Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de Lectie
Proiect de Lectie
Competenţe specifice:
1. Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman
2. Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
3. Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
5. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
Obiective operaționale:
La sfarșitul orei,elevii vor fi capabili:
O1- să numească părțile componente ale sistemului excretor pe baza informațiilor date de profesor
O2- să indice pe desen elementele componente ale sistemului excretor la om pe baza imaginilor vizualizate și a explicației
profesorului
O3- sa recunoască nefronul și să indice pe desen elementele componente.
- Anca Ciolac Russu,Maria Ciurchia,Ion Iordache-Metodica predarii științelor Biologice EDP,București 1983
-Silvia Olteanu,Iuliana Tanur,Florina Miricel,Ștefania Giersch,Camelia Manea,Elena Camelia Afrim- Biologie clasa a VI a EDP
- Silvia Olteanu,Camelia Voicu,Iuliana Tanur,Adriana Neagu-O călătorie prin Corpul Uman-atlas anatomie,DPH
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Prin hilul renal intră artera renală și nervii renali, ieșind Cursantii urmaresc cu Conversatia
vena renală, căile urinare și vase limfatice. atentie
4,5
La polul superior Rinichiul este alcătuit din două Explicatia Frontal
părți: capsula renală și țesutul sau parenchimul renal.
2,3