre bisericile protestante
României
-imagini cu exemple ale
lăcaşelor de cult existente
în România

5.Iudaismul(cultul mozaic) -elevii citesc explicaţiile Expunerea


- se prezintă informaţii despre existenţa iudaismului şi Explicaţia
despre cultul mozaic punctează zonele în care există Conversaţia
-imagini cu exemple ale cei mai mulţi evrei pe teritoriul
lăcaşelor de cult pe României
teritoriul României

6.Cultele neoprotestante
- se prezintă informaţii -elevii citesc explicaţiile
despre cultele despre existenţa cultelor
neoprotestante neoprotestante şi punctează Expunerea
-imagini cu exemple ale cultele neoprotestante existente Explicaţia
lăcaşelor de cult pe pe teritoriul României Conversaţia
teritoriul României
7.Cultul
islamic(islamismul) -elevii citesc explicaţiile
- se prezintă informaţii despre existenţa cultului Expunerea
despre cultul şi exemple islamic şi punctează zonele de Explicaţia
ale lăcaşelor de cult pe pe teritoriul României unde Conversaţia
teritoriul României şi există lăcaşe de cult ale religiei
despre Marea Moschee de musulmane
la Mecca

8. Constituţia României
despre libertatea religioasă -elevii citesc articolele din Conversaţia
-sunt prezentate prin text Constituţie prezentate Observarea
articole ale Constituţiei din referitoare la toleranţa sistematică
care rezultă toleranţa religioasă în România
religioasă în România

1.1 Conversaţia
1.2 Profesorul face o schemă -elevii noteză în caiete
2.1 scurtă a lecţiei

5.Asigurarea 1.1
feed-backului 2.1 Profesorul propune elevilor -elevii citesc Anexa 1 şi Autoevaluare
(13 min.) 2.3 citirea Anexei 1 şi completează cele 2 fişe de
3.1 completarea fişelor de lucru
lucru nr.1 şi nr.2

6.Precizarea şi Se anunţă, se explică tema


explicarea temei 1.1 pentru acasă -elevii primesc Anexa nr.2
pentru 2.1 Explicaţia
acasă(2min.)
Profesorul salută,
7. Încheierea multumeşte elevilor pentru -elevii răspund la salut;
activităţii(1min) participarea la oră şi iese Conversaţia
din sală;

S-ar putea să vă placă și