Contributia Voievozilor Romani

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ:
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
CLASA: a XI- a
LECTIA: Contribuţia Voievozilor Români la formarea şi dezvoltarea culturii naţionale
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 2 ORE
PROPUNĂTOR:

Competenţe generale:

1. Evidenţierea promovării convingerilor şi atitudinilor moral- creştine, însuşite din învăţătura


Mântuitorului
2. Recunoaşterea exemplele oferite de marile personalităţi din istoria naţională, prin promovarea
unui comportament social-moral elevat
3. Identificare a rolului îndeplinit de Biserica Ortooxă Română în viaţa poporului român;

Competenţe specifice:

1. Sintetizarea şi prezentarea contribuţiei voievozilor români la formarea şi dezvoltarea culturii


naţionale, utilizând cunoştinţe dobândite la diferite discipline
2. Identificarea voievozilor români, apărători ai creştinătăţii
3. Prezentarea vieţii şi activităţii voievozilor români: Mircea cel Bătrân, Ştefan cel Mare, Constantin
Brâncoveanu.
4. Prezentarea activităţilor deosebite care îi înscriu în rândul celor care au contribuit la dezvoltarea
culturii naţionale;

Obiective operaţionale
1. Să identifice realizările domnitorilor, din punct de vedere religios;
2. Să analizeze rezultatele activităţii lor, asupra vieţii religiose;
3. Să realizeze fişa biografică a voievozilor
4. Să explice modalitatea prin care sunt cinstiţi de Biserică.

Strategia didactică
Metode şi procedee didactice:
- Conversaţia euristică, explicaţia, exemplul, modelarea, problematizarea, descoperirea dirijată,
activitatea individuală, exerciţiul, dialogul;

Mijloace şi resurse de învăţare:


- calculatorul, tabla, videoproiectorul
- manual de Religie Ortodoxă pentru clasa a XI-a
- fişă de lucru.
- Biblia
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe,
Modalităţi de evaluare:
- observarea sistematică a elevilor;
- evaluarea continuă pe parcursul lecţiei
- autoevaluarea

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Forme de Resurse Modalită


Momentele Metode şi
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar material ţi de
instruirii procedee
e e evaluare
Moment - Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea Rostesc rugăciunea Conversaţie Frontal Catalog Observaţi
organizatoric Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii spun absenţii şi se a
colectivului clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
- Elevii notează în caiet Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi titlul lecţiei, ascultă şi cretă
precizează obiectivele urmărite devin atenţi la
competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Actualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la Elevii răspund la Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor întrebări din clultura lor generală despre întrebări expunându-şi euristică
asimilate anterior sfinţi respectiv respectul pe care trebuie să-l punctele de vedere
ofere acestora.

Notează titlul lecţiei pe tabla. Explică


elevilor învăţăturile istorice şi religioase Elevii răspund cu Conversaţia
Transmiterea despre domnitori. Vor fi tratati domnitorii ajutorul profesorului, Manual
cunoştinţelor. Mircea cel Bătrân, Ştefan cel Mare şi Sfânt şi dacă va fi necesar. Expunerea
Constantin Brâncoveanu. Se vor prezenta Evaluare
anii de domnie, cele mai importante realizări Frontal orală
din punct de vedere religios, cât şi Biblia
modalitatea prin care Biserica Ortodoxă Modelarea
Română, îi cinsteşte pentru meritele lor Elevii notează în caiete.
deosebite.
Indică elevilor motivele pentru care
domnitorii sunt cinstiţi: constructia de
biserici, dar şi ajutorul financiar oferit
bisericilor şi mănăstirilor, atât din ţară, cât şi
de pe muntele Athos.
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la Elevii răspund. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi Adresează întrebări. Feed-back-ul Biblia scrisă
explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora Sunt atenţi la cerinţe -
următoare.
Rosteşte rugăciunea. Rostesc rugăciunea
Schiţa tablei

CONTRIBUŢIA VOIEVOZILOR ROMÂNI LA FORMAREA ŞI


DEZVOLTAREA CULTURII NAŢIONALE

Alături de mitropoliţi, domnitorii români, au avut şi ei un rol


important în dezvoltarea culturii şi civilizaţiei româneşti.

Mircea cel Bătrân (1386-1418);


- a apărat credinţa şi poporul;
- a ctitorit biserici şi mănăstiri (Cozia, Tismana);
- a ajutat financiar mănăstirile de pe muntele Athos;
- în anul 1392, a adus în ţară, moaştele Sfintei Muceniţe
Filofteia, care se află la Curtea de Argeş.

Ştefan cel Mare şi Sfânt (1457-1504):


- în timpul domniei lui, viaţa bisericească, a luat un
avânt deosebit, a dezvoltat arta şi arhitectura religioasă;
- a ridicat biserici şi mănăstiri după fiecare luptă
câştigată ( Putna, Voroneţ);
- a ajutat finaciar mănăstirile de pe muntele Athos;
- în 1992, Biserica Ortodoxă Română l-a declarat Sfânt şi
este cinstit în fiecare an, pe data de 2 iulie.
Constantin Brâncoveanu (1688-1714) :
- deşi a domnit în vremuri grele, a reuşi să apere ţara şi
religia creştină;
- a înfiinţat şcoli, biserici şi tipografii;
- cu ajutorul lui apare în 1688, prima ediţie integrală a
Sfintei Scripturi în limba română;
- a dezvoltat un stil arhitectural propriu, stilul
brâncovenesc (Hurezi, Sâmbăta de Sus);
- a făcut donaţii, mănăstirilor de pe muntele Athos, dela
Mormântul Domnului şi de pe muntele Sinai, dar şi din ţările vecine;
- a înfiinţat Academia din Bucureşti;
- este ucis de turci la data de 15 august 1714, pentru
aceasta este declarat sfânt şi este cinstit la data de 16 august.

S-ar putea să vă placă și