Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Roman


Profesor: Măndășescu Vlad
Data: 15.03.2021
Clasa: a IX-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Relația dintre sărbătorile creștine și sărbătorile laice
Titlul lecției: Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia – 8 Martie
Tipul lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Manifestarea și exersarea unor conduite moral-creștine bazate pe respectul față de lumea creștină.
2. Aplicarea normelor de comportament specific moralei creștine în relație cu persoanele din mediul în care trăiesc.
3. Utilizarea capacităților senzoriale și cognitive în vederea dezvoltării corespunzătoare a comportamentelor moral creștine într-o
manieră organizată specifică educației religioase.
Competențe specifice:
1.1 Prezentarea rolului principalelor evenimente și sărbători creștine semnificative în viața comunității.
2.1 Aplicarea cunoștințelor religioase în comportamentul propriu.
3.3 Manifestarea unei atitudini pozitive față de comunicarea religioasă, în contextul lumii contemporane.
Competențe derivate:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

1
- să precizeze numărul Sfinților Mucenici din Sevastia;
- să enumere numele a cinci dintre Sfinții Mucenici;
- să cunoască condițiile în care aceștia au suferit moartea mucenicească;

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: explicația, expunerea, conversația catehetică,
2. Mijloace de învățământ: prezentare PPT, fișe de lucru, creioane colorate
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală și individuală.
Resurse
1. Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie, Învățământ special gimnazial, clasa a IX-a;
Planificarea calendaristică orientativă;
2. Temporale: număr de lecții: 1;
durata: 45 minute;
3. Bibliografice:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, E.I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 2002;
- Cucoș, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Ed. Polirom, Iași, 1998;
- Muha, Camelia, Religie creștin-ortodoxă. Caieti pentru elevi. Clasa a VIII-a, Ed. Sf. Mina, Iași, 2012;
- Șebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2000.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Evaluare


crt lecției procedee
.
1. Momentul 2’ - Salutul Salutul Intonarea
organiztoric - Rugăciunea Rugăciunea
- Pregătirea pentru începerea orei Pregătirea pentru începerea
orei
2. Captarea atenției 5’ - Prezintă elevilor trei scurte materiale despre Privesc materialul cu atenție
Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia și ziua de și interes
8 Martie
3. Precizarea titlului 3’ - Anunță și prezintă tema lecției – „Sfinții 40 Elevii sunt atenți la
lecției și a de Mucenici din Sevastia și ziua de 8 explicații
competențelor Martie”
urmărite - Enumeră obiectivele lecției
4. Prezentarea noului 15’ - Expune prezentarea PPT Elevii ascultă Conversația
conținut - Prezintă viața celor 40 de Sfinți Mucenici catehetică
- Enumeră numele lor : Chirion, Candid, Explicația
Domnos, Isihie, Iraclie, Smaragd, Evnoic,
Valent, Vivian, Claudiu, Prisc, Teodul,
Eutihie, Ioan, Xantie, Ilian, Sisinie, Aghie,

3
Aetie, Flavie, Acachie, Ecdichie, Lisimah,
Alexandru, Ilie, Gorgonie, Teofil, Dometian,
Caius, Leontie, Atanasie, Chiril, Sacherdon,
Nicolae, Valerie, Filoctimon, Severian,
Hudion, Meliton şi Aglaie
- Prezintă istoria zilei de 8 Martie
5. Fixarea și 5’ - Adresează elevilor următoarele întrebări: Elevii răspund întrebărilor Conversația Aprecieri
sistematizarea - Câți Sfinți Mucenici au fost în Sevastia? adresate de către profesor Explicația verbale
cunoștințelor - Enumerați numele a cinci dintre ei?
- Ce sărbătorim cu ocazia zilei de 8
Martie?
6. Asocierea, 11’ - Împarte elevii în două grupe Elevii ascultă și colorează Exercițiu Aprecieri
generalizarea, - Împarte elevilor din grupa I câte un puzzle verbale
aplicarea de rezolvat
- Împarte elevilor din grupa a II-a câte o
felicitare de colorat
- Explică copiilor modul de lucru
- După caz profesorul remediază eventualele
lacune sau nelămuriri ale elevilor
7. Aprecierea activității 2’ - Face aprecieri generale şi individuale, Conversația Aprecieri
elevilor privind implicarea lor în predarea noilor verbale
cunoştinţe, cât și în realizarea sarcinilor de

4
lucru
8. Încheierea activității 2’ - Rugăciunea - Rugăciunea Intonarea Observația
- Salutul - Salutul

S-ar putea să vă placă și